Autók » Ford » Escort (1980-1990)

Escort xr3

Érteni kell a nyelvén

Amikor megvettem 10 éves volt. Hófehér és az összes létező külső extrával felszerelve. Ő az első nyugati autóm. Akkor még kisebb volt a család, nem volt baj a három ajtó, sőt a gyerekek miatt biztonságot jelentett. A motor bivalyerős volt, bár az olajat már 10 éves korában is ette egy kicsit. De kényelmes volt és kis méretéhez képest is jól pakolható. A rozsda sem jelent meg rajta, így a 200 ezer - amennyibe került - nem tűnt soknak.
Sajnos a megvétele után három héttel egy vak ember behajtott elém a Baross utcában a mackósajt ellenére.
Nagy csattanás volt. Nem volt ugyan légzsák a kocsiban, de megvédett. A másik kocsi totálkáros lett. Amikor elvittem a biztosítóhoz nem akarták elhinni, hogy én vezettem és még élek.
A kocsit megcsinálták, de ettől kezdve már nem volt anyira jó az úttartása, sőt valahol csavarodás is maradt a kaszniban.
Bejártuk vele Olaszországot, Horvátországot, volt úgy, hogy naponta mentem vele Bécsbe. Soha nem hagyott cserben. Igaz nem hajtottam agyon.
Aztán egyszer csak elkezdett emelkedni az olajszint a motorban. Ekkor vittem Budaörsre. Olajcsere, szelepszárszimmering csere. Azt mondták minden rendben van.
Másnap kéthetes adriai túra kezdődött és a problémák ismétlődtek. Hazafelé, dőlt belőle az égett olaj. nyomta kifelé mindenhol. Budaörs előtt megadta magát (de négyünket hazahozott). Motorcsere (65000 Ft) után minden rendben volt két napig. Ekkor az M1-esen kigyulladt szegény. Én pedig eloltottam. Még mindíg nem haragudtam rá, mert tudtam, hogy nem Ő volt a hibás. Az olaj nem gyullad meg. Ekkor leesett a tantusz: az új motorra a régi AC-pumpát szerelték vissza. Az egész hiba egy 150 forintos membrán cserével megoldható lett volna. Ennyit a szakértelemről.
Ettől kezdve tökéletes volt. És szép is mert teljes karosszériafelújításon is átesett. 5 év után adtam el, anyagi okokból, de azóta is keresem az apróhirdetések között...
Jó tulajdonsága volt, hogy motorikusan megbizható volt, Ez még karburátoros, 97 LE-s változat. Kicsit sokat fogyasztott főképpen a városban (9-10 körül), de 120-at tartva megelégedett 6-7 literrel. Soha nem volt probléma az előzés, hihetetlen tartalékokkal rendelkezett. Olcsó volt hozzá az alkatrész bontóból minden beszerezhető.
Rossz tulajdonsága az állandóan kilyukadó kipufogó dob, az elég sok olajat evő motor, bár ezt kordában lehetett tartani. és az elektromos kapcsolók rendszeres kontakthibái. Azt hiszem ,ez már a korral járt.
14 évesen is megnézték az utcán. A hirdetés feladása után egy nappal elvitte valaki, ma is bánom.

- AC-pumpa, index kombinált kapcsoló, kipufogó dobok

Egy barátom szervizelte ügyesen és olcsón.

A Ford Budaörshöz vittem nagyobb problémával, de nem találták meg, pedig nagyon keresték. Motorcsere lett a vége.

Fenntartási költség (6) Évjárat 1981
Előző autója? 100 Következő autója? BMW 525
Verdikt (6.7/10)

Ford Escort 1980 (1986 - 1990)