Európai méretű doboz Koreából

2003.11.04. 09:34

Ezen a környéken található apróbb tárgyainkat - különböző biztonsággal - őrző rakodórekeszek jelentős hányada. A peremek által nyújtott védelemre szükség is van, a 140 lóerős, közös nyomócsöves, turbódízelmotor olyan erővel képes a közel két tonna önsúlyú autót gyorsítani, hogy a könnyelműen elhelyezett apróbb holmik rögtön az ölünkbe hullanak.

De common rail ide, common rail oda, ez a 2,5 literes dízel nem a személyautókból megismert, szinte már benzinesnek ható érzést nyújtja. Igazi teherautó-motor, hidegen vérbeli kattogással járó, lassan melegedő, alacsony fordulaton élő blokk. A melegedés és a zajkomfort optimalizálására szolgáló praktikák - például a különböző rafinált kikönnyítések - hiánya kevés gondozást igénylő, könnyen karbantartható motort garantál sok-sok ezer kilométeren át, noha bőven vonultat fel a kor technológiai megoldásaiból is.

Az új motorhoz régi váltó kapcsolódik, ami a H1 1996-os bemutatásának idején ebben a kategóriában elfogadható volt. Kissé lötyögős, a gyors váltásoktól idegenkedő, viszont biztosan a keresett fokozatba találó, a feladathoz remekül áttételezett szerkezet közvetíti a maximálisan 314 Nm forgatónyomatékot a hátsó kerekekre. Mindamellett az első fokozat - rövidsége miatt - üresen bátran kihagyható, ötödikben 2000-es fordulatnál már 90 km/h az utazósebesség. Ez pontosan 10 km/h-val több, mint ami bárhol Magyarországon egy 2500 kg feletti legnagyobb össztömegű tehergépkocsinak engedélyezett.

A koreai doboz egyenesfutása és kanyarstabilitása kiváló. Szabályos haladás mellett az ABS-szel ellátott fékek még terhelten is képesek a rájuk rótt feladat maradéktalan ellátására. De jobb, ha a motor ereje senkit sem ragadtat felelőtlen ámokfutásra, a H1-es fékútja könnyen hosszabb lehet, mint az előttünk haladó személygépkocsié. Terhelten a nagy tömeg lendülete okozhat gondot, üresen a hátsó laprugókra szerelt merev híd pattogása toldhatja meg pár méterrel a féktávolságot. Ez a jelenség arra figyelmeztet, hogy sohase feledjük, tehergépkocsi volánjánál ülünk.

Abban pedig az egyik leglényegesebb szempont a teherbírás. Az általam próbált H1 terhelhetősége 1225 kg volt, ez kategóriájában, a belmagasságot is figyelembe véve, valamivel az átlag feletti érték. Ezen előny kihasználásához érdemes az 50 000 forint felárért kapható, kétfelé nyíló hátsó ajtóval rendelni, így már mód van a raktér targoncával történő pakolására is. A nyílások méretei ugyanis csak hátulról teszik lehetővé szabványos raklapok kényelmes elhelyezését, a tolóajtó mögé benyúló válaszfal púpja gátolja a magasan pakolt egységek behelyezését.

Az oldalfalak és az áru védelmében a raktér alapáron is rendelkezik némi burkolattal. Itt és az utascellában is kemény, könnyen tisztítható, mégis jó benyomást keltő anyagokat használtak annak tudatában, hogy egy brigádvezetőnek nem a puha tapintás, hanem a slaggal és vizes szivaccsal történő takarítás lehetősége teszi kívánatosabbá az autót. Ez a törekvés mégsem ment az esztétikum rovására. Végre egy koreai autó, ahol tényleg indokolt a sokat emlegetett fröccsöntő gépek használata.

Mindezek ellenére a H1 fölött lassan elszállt az idő, alig várjuk, hogy a koreai konstruktőrök újból osszanak százzal. Addig is, aki kiforrott, felesleges elektronikáktól mentes, megbízható brigádautót szeretne, még beszerezhet belőle a most bemutatott mellett üvegezett vagy akár 12 személyes busz változatban is.

