A korral járó has-magasság

2003.08.21. 09:07

A bohócfülkébe pattanva egyből szembetűnik a hadászati felhasználás második alapvető indoka. Nincs itt semmi, amit a baka el tudna rontani. Azért nincs, mert az autóban egyébként sincs semmi, amit nemhogy extrának, de sima felszereltségnek is nevezhetnénk. Még az ablaktekerőket is megspórolták, hogy a ZUK-ban megismert csavarom-kitekerem-üveget elhúzom megoldással segítsék az "ami nincs az nem tud elromlani" elvet. Kapcsolható négykerékhajtás, kapcsolható hátsó diffi, és felező mutatja, hogy valóban terepezésre készült. Rossz pont viszont, hogy hátsókerék hajtás esetén az első féltengelyek nem iktathatók ki, így az első diffi is állandóan dolgozik.

És ha már itt tartunk, muszáj megemlíteni az első féltengelyek kardánszerű - egyébként terepeseknél teljesen szokványos - megoldását. Vagyis a féltengely-csuklók nyitottak - mint a kardánkereszt -így bár könnyen sérülhetnek, a javítás is könnyebb. És mivel úgysem tud az autó eget verő sebességgel repeszteni - hosszú áttéttellel is 100 km/h körüli a végsebesség -, főleg nem bekapcsolt négykerékhajtásnál, ezért a kardánoknál hátrányt jelentő szögsebesség-változás - ami miatt két kereszt van a kardántengelyekben, amik így kiegyenlítik a szögsebességet - abszolút nem jelent veszélyt a szervós kormányt kézben tartó vezető számára.

Vissza az utastérbe. A sofőrrel szembe néző műszerek teljesen szokványosak, említésre talán csak az méltó, hogy a kontroll lámpák nagyon haloványak, így a reggeli indításkor nehéz észrevenni, ha az izzítás befejeződött. A számomra legérdekesebb kapcsoló a benzintank kapcsolója. Ezzel tudjuk a két darab - külön-külön 41 literes - gázolajtank tartalmát egyetlen műszeren leolvasni. Nekünk csak az egyikben volt anyag, és nagyon vicces volt a másikra kapcsolva teljesen lehasalt mutatóval autózni, anélkül, hogy a frász kerülgetett volna, mikor áll le a motor.

A luxustalan, viszont kőkeményen a praktikusságra kihegyezett felhasználás másik mutatója az utas- és motortérben elhelyezett 12V-os foglalatok. A motornál ráadásul lehetőség van még egy sokkal nagyobb áramfelvételű cucc csatlakoztatására is. És állítólag a váltónak is van még egy szabad kihajtása, de azt nem találtuk, bár nem is feküdtünk be nagyon a verda alá.

De valójában ez a kihajtás már csak a non plusz ultra lenne, mivel a csörlő - márkaismeret híjján maradjunk abban, hogy a csörlők közt valóságos Adidas - széria tartozék. Ahogy a motortól független fűtés is, ami nagy segítséget tehet annak a 10 katonának aki a Honkerban tölt egy hűvös téli éjszakát. Nappal meg úgyis folyik róluk a víz, mivel minden ablak csak elhúzható, így a szellőztetés nehézkes. A multi cégektől megszokott "sehol egy felesleges csavar vagy luk"-gyártás messze áll még a Daewoo-tól. Ezt bizonyítja, hogy bár a teszt példányban nem lehet lehajtani az első szélvédőt, ennek ellenére, nemcsak zsanér van az alsó részén, de még belülről is megtalálhatók a csapszegek.

Mindezek ellenére azonban be kell látni, hogy az aszfalt nélküli közeli helyeken, dombokon-hegyeken, kibelezett kőbányák üregében annyira jól érzi magát - meg benne a sofőr is - hogy egyértelműen ide született. Könnyedén veszi homokban is a nagyobb sebességű fordulókat, és még a fák között is könnyedén lavírozik. És mindezek mellett - mint képeink is bizonyítják - kiválóan alkalmas csajozásra is.

 
  Kiváló szerzőnk, Npal hozzáfűzi:
 
