Házi készítésű kerti traktor

2005. november 20., 19:19 Módosítva: 2005.11.20 19:19

Tisztelt Autójogász!

Egy kis méretű traktort szeretnék építeni saját céljaimra házilag. Szeretném a lakóhelyemen közúton is használni. Kérdésem: építhetek-e ilyen járművet hivatalosan, ha igen, milyen jogszabályok vonatkoznak a házilag épített lassú járművek forgalomba helyezésére? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

G. Szilárd

Tisztelt G. Szilárd!

Igen, meghatározott keretek között építhet ilyen járművet és használhatja is közúton, ha a traktort forgalomba helyezteti. A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szabályozza ezt a kérdést, de inkább azt javasolnám, hogy a részletekről a lakóhelye szerinti közlekedésfelügyeletnél érdeklődjön.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Céges kisteherautó megvásárlása

2005. október 1., 01:00 Módosítva: 2005.10.01 01:00
Tisztelt Autójogász!

Az alábbi kérdésem lenne: Apósom meg akarja szüntetni BT-jét és előtte a céges kisteherautót megvásárolja saját részére. Jól tudom, hogy ilyenkor nem kell eredetvizsgálat az átíratáshoz?

Köszönettel:

Szabó Tibor

Tisztelt Szabó Tibor !

Sajnos én másként tudom. Akkor nem kell az eredetvizsgálatot elvégezni, ha a tulajdonszerzés jogalapja gazdasági társaságok átalakulásával bekövetkezett vagyonszerzés, feltéve, hogy az újonnan létrejött gazdálkodó szervezet a korábbinak általános jogutódja lesz. Tehát a BT-től eredetvizsga nélkül csak a jogutód gazdálkodó szervezet veheti meg a járművet, a Bt tulajdonos magánszemély nem.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Figyelmeztető jelzés engedélyezése

2005. szeptember 19., 13:06 Módosítva: 2005.09.19 13:06
Tisztelt Autójogász!

Szeretném megtudni, hogy mi kell a figyelmeztető jelzés engedélyeztetéséhez, és hol intézik ezeket az ügyeket? (sajnos a rendőrök sem tudtak felvilágosítást adni!) Válaszát előre is köszönöm.

Köszönettel:

Attila

Tisztelt Attila!

A kérdésére a választ a 33/2000. (XI. 29.) BM rendelet (a megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatának szabályairól) tartalmazza. Eszerint figyelmeztető jelzést adó készülék: a járműre felszerelt villogó sárga fényjelzést adó berendezés. A BM rendelet 9. §- a alapján ennek felszerelésére hatósági engedély adható a jogszabályban megengedett hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó járművet rendszeresen kísérő, vagy az elromlott jármű vontatását vagy a közúton elromlott jármű hibaelhárítását rendszeresen végző járműre, ha a jármű üzemeltetési célja azt indokolja. Nem kell hatósági engedély a figyelmeztető jelzést adó készülék felszereléséhez az út, úttartozék vagy közmű építésére, ellenőrzésére, fenntartására (javítására), illetőleg tisztítására szolgáló, a kommunális szemétszállítást végző, a jogszabályban előírt hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó méretű járműre, a külön jogszabályban meghatározott mezőgazdasági erőgépekre. Az engedélyezést a területileg illetékes városi (vagy kerületi) rendőrkapitányság végzi.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Még mindig a menetlevél vezetési kötelezettségről

2005. szeptember 4., 23:51 Módosítva: 2005.09.04 23:51
Tisztelt Autójogász!