 
  Műszaki adatok
 
   
  Típus HYUNDAI H1 2,5 CRDi
Hajtás Hátsókerék
  Motor  
Hengerűrtartalom (cm 3) 2479
Hengerek száma 4
Furat/löket (mm) 91x96
Kompresszió 17,6
Teljesítmény (kW/LE) 103/140 (3800 1/min-nél)
Nyomaték (Nm) 314 (2000-3000 1/min-nél)
Végsebesség (km/h) 161
  Tömegek  
Saját tömeg (kg) 1875
Megengedett össztömeg (kg) 3100
  Méretek  
Hosszúság (mm) 5030
Szélesség (mm) 1820
Magasság (mm) 1980
Tengelytáv (mm) 3080
Nyomtáv elöl/hátul (mm) 1570/1545
Raktér mérete (l) 4400
Üzemanyagtartály (l) 65
Szállítható személyek száma (fő) 3
Fordulókör sugara (m) 6
  Fogyaszások  
Város (l) 11,4
Országút (l) 7,1
Kombinált (l) 8,7
Teszt (l) 10
  Árak (nettó Ft)  
  A tesztelt autó 3 599 000
H1 Standard Van TCI 3 199 000
H1 Standard Van CRDi 3 499 000
H1 Panorama Van TCI 3 299 000
H1 Panorama Van CRDi 3 599 000
H1 Minibus TCI 4 650 000

Aktív használója vagyok egy ilyen autónak, sőt az elődje is ilyen volt csak, az intercooler nélküli variáció. Az sem volt rossz, csak gyenge... Egy-két kiegészítést még hozzátennék a cikkhez, amit jó lett volna beírni, meg a saját tapasztalataimat is.

A motorról: hiányzik belőle a változtatható geometriás turbó, de elég nagy ahhoz, hogy ne fulladozzon alacsony fordulaton mint a VW kisdízelek, viszont a magas fordulatszámokat nem kedveli 3800 fölé nem nagyon akar menni (a régi motor 4500-ig is elforgott 5.-ben).Tényleg teherautós...A végsebessége óra szerint 175 háromnegyed terheléssel, de emelkedőn is megy bármikor 160-nal.( a fogyasztásról ilyenkor inkább nem beszélek). Amúgy nem lehet olyan rossz ez a motor a konkurensekkel összehasonlítva, mert a Kia Sorentot az év dízel terepjárójának választották Angliában idén, ugyanezzel a motorral. ( tulajdonképpen ezt hiányoltam a cikkedből legjobban)

A fogyasztás: Autópályán 130-140 között 9 liter körül eszik terhelve ami nem rossz, de volt már rá példa hogy beérte 6.5 literrel nyáron, hosszú távon kis terheléssel, hegyek között...Decire pontosan annyit evett mint a VW Passat 1.9 PDTDI légkondival...(H1 légkondi nélkül) A régi 85 lóerős mindig megette 9.5-et vagy többet, még apám Pajero Pick Up-ja sem adja 9 alá sosem...

A műanyagokról: Nem rosszak szerintem, a teherautó kategória elitjét képviselik, ahhoz képest hogy az autó 96-ban jött ki még mindig állja az összehasonlítást. Tapintásra a Focus-müszerfal áll hozzá legközelebb, formára már nem annyira:-). Jobb mint a Pajerojé!

A fék: az ABS kicsit korán avatkozik bele, de ezzel nem lehet mit kezdeni a szerelők szerint, a régivel ABS nélkül gyorsabban megálltam. Terhelve érezhetően nő a fékút, mit lehet tenni a fizika az fizika... Terheletlenül elég jó, szinte személyautós, én nem érzem annyira a hátsó kerekek pattogását mint a réginél, talán azért mert gyárilag 6 személyes és módosítottak rajta valamit a 3 szem.-hez képest. Amúgy ez volt az utolsó darab, amit még Áfa nélkül vehettünk meg, tavaly dec. 14-én hoztuk el a szalonból, ha jól emlékszem (15-től jött az Áfa). Gyönyörűszép sárga színe van (ez maradt mint a Merkuros időkben...) Vonzom vele a bogarakat meg a nagyobb tetveket is, szép kék ruhában. Mindig kell menetlevelet írni...

A váltó: Az tényleg nincs a toppon. ha kiveszem ötödikből és utána vissza akarom tenni, akkor jobb, ha előtte a 4-kel próbálkozom, ugyanis nem veszi be az 5-öst. Talán majd az évek meghozzák a változást és ez is jó irányban fog kopni, mint az MTZ váltó.

Kényelem, biztonság: elég jó a kategóriában. A légzsákokkal spórolnak, viszont az alváz az nem padlólemez bárki bármit is mond.

A T5 megjelenéséig ez volt a kategória legerősebb dízel autója ( a Sprinter és az LT már efölött helyezkedik el- ha jól tudom). 6 év használat alatt a H1-gyel nem volt jelentős probléma, egyszer (a régin) átkötötték a motorvezérlő elektronikát, mert gyárilag rosszul volt bekötve (utána rosszabb lett), de ez nem tudom kinek a hibája. Egyszer pedig elfolyt az olaj, mert a szerelők rosszul tették fel az olajszűrőt, de ezzel csak azt az embert szeretném minősíteni, aki elkövette...

N Á