Autók » Lada » 1500, 1600 (1972-2001)

1500, 1600 VAZ 2106-1

Hűséges és kitartó öreglány

2011.márciusában szerkesztve lett a mese, de a lényeg maradt csak némileg több tapasztalatom lett az autóval kapcsolatban.

Hmm, hol is kezdődjön a mese (hosszú lesz, ha nem érdekel, ugorj az értékeléshez).

Talán 1983-ban, amikor is megszületett Manci (kék szépségünk).
Nagyfaterom vette még akkor újonnan (sikerült ismerősön keresztül kevés sorban állással hozzájutnia a kocsihoz).
Ő vezette eleinte, később jó apám vette át a kormányát.
Az után úgy 20 évig ki se szállt belőle.

Ez alatt a 20 év alatt 3x (IGEN háromszor) lopták el és MINDHÁROMSZOR megkerült, mert mindig a tolvajok alatt rohadt le vagy ők törték össze :D.

Alattunk összességében négyszer állt le (már amire gyermekként már/még emlékszem)
Kétszer a remek minőségű csövek miatt, amik a hűtő rendszerben voltak, egyszer apám nehéz jobb lába (eldurrant a gyújtáselosztó) és egyszer az önindító miatt...
Fentebb említett malőrökön kívül néhány benzinleszívást is megélt, zárható tanksapka nem sokat segített csak a kasznit barmolták szét amikor lefeszítették.
Valamint apróbb baleseteket (apám megcsúszott parkolóban és megnyomta kicsit a bal elejét anyum pedig a jobb elejét vette kezelésbe egy szekérről kiálló vassal előzés közben.)
Nyilván azt hozzá kell tenni, hogy ha máskor nem, minden ellopás után, kasztnit rendbe kellett rakatni.
Emellett fater nem kímélte, építkezés, költözés, kijutott az autónak mindkettőből.

No de eltelt ez a 20 év amíg jó apám nyúzta, és addigra az addigi fény kicsit megkopott (210e km volt benne)
Elkezdte enni az olajat, a fogyasztása is megnőtt és mivel apum új autót vett úgy gondolta, hogy az öreglánynak is kijár a tisztes "nyugdíjazás" így jött a már igencsak esedékes motorgenerál, alváz, üregvédelem

Azután anyum vette kezelésbe, aki addig annak ellenére, hogy 18 éve volt jogsija, nem vezetett túl sokat, de hát lett másodautó, így hát ő használta.
1,5 évnyi edzés után - akárki akármit állít egy parkolás pesten ezzel a kocsival igencsak bicepszduzzasztó mutatvány - úgy döntött, hogy ő is cserél.

Mancika szépen pihenőre tért kicsit kevesebb, mint 3 évre.
Ekkor már szemezgettem vele, hogy bíz, ha jogsim lesz, akkor én veszem át a kormányát.
Meg hát, ha már nálam lesz (nálam, bohó fiatalnál) akkor jöhet a "tuning" :D

Így is lett, amint megkaptam, kapott 5-ös váltót, utánporlasztót (ismertebben UIS), felkerült a kihagyhatatlan 50-es kétdobos sportrendszer, 156-os alfa első ülései, hátsó szétmállott ülés is kicserélődött, központi zár, idővel első (még több idővel meg majd hátsó:) ) elektromos ablak, tetőkárpit cseréje.

Nos így jutott hozzám és az óta mióta újra forgalomban van az öreghölgy, én nyüstölöm.
Fogyasztása a csodaszámba menő 6,5 l-től a horribilis 12-13l-ig volt már mindenféle
Az én jobb lábam alatt 6,8-és 9l/100km között mozog a fogyasztása (előbbi közúton 80-90-el, utóbbi ugyanazzal a felállással autópályán 130-140 körüli tempóval.
Városi fogyasztásról jobb nem beszélni, mert akármilyen kocsi akármennyit megeszik a dugóban állva, másrészt nem használom városban sokat.
Nyugodt szívvel mondhatom, hogy az átlag 7,5-8l-es fogyasztás igen baráti egy olyan konstrukciótól, ami tulajdonképpen 1966-ban lett az év autója és az óta igen kevés változtatás esett a szerkezeten.

Mielőtt teljesen elfogultnak tartanak, vezettem én anyám és apám autóját is és mindkettő megy szépen, és jól de a hangulatot egyik kocsi se tudta pótolni, így maradt a Lada.

Összegzésképpen annyit tudok elmondani, hogy a családot szolgálja igen hűségesen 28. éve, sose akart mással elmenni sehova, csak velünk;)
Nyilván Ladaként a szokásos "betegségei" megvannak pl: hangszigetelés nulla így hangos nagyobb tempónál (de legalább hallani a sportkipufogó muzsikálását)
Ilyen dolognak mondják sokan a szervó hiányát (néha tényleg izzasztó) meg a hátsókerék hajtást, de utóbbit én egyértelműen az előnyökhöz sorolnám:D
Ez is okozza részben azt az érzést, amit a Lada tud nyújtani, és ami ha valakit nem kapott el, akkor sose fogja megérteni, hogy miért költök (költünk a többi Ladással;) ) ilyen vén "csotrogányokra".

Azt szokták mondani az öreg autónak lelke van, hát az én jó Ladikom is növesztgeti a lelkét. Az elektromos rendszer néha x-aktás dolgokat produkál.
Ha valamiért úgy dönt, hogy nem indul pöccre, akkor csak néhány dicsérő szó kell, és már vígan jár is.

Talán az egész családom nevében mondhatom, hogy mindannyian imádjuk, a jó öreg Margitot (Mancit) hisz mindig nagyon hűségesen, és ragaszkodóan velünk maradt.
Lentebbi km és egyéb adatok a család összes tagja által beletett értékeket mutatják.
Személy szerint közel 45e km-t tettem meg vele az utóbbi kb. 3 évben és most már még inkább azt tudom mondani, hogy ez az autó velem marad amíg a rozsda el nem választ:)

- Általában kopó alkatrészek cseréje, olajok, folyadékok stb-stb - Ellopások után a tönkretett kaszni elemek, motor alkatrészek. - Sok minden cserélődött rajta idővel... - - Mióta nálam van: - -generátor (beázott szegény) - -önindító - -egy lyukas kerék :D - -vezető oldali ablak amit benyomtak

Hanyik JózsefNyíregyháza, Sóstóhegy

Fenntartási költség (10) Évjárat 1983
Előző autója? Következő autója?
Ennyire szerette (9) Megérte a pénzét? igen
Verdikt (8.8/10)