Szeretném tanácsát kérni egy jogi kérdésben, ami velem esett meg. Közúti közlekedés során, rutinellenőrzéskor az intézkedő rendőr kérte az általam vezetett Hyundai típusú, gyári 6 személyes, magántulajdonban lévő, vállalkozásban nem szerepelt autóm menetlevelét, amivel én nem rendelkeztem. A gépkocsi vásárlásakor a kereskedő felhívta a figyelmem, hogy a forgalmi engedélyben tehergépkocsi van bejegyezve, de mivel csak családi felhasználásra veszem ezért nem vagyok köteles menetlevelet vezetni. Könyvelő ismerősöm szerint is a kétsoros üléssel rendelkező tehergépkocsi személyautónak számit áfa törvényileg. És mivel nem kerül cégbe, nincs kinek elszámolni a felmerülő költségeket.- Én ezek tudatában nem vezettem menetlevelet. Az intézkedő rendőr feljelentést tett. A helyi önkormányzat egy MT rendelet alapján 3.000 Ft-ra pénzbírságra sújtott. A rendelet azt mondja: nem közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépkocsi a közúton menetlevéllel vehet részt. Mivel napi szinten a családommal használom az autót, és nem végzek vele szolgáltatást ezért nem értem a menetlevelet kinek, minek, milyen céllal kellene vezetnem. Kinek kell hivatalosan elszámolnom a nap végén a vezetett menetlevéllel és családi felhasználásban az intézkedő rendőr számon kérheti-e, hogy hova megyek a saját autómmal ebben a "demokratikus "országban. Van-e erre az esetre vonatkozó törvényi jogszabály, tud-e erre az esetre tanácsot adni. Nem a pitiáner pénzbüntetés miatt vagyok felháborodva, hanem azért mert a jogszabály számomra nem egyértelmű és a felmerült kérdésemre sehol nem tudnak konkrét választ adni. Az önkormányzati illetékes azért büntet meg, mert eddig mindenki meg lett büntetve. Kérdésem az lenne, Ön szerint is jogos a büntetés, vagy megér pár kört ennek a tisztázása?

Tisztelettel:

Máté Tamás

Tisztelt Máté Tamás !

A helyzet tényleg abszurd, és Önhöz hasonlóan sokakat felháborít, azonban az az Mt. Rendelet, ami alapján Önt megbüntették, aszerint határozza meg, hogy kötelező-e menetlevelet vezetni, hogy mi van bejegyezve a jármű forgalmi engedélyébe, ha tehergépjármű és nem végeznek vele közúti közlekedési szolgáltatást, akkor "csak" menetlevelet kell vezetni, még akkor is, ha családi használatra vették és tekintet nélkül arra, hogy az ÁFA törvény szerint meg személygépkocsinak minősül a járműve. Természetesen azt nem kell feljegyeznie, hogy mit vásárolt a közértben, helyette elég, ha azt jegyzi fel, hogy árut nem szállít, de a menetlevél egyéb rovatait ki kell töltenie, ha nem akar újabb büntetést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Büntetés menetlevél miatt

2005. július 17., 23:15 Módosítva: 2005.07.17 23:15
Tisztelt Autójogász!

06.19-én, vasárnap este 23 órakor bevásárlás után hazafelé tartottam, mikor közúti ellenőrzés címén a rendőrök félreállítottak. Elkérték a papírokat (forgalmi, jogosítvány, biztosítási papírok, zöldkártya...). Majd miután láthatták az iratokból, hogy nem saját az autó, hanem céges, illetve formájából, hogy nem személy, hanem kistehergépjármű, ezért a menetlevelet is elkérték. Mivel a menetlevél nem volt a mai dátumra kitöltve, csak péntekre, amikor dolgoztam az autóval, 3.000,- Ft-os helyszíni bírságot szabtak ki rám. Ezek után mikor hazaértem, megnéztem az ide vonatkozó rendeleteket (89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 23. § 4. pont) és azt találtam, de lehet, hogy rosszul értelmeztem, hogy ha nem árut szállítok munkaidőn kívül, hanem pl. csak magamat, akkor menetlevél nélkül is közlekedhetek. Kérdésem a következő: Mivel nem teherszállításra, és még csak nem is munkanapon, munkaidőben használtam a kocsit (a cég, akinél dolgozok, engedélyezi a kocsi magán célú használatát), jogos volt-e a büntetés? Válaszát előre is köszönöm.

Köszönettel:

N. Zoltán

Tisztelt N. Zoltán!

Csak az számít, hogy tehergépjárműben ül, ha ezt nem közúti közlekedési szolgáltatásra használja, akkor "csak" menetlevelet kell vezetnie. Ha éppen magáncélra használja a járművet, a menetlevelet akkor is ki kell töltenie, legfeljebb azzal egészítse azt ki, hogy a jármű árút nem szállít. Ha ezt legközelebb megteszi, elkerülheti a büntetést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István