Sprinttel a Sprinterért

Haszonjármű-bemutató: Mercedes-Benz Sprinter - 2006

2006.03.16. 08:34

Érdekes módon a mechanikus egységek tervezésekor csak a kilométerórára és a fordulatszámmérőre szorítkoztak, minden más funkció a digitális középső kijelzőn kapott helyett. Kivéve egy-egy jobban felszerelt busz változaton, ahol azon kívül, hogy