Autók » Skoda » 105, 120, 130 (1976-1991)

105, 120, 130 120 L

20 évesen is még megbízható a Csoda

Egy 20 éves (1985. szeptemberi) Skoda tulajdonosa vagyok. Ezt a kocsit még a szüleim vették. Szerencsére ez már a szélesített (trapézlámpás) változat. Amikor megvettem T?lük 95 000 km volt benne. Igaz már el?tte is használtam rendesen (kb. 40 000 km benne az én érdemem), de 2 év alatt 30 000 km autóztam bele.
Talán kezdjem a jó tulajdonságaival: Valami gyári hiba következtében még soha nem forrt fel a h?t?vize. (Tavaly voltunk Vele Horvátországban, 700 km, 12 órás út megállás nélkül, a hegyeken keresztül-néha csak 2-ben tudott felmenni, de hiba nélkül). Csak a gyári h?gombára kötött ventilátor és a termosztát van benne! Az olajat alig eszi. Most volt vezérm?lánc cserén, azóta iszonyat halk és sokkal jobban megy. Télen még nem akadtam el vele és nem dobja ki a farát a csúszós úton (lehet vele „látványosan” kanyarodni). Bírja a magas fordulatszámot (sztrádán). Van benne hátsó lábf?tés (mostanában hány autóhoz adják ezt széria tartozékként?). Hátsó ülés mögötti csomagtartó.
Hibák: csak a szokásos kopó alkatrészek: kuplung tárcsa, csapágyak (vízpumpa, generátor, fékbetétek, stb…). Nem szeretem benne, hogy hideg motorral nagyon gyámoltalan és az alacsony csomagtartóját. Rohadó hátsó sárvéd? (javítva lett).
Vannak persze dolgok ami hátrány, de vagy orvosolható vagy megszokást igényel: a szél viszi az orrát (4 db tégla a csomagtartóba, csodát tesz), lassan induló f?tés, de utána már tartja a meleget (s?t, csak az elején megy a maximumon), lassú gyorsulás (olyan 25-30 mp 100-ra), de végsebességre már aláztam Suzuki Swiftet (140 km/h!). Nem tervezem eladni, s?t most lesz újra festve. Az ülésnek nincs sok tartása, de van b?ven a lábnak helye. Ahová kell elvisz, megbízható, még soha nem hagyott cserben (a családot se), pedig járt már Ausztriában, Szlovákiában, Horvátországban és szerte az országban.
Nem mondom, hogy nincs vele gond, de hát már 20 éves és inkább az aktuális karbantartásokkal megy el az id?. És a lényeg: nagyon olcsóak hozzá az alkatrészek.

- Termosztát, kuplungtárcsa, csapágyak, fékbetétek

Fenntartási költség (2) Évjárat 1985