2005.05.24. 07:44


Miután megszoktuk a hirtelen ránk törő felsőbbrendűségi érzést, és kényelmesen elhelyezkedtünk a bőr vezetőülésben, legjobb lesz, ha megtudjuk, milyen technikát is uralunk a következő pár órában. Vezetéstechnikai szempontból két fontos újdonságra kell odafigyelnünk. Először is a megváltozott jogszabályi határokig terjeszkedve öt centimétert szélesedett a Magnum alsó fele, megnövekedtek a nyomtávok is, ezzel fokozva a stabilitást és engedve még több teret a hajtáslánc elhelyezésének. Ezt a változást a 250-es Magnumhoz szokott vezetők jó, ha észben tartják az első időkben, nehogy megszoruljanak az addig kényelmesen szélesnek vélt helyeken. Ha az új Optidriver II fantázianevű váltóval szerelték a Magnumjukat, akkor lesz is idejük odafigyelni, mivel minden figyelmüket a manőverezésnek szentelhetik, miközben a kuplung nélküli automata rendszer csendben teszi a dolgát. 12 sebesség előre, 4 hátra. Sík úton még 40 tonnával is kettesével váltja a fokozatokat az elektronika, vontatmány nélkül automatikusan a hatodik fokozatot ajánlja fel elindulásra.


Minden szigorúan a padló alatt

Az Optidriver rendszer még jó néhány titkos tartalékot rejteget. Magában rejt egy Optifuel nevű funkciót, amely szükség esetén a tizenkettedik fokozatban elektronikusan 210 Nm-rel megnöveli a motor maximális forgatónyomatékának értékét, így kisebb emelkedőkön elkerülhető a visszaváltás, ami jelentős üzemanyag-megtakarítást eredményez. Ha pedig mégis lassítani szeretnénk az üzemi fék használata előtt, kihasználhatjuk az Optibrake nyújtotta előnyöket. Ez magában foglalja a kipufogóféket és az elektronikusan vezérelt kompressziós, azaz motorféket. Három fokozata közül kettővel tartósan is lassíthatunk, míg a kormányoszlop bal oldalán lévő kart ütközésig húzva érhetjük el a maximális, 300 kW-os lassítási teljesítményt.

Infomax


A műszerfal közepén elhelyezett nagy folyadékkristályos kijelző igen érdekes funkciókat rejt. Ez a változat - GPS-es nyomkövetést, GSM-alapú kommunikációt, valamint valós idejű jármű- és menetdiagnosztikát tud - egyelőre csak néhány nyugat-európai országban használható. Van azonban egy kisebb, Magyarországon is megvásárolható testvére, amely megbújik a jármű elektronikai hálózatában, és szervizek, valamint diagnosztikai beállások alkalmával hívható le belőle minden fontos, az utolsó letöltés óta a járműről és a menetadatokról felgyülemlett információ. Ezzel a rendszer nagyban megkönnyíti a logisztikai folyamatokat, és gondoskodik arról is, hogy a jármű üzemeltetése is az optimális szinten tartható legyen.

Magyar alufelnin olvadoznak a gumik

Mivel a Renault Trucks az amerikai piacra szállító Mackhoz hasonlóan a Volvo Group részévé vált, természetes, hogy ezt a kényelmesen kezelhető váltót is a csoport egyik tagja, a Volvo Powertrain gyártja, kifejezetten a Magnumokba. Ugyaninnen származnak az új DXi jelű motorok, valamint a tengelyek is. Mindkét rendelhető motor 12 literes turbódízel, a nagyobb 480, a kisebb 440 lóerős. Tapasztalatból mondhatom, hogy utóbbival sem okoz semmiféle gondot a 40 tonna vehemens mozgatása. Meglepő lendülettel indult a szerelvény, legalábbis ezzel az automata váltóval: az elektronika sokkal többet megengedhet magának, mint az emberi tényezők által korlátozott sofőr. Hibátlanul, rázkódás és a lefulladás veszélye nélkül mozdítja meg a monstrumot, majd nem túl gyorsan, de az én tudásomat mindenesetre fölülmúlva váltogatja feljebb, egyre feljebb a fokozatokat. Enyhe emelkedőn sem lehet gond, a rendszer automatikusan fékezi a kerekeket, majd hátragurulás nélkül kezd a tonnák határozott mozgatásához. Erre azért van szükség, mert ez nem buszokból vagy személyautókból ismert automata rendszer, hanem masszív, hagyományos nyomatékváltó robotizált kapcsolással és kuplunggal.


Gombbal egyet, néküle kettőt, hosszan tartva hármat vált le vagy föl, izlés szerint

A tehermentesítésre folyamatos haladás közben sem lehet panasz; a motor szinte nem is hallható, ilyenkor a turbó fütyüléséé a főszerep. A sebességtartó a gázt is, a lassítóféket is kezeli helyettünk így volt hogy csak a turbina hangjából vettem észre az út enyhe emelkedését. A jóval nagyobb érdi emelkedőn szépen visszaváltott a rendszer a tizedikig, majd felérve újból a beállított értékre gyorsított anélkül, hogy bármihez hozzáértem volna. Itt még a kezdő sofőr is kiváló sofőr.



