Gyerekülés sportkocsiban

2002.11.19. 11:04
Megvettük a gyerekeknek a gyerekülést, de menet közben folyton felborulnak a gyereküléssel együtt.
Tisztelt Autójogász!

Egy 92-es Toyota Celica gépkocsim van, 4 személyre vizsgáztatva. A hátsó ülés kiképzése kagyló alakú.
Megvettük a gyerekeknek a gyerekülést, de menet közben folyton felborulnak a gyereküléssel együtt. Vagy jobbik esetben ferdén áll a gyerekülés.
Próbálkoztam párnát tenni a mélyedésbe, de végül arra a következtetésre jutottam, hogy gyerekülés nélkül sokkal nagyobb biztonságban vannak, mint a lötyögő gyerekülésben.
Természetesen becsatolt biztonsági övvel szoktunk közlekedni, melynek felső részét a hónaljuknál szoktam elvezetni.
Kérdéseim:
1. Létezik-e lista azon gépjárművekről melyekben nem kötelező a gyerekülés ?(fent említett,vagy egyéb oknál fogva)
2. Milyen kaliberű bírságra számíthatok?
3. Hány éves kortól kell ülésmagasítót használni? (Azt is vettünk, de ugyanaz a helyzet vele)

Üdvözlettel:
Méhes László

Tisztelt Méhes úr!

A Kresz 48.§ 5) bekezdése b)pont szerint a személygépkocsi hátsó ülésén utazó 12. életévét még be nem töltött és 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket nem kell biztonsági gyermekülésben rögzíteni, ha:
ba) a biztonsági gyermekülés beszerelésére a személygépkocsi gyári kialakítása alapján nem alkalmas;
bb) a gyermek az üléshez beszerelt biztonsági övvel megfelelően, biztonságosan rögzíthető;
bc) a 46. § (2) bekezdése alapján és a szállított személyek számából következően egy ülőhelyen két gyermek foglal helyet;
bd) az egyidőben szállítani kívánt gyermekek száma miatt a biztonsági gyermekülésben történő rögzítés nem oldható meg.
Tehát a fentiekből kiindulva egyrészt nem kötelező a gyermekülés, ha nem lehet felszerelni, illetve az ülésmagasítóval is megoldható, ha a biztonsági öv megfelelően rögzít. Az ülésmagasító nincs korhatárhoz kötve.

Tisztelettel:
Dr. Bodolai László