Autók » Toyota » Corolla (1992-1997)

Corolla 1.3 xli 16valve

ÍZLANDI ERŐGÉP

Hello!

A következőkben igyekszem leírni tapasztalataimat nagyon nem mindennapi körülményk közt egy-két képpel alátámasztva.

Úgy alakult hogy életem fél évét Ízlandon töltöm ahol nincsnek utak tehát gyorsan szükségem volt egy kocsira ami bírja a strapát, keveset fogyaszt, nem romlik el, de ha mégis akkor olcsón rendbe hozható, és még jól is néz ki.
A helyi autószerelő (északi fjordokon 200km-re minden általunk ismert civilizációtól és 500km re a fővárostól) gyorsan elkezdett keresgélni, egy hét után kérdezte hogy corolla vagy yaris? Rögtön rávágtam corolla és már érkezett is. Mint később kiderült a yaris kifakult babarózsaszín volt rozsdásan...
A kocsiban 100000km volt (15évesen) állítóllag egy idős mama használta. Volt a jobb hátsó oszlopon egy horpadás mert egyszer kölcsönkérte az unoka és nekicsúszott vele egy homokbuckának. Szóval fél nap felkészítés után megkaptam a kocsit. Volt rajta fékbeállítás, olaj csere, gumi csere, stb...

Mivel életem első kocsija volt friss jogsival (amikor megkaptam a kocsit még nem is volt a kezemben, utánnam kelett küldeni:)) rögtön bepattantam és mentem körülnézni hogy hol is vagyok ugyanis addig még csak térképen láttam a tájat az pedig elég kevés...
A kocsi meglepően jól tartotta az utat (azért már vezettem előtte egy s mást), nem dobált, nem rángatott, nem pattogott stb. Viszont ahogy már mondottam vala no civilizáció, ergó hiányos az aszfalt... Ahol van ott 100szor jobb minőségű mint nálunk bárhol, de többnyire nincs (kompromisszumok...lehet nálunk is ez kéne?...). Szóval főldúton 90km a sebességhatár mégis azért egyenesben lehett tartani a 110et ha nem ment előtted semmi mert akkor a sivatagi vihar filmre emlékeztető homokködben kerested a homokutat...Ehez viszont kelettek a jó gumik (ezen Hankook asszem heavy country 185ös volt.) Rendőrök nem voltak kivétel hogy a szomszédom volt a rendőrkapitányság de máshol soha...
Sokan mondják hogy alacsony felépítésű stb... Nekem összesen 3szor volt olyan felverődésem hogy arra már felkaptam a fejem és vissza tértem a táj által okozott mámorból, de azért ez nemrosz 17000km alatt.
A motor 1.3 as létére szerintem hihetelenül jól megy. Egyedüli problémák az emelkedőkön voltak, akkor bizony 5be nem, 4be talán, 3ba hangosan de 80nal felment.
Ami különösen tetszett az a kis led ami jelzi hogy most eszik e rendesen vagy csak inkább szürcsöl... (komoly kűzdelmeim voltak a zöldben maradással)
A fékek szerintem jók, bár itt szerintem nem az volt a fő hanem a gumik vagy talán mind2. Volt amikor egy kanyar után földfőúti lejtön állt a vadbirka és akkor bizony oda kelett taposni(de megállt).
A fogyasztás mint már említettem a ledtől vagyis ha őszinte akarok lenni tőlem függöt volt amikor 5l volt de az az európai körülmények között. Viszont főldúton sztem megitta a 8at 9et is de a kocsi javára írom hohgy fölúton nyomatékkal kell menni 3asban 70,80,90nel hogy ha csúszík legyen nyomaték visszahozni(engem többször ez mentett meg).
A futómű hihetetlen kemény de erős is, volt hogy 80nal nekimentem az egy sávos híd 10cmre kiálló élének mert nemláttam a portól és nekem jobban fájt mint amennyire ő megérezte... Viszont hátulról néha jöttek hangok mintha kilenne kopva valami dehát nemvolt mert megézettem ez állítóllag corolla betegség...
Rozsda volt rajta de csak az első két ajtó alatt ugyanis oda verte fel a murvát, sarat, havat,stb.

Aztán jött a fekete leves...
Az óceán parton laktunk és hát jött IKE hurrikán. Csak Grönlandnál tartott ami ugya pár száz km ízlandtól de az előszere már megérkezett. Fütyürészve haladtam haza a rakptarton zárás után és közben néztem a hullámokat ahogy felcsapnak stb. A nagy bambulás közepette hirtelen két oldalt vízoszlop tornyosult, kigyulladt a sárga motort jelző kis ikon középen, motor leáll világítás leáll stb...(kiderült hogy egy 40cm mély 15m hosszú tócsán mentem keresztül amit csak a lendületemnek köszönhettem hogy egyáltalán kijutottam a túlparton... Szóval a motor állt ahogy a kocsi is. Jobbról vertek a hullámok, belül párásodott, motor csak prüszkölt. 20perc után jött valaki amire azt hittem, hogy a felmentősereg... Hát rámvillogtak, aztán mellémlassítottak és elmentek (mert kiderült hogy csak az én oldalamon volt a tócsa) Végül 20perc után sikerült beröffenteni alapjárat nélkül ugyan 1esben 4000res fordulaton de hazavitt. Másnap gondoltam tenni kéne valamit gondoltam biztos víz ment e benzinbe és ezért nem ég jól szal tankoltam bele hátha úgy jobb lessz(hát nem..naív voltam?) a kútról kivezető úton volt egy 5m hosszan elnyújtott 1méter szintkülömbséges emelkedő ahol végül nekem kelett feltolni. Égett szag stb. Megilyedtem (elvégre nem az én kocsim) Teló volt oktatómnak, aki azt mondta szervít... Arra nem volt keret... Nagyfati öreg taxis: "A Ladának is volt motormosása 30éve, akkor csinálta ezt, járasd a motort 3000ren 1órát". És láss csodát a szomszédok de méginkább az én örömömre 1óra füstölés és bömbölés után volt alapjárat (ugyanis addig nekem kelett ott ülni). még egy óra és rendbe jött minden.... (ezt azóta is életem egy hiheetlen sikeres bravúrjának tartom).

Szóval részemről a Corolla egy megbízható, olcsó, szép, takarékos kis autó nagy teljesítménnyel.

Jelenleg is ilyet keresek. Csak ajánlani tudom. Reméllem segítethettem:)

- Egyszer a csomagtartó világítás érzékelőjét széttrancsíroztam egy bőrönddel szóval kiszedtem az egészetés kidobtam (ott úgysem volt sötét)

Fenntartási költség (10) Évjárat 1993
Előző autója? Következő autója?
Verdikt (8.5/10)

Toyota Corolla 1992