A francia páros

Bár tapasztalatlanul még a kormányzással is könnyen adódhatnak gondok. Szerencse, hogy a régi fülke teljesen új rugózást és csillapítást kapott, ezzel csökkentve a tengeribetegség veszélyét és biztosabbá téve a kamion irányítását. A futómű kiváló egyenesfutása és stabilitása nagy segítségemre volt, amikor a szűk bakonyi utakon próbáltam egy-egy szemből érkező monstrum mellett 70-nel elszáguldani úgy, hogy közben az aszfaltcsíkon maradjak. Csak a szemből jövő kamionsofőr arcára kiült nyugalmat látva lazítottam egy kicsit, arra gondolva, ha ő nem fél, akkor valószínűleg nem lehet komoly baj, jó helyen vagyok.

Renault Magnum 440 DXi

Szerencsére nem volt rá szükség, de közben tíz, ABS-szel szerelt és elektronikusan vezérelt tárcsafék állt folyamatos készenlétben, hogy ha kell, a lehető legrövidebb időn belül megállítsa ezt a guruló monstrumot. A 180 km-es tesztút végére kellően el is fáradtam, így ha nem pont a kiinduló pontra tértünk volna vissza, kihasználhattam volna a Duo fülke nyújtotta élvezeteket. Belül egy teljes értékű ágy, alatta pedig egy fotel, amelyből pillanatokon belül egy másik fekhely alakítható ki. A kipróbált Magnumban az utasülés is légrugózású, a vezetőjével megegyező kialakítású volt, de ugyanilyen árban forgatható fotel is rendelhető a helyére, amivel már fejedelmi körülményeket teremthetünk egy-egy pihenőhöz. A hideg italról és a romlandó élelmiszerek frissen tartásáról egy-egy hűtő gondoskodik, a falról leakasztható asztalra pakolhatjuk belőlük a szükséges holmikat.

A számok

2004-ben 680 darab 6 tonna feletti haszonjárművet értékesítettek Magyarországon, 229 volt közülük Magnum. Ezzel a Renault a harmadik helyen áll a magyar piacon, és túl van az 1000. eladott óriáson is. Ez több mint egy százaléka az összes, közel 85 000 eladott példánynak.

Ha pedig aludnánk egyet, minden ablakra teljes szélességben takaró fekete függönyt ereszthetünk, természetesen elektronikusan, így nyugodtan pihenhetünk a klimatizált fülkében, akár egy verőfényes délután is. Elmondhatom, hogy a Magnum összes használati módját végigpróbáltam. Vezettem, gyorsítottam, kanyarogtam, fékeztem kisebbeket, nagyobbakat, pihentem, majdnem aludtam is, és megállapíthattam, hogy minderre maradéktalanul megfelel a megújult óriás. Talán csak a műszerfal hat kissé idejét múltnak, bár funkcionalitásában tökéletesen megfelel az elvárásoknak, csupán folyamatosan az az érzés kerülgetett, hogy láttam már modernebb kamionbelsőt is. De ez nem komoly probléma, a Magnumban úgysem a műszerfallal van elfoglalva, aki végre egyszer a vezetőüléshez jut, hanem megpróbálja átérezni, milyen is lehet zsiráfnak lenni és jól lenézni mindenkire.

Műszaki adatok

  Renault Magnum 440 Optidriver II
  Motor 440 DXi
Befecskendezés típusa Elektronikus porlasztós adagolók
Kialakítás 12,13 literes, soros
Hengerek/szelepek száma 6/24
Furat/löket 131/150 mm
Sűrítési viszony 18,1:1
Legnagyobb teljesítmény 440 LE (324 kW), 1800 1/min
Legnagyobb nyomaték 2040 (2250) Nm, 1050-1300 1/min
Legnagyobb motorfék-teljesítmény 300 kW, 2300 1/min
Motorolaj mennyisége 33 liter
Olajcsere-periódus 90 000 km
  Váltó OPTIDRIVER II AMT 2412B DD
Sebességfokozatok 12 előre + 4 hátra
  Hátsó híd Arvin Meritor P13170 differenciálzárral
Végáttétel 2,85:1
Elméleti végsebesség 121,3 km/h
Valós végsebesség, elektronikusan szabályozva 89 km/h
  Méretadatok  
A nyerges vontató megengedett össztömege 18 000 kg
A járműszerelvény megengedett össztömege 40 000 kg
Első tengely terhelése 5097 kg
Hátsó tengely terhelése 2505 kg
Tengelytáv 4120 mm
Fordulókör átmérője 15,74 m
Tengelyelrendezés 4x2