Az ombudsman javaslata a parkolási pótdíjak kivetéséről

2013.09.13. 13:56

Talán a fizetős parkolás kapcsán hallunk a legtöbbször jogosulatlan büntetésről. Ilyenkor véget nem érő levelezés, vagy pereskedés is következhet. Ezen változtatna az ombudsman. Hogy, hogyan? Részletek a sajtóközleményben:

Számolják a fizetési határidőt a postai értesítéstől - az ombudsman a parkolási pótdíjak kivetéséről

 

Nem volt mikuláscsomag az autóján, mégis postai értesítést kapott a jegy nélküli parkolásról és a pótdíjról. Mi több, így már csak a magasabb összegű – az alapdíj negyvenszeresét kitevő – pótdíj megfizetésére volt lehetősége. Sorra érkeznek a hasonló panaszok Szabó Máté hivatalához az elmúlt években. További probléma forrása, hogy nincs olyan szabály, amely a parkolási panaszok kezelését rendezné. Az ombudsman a miniszter intézkedését kérte.

 

Szabó Máté alapjogi biztos emlékeztetett arra, hogy már 2010 januárjában egy panasz vizsgálata nyomán kezdeményezte a fővárosi parkolási rendelet módosítását. Az ombudsman azt javasolta, hogy a fizetési határidőt attól kezdve számítsák, amikor a kötelezett már bizonyítottan tudomást szerzett a pótdíjáról. A mikuláscsomagot ugyanis az autó szélvédőjéről a szél elfújhatja, bárki leszedheti és egyáltalán nem biztos az, hogy az autó vezetője, vagy a tulajdonosa tudomást szerez fizetési kötelezettségéről. A postai értesítéskor pedig már automatikusan a 15 napon túli, az alapdíj negyvenszeresét kitevő pótdíjat követelik az autóstól, akkor is, ha előtte nem is látott mikuláscsomagot.

 

A jogszabályi környezet az ombudsman 2010-es vizsgálati jelentése óta megváltozott. A legfőbb parkolási kérdéseket most már az egész országra kiterjedően a közúti közlekedésről szóló törvény szabályozza, abban azonban továbbra sem szerepel, hogy a fizetési határidőket a postai értesítéstől kellene számítani. A biztos ezért felkérte a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy kezdeményezze a törvény módosítását, amelynek alapján a parkolási pótdíjak befizetésének határidejét a – például tértivevényes – értesítés átvételétől számolnák. Ebben az esetben ugyanis bizonyított, hogy a kötelezett tudomást szerzett a pótdíj kivetéséről.

 

Szabó Máté jelentésében ezúttal ismételten vizsgálta azt is, hogy egy többéves jogszabályi előírás szerint külön törvényben kellene szabályozni a parkolási panaszok kezelésének módját, ez a törvény azonban nem született meg. Továbbra sincs tehát olyan szabályozás, amely meghatározná, hogy melyik szerv és mennyi időn belül köteles dönteni parkolási ügyekben, ez pedig sérti a jogbiztonságot. Az ombudsman ezért arra is felkérte a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy kezdeményezze a parkolási kérdésekben előterjesztett panaszok ügyintézése keret- és részletszabályainak kidolgozását.

 

A jelentés a http://www.ajbh.hu/documents/10180/111959/201200214.pdf  oldalon olvasható.