  Az szerepel a cikkben, hogy az importőr a Honker-rel szeretné lecseréltetni a hazai UAZ állományt. Ez nem fog menni. Elmondom miért. A Daewoo Motor Polska 2002-ben csődbement, miután a GM-Daewoo megállapodásba nem került bele egyik lengyelországi üzem se. A Lublin művek csak egyik gyártelepe volt a helyi Daewoo érdekeltségnek. Éppen bőszen fejlesztették a Lublin haszonjárművek új generációját, amikor kiszaladt alóluk a talaj. A jelenleg csődgondnokság alatt működő vállalat újfejlesztésű haszonjárművének gyártási jogát megvásárolta az angol LDV, és éppen a napokban kezdte meg a szerszámgépek átszállítását Nagy-Britanniába. A maradék üzemcsarnokokat, berendezéseket árusítják. Miközben ez az árusítás folyik az egyik csarnokot kibérelte az Andoria nevű dízelmotorokról ismert lengyel vállalkozás és Andoria-Mot márkanév alatt ismét gyártja a régi Lublinokat és pár Honkert is (2002-ben 40 darab készült, 2003-ban várhatóan kb. 120). A cég dolgozói azt lesik, mikor adják el a fejük felől a gyártelepet s akkor várhatóan vagy továbbköltöznek a gyártósorok vagy megszűnik úgy a Honker, mint a Lublin és esetleg indiai Ashok-Leyland teherautók készülnek majd helyette. Záró lábjegyzet: az idő ketyeg, hiszen a csődgondokság sem fog az idők végeztéig várni a pénzére, azaz szeretnék minél gyorsabban eladni a cég vagyontárgyait, másfelől pedig a Lublin haszonjármű Daewoo égisz alatt született, azaz vonatkozik rá az a szabály, hogy csak 2004. végéig maradhat gyártásban.
 
  Kiváló szerzőnk, Karotta hozzáfűzi:
 
  A Honker neve vicces, mert gágogást és vadlibát is jelent. A vadlibák pedig, mint tudjuk, húznak. Húzni tud a Honker is, erre szolgál az orrára szerelt csörlő. Máshogy nemigen húz. Perkins eredet ide vagy oda, a motor kelletlen és gyenge. Ezt kompenzálandó jó rövid váltót kapott, melynek gyakori használata a honkeres jobb karját messziről felismerhetően megmokányítja a balhoz képest. A váltó szörnyű.
A futómű kialakításakor a terepképességgel egyenértékű szempont volt, hogy a gőzgép és a repülő vetélő elterjedése után feltalált megbízhatatlan műszaki kuriózumok mellőzésre kerüljenek. Így alighanem példamutatóan strapabíró, és közúton dermesztően iszonyú. A fék félrehúz, nagy tempónál (70 felett) az egész miskulancia esetlen és bizonytalan. Az isten is katonai járműnek teremtette; igénytelen, egyszerű, és egy honvédségi menetoszlopban az sem gond, ha kanyargás közben neki-nekiesik egy-egy környező tanknak vagy más tereptárgynak.
 
  Olvasónk hozzáfűzi:
 
  Kedves JF !

Már a Tarpan is maga volt a csőd - még az UAZ-hoz képest is -, pedig akkor is már létezett a NIVA, amivel nem lehett egy napon emlegetni. Gondolhatod, hogy a Honker-ről mia véleményem ... A lengyel továbbfejlesztésű Perkins diesel motor kisértetiesen hasonlít a 60 -as -lehet, hogy 70 -es - években tőlünk bugázott Csepel motorjára, amelyik kezdetben valóban Perkins licenc volt. Az általad is felsorolt egyszerű - némi eufemizmussal - technikai megoldásai tökéletesen alkalmatlanná teszik arra, hogy VALÓDI terepjáró legyen !!! Magyarországon, ennél félóra alatt korszerűbb, jobban használható terepjáró terveit tudnánk előkapni - egyikből, másikból prototípus is készült. Nem is beszélek a legendás svéd-magyar, ronda, ámde kitűnően használható Volvó terepesről, amit a 70 -es években gyártottunk. Korszerűségben szerintem még mindig veri a borzasztó lengyelt. Arról már ne is beszéljünk, hogy az általam igen kedvelt lengyelek, katasztrófális minőségben gyártanak autót. Ezt a hosszú KGST gyártás alatt tökéletesítették, mert pl:a FIAT még az embléma használatot is elvette tőlük a P125, P126 esetében ... / ... és nem magyarázható jogdíj nemfizetéssel, mert előbb volt a tiltás./ A Daewoo kereskedők sztriptíztáncos lányok és chippendale fiúk bevetésével igyekeztek elterelni a vevők figyelmét a lengyel gyártásról, mert annyival rosszabb volt mint a koreai. Az OPEL Astra Classic -nál is sikerült leküzdeni az autók összeszerelési színvonalát a a megszokott FSO-FSM minőségre. /Egyébként csodálni való, hogy még mindig visznek hozzájuk autógyártási kapacitást... Bár az ország lélekszáma és ezzel arányosan a felvevő piac sokkal jobb mint kis hazánké./ Egyébként a lány csinos, a kutya aranyos, jól használod a bevált kliséket. /Gyerek, kutya, macska, szép nő stb./ Szóval én egy igen cikizős cikket írtam volna és utána néztem volna a kettős kardánkeresztnek dolognak is ... További sok sikert kívánva, üdv : Bátori József Ps : Egyébként, nagyon szeretem a műsort és a site -ot is, a cikizés elsősorban az autónak és a lengyel - akiket egyébként tényleg kedvelek - gyártási minőségnek szól.