Autók » Toyota » Avensis (1997-2003)

Avensis 1.6

Megbízható családi autó

Japán autót akartam venni, de anyagi okokból csak használtban gondolkodhattam. Megnéztem évekre visszamenőleg a megbízhatósági statisztikákat, a népitéletet, az autós teszteket - és döntötem. Annak ellenére, hogy japán autót akartam és ez csak japán márka, hiszen angol összeszerelés, az avensisre esett választásom. Nem japán összeszerelése ellenére kategóriájában megbízhatósági listavezető. (sajnos utóda már átadta egy igazi japánnak a trónt.... ) Mivel ez a típus a búcsúszéria, a kezdeti esetleges hibák már nem jellemezték, ráadásul elég jó felszereléssel gyártották a közvetlenül modellváltás előtti típusokat. Tetszett a formája (5 ajtós), a mérete (5 személy, 510 literes csomagtartó), a biztonsági (4 légzsák, ABS, fékerőelosztó stb.) és kényelmi (5 fejtámla, kényelmes ülések, kartámla hátul pohártartóval, 4 elektromos ablak, CD 6 hangszóróval, automata klíma stb.) felszerelése. De mindenesetre az állítólagos megbízhatósága. Ennek reményében kezdtük mindennapos közös életünket. Néhány ezer km és néhány hónapos használat után írom jelenlegi véleményemet.
Az autó ezzel a motorral inkább utazó autó, kényelmes autópályához illő tempóval. Tud persze sokkal többet is, de akkor már megjön a hangja és a kaszni méretéhez erőtlennek is tünik a motor. Mindezt nem negatívumként veszem, hanem tényként - tudtam előre, hogy a leggyengébb motorral veszem az autót. Még egyszer a pontosítás miatt: az autó nem gyenge, mert jobban megy, mint más márkák 1.6-osai, csak nem kirobbanó teljesítményű. nekem nem is kellett több, ezért is vettem meg ezt. 20 év vezetés után én már egyébként is "lenyugodtam"... Az autó így is vígan viszi és tartósan a 160-170 km/h-t, teljes terheléssel is. A klímát nem érzi meg. Ez szuper, mert az előző autómnál nem így volt (pedig arról is ódákat zengtem - az is japán volt....). Ami viszont meglepő volt elsőre, hogy azt mondták, írták mindenhol: nagyon csendes. Csendes, de nem csendesebb, mint a többi hasonló kategória. Ezt be kell látni. Nagy sebességnél pláne nem. Ebben talán még azt is kimerem mondani, hogy csalódtam. A motor alapjáraton is hangosabb mint ahogy vártam (előző autónkhoz hasonlítva családom többi tagja is ezt mondja. Annak motorját álló helyzetben nem lehetett hallani), igaz a kiváló szigetelés miatt nem jön be hang. Városban is jó, de autópályán - szabályos sebességtartománynál is - már beszűrődik a motorzaj. Ezt furcsáltam (ma már megszoktam), mert mindenhol azt írták a tesztek, hogy igen halk a motor működése. Én kimerem mondani: ez bizony nem igaz.
Ezt fájón irom, mert a többi tulajdonsága viszont kiemelkedő. Minden gomb a helyén van, minden finoman (és ezt külön is hangsúlyozom: finoman!) működik. (Az pedig hogy működik, szinte természetes egy japán autónál) Biztonságosnak érzem, olyannak mint amiben anyag van. Jó ilyenben ülni, mert gyermekeimmel a hátam mögött nem mindegy hogy miben utazunk. Igaz, hogy a vétel környékén kerestem e tipusra a törésteszteket is, de sehol nem találtam. Ha valaki tudja, hogy ez az avensis, hogyan szerepelt anno a megméretésen, kérem írja meg.
Nem nagyon tudok rá rosszat mondani, pedig előző autóm nagyon feladta neki a leckét. Talán még a váltó nem olyan, mint amit megszoktam. Nem olyan finom járású, mint a korabeli corolla vagy korabeli nissan almera váltója. A csillagos 5-ös után ez "csak" sima 5-öst kap - nálam. Kormány, kuplung, fék, futómű, ablakok működése (igen csendesen kúszik a gombnyomásra), klíma működése stb, tehát szinte minden, viszont csillagos 5-ös. Nagyon-nagyon jó! Természetesen e rövid idő alatt - hátsó izzó kiégésén kívül - semmi problémám nem volt vele, remélem nem is lesz. Most voltam 60 ezres szervizen, semmit hibát nem találtak, kiválónak mondták az állapotát. Szeretem és minden családos, kényelmet szerető vezetőtársamnak csak ajánlani tudom. Azt viszont állítom, hogy a régebbi évjáratú és még Japánban összerakott autók szinvonalát már nem éri el (az utóda pedig ezt nem éri el). De ez már üzletpolitika...

- hátsó lámpában kiégett az izzó

Fenntartási költség (8) Évjárat 2002
Előző autója? almera Következő autója? ha még lesz néhány év múlva ilyen, akkor: made in Japan (ez az első szempont, nem a márka)
Verdikt (7.5/10)

Toyota Avensis 1997 (1997 - 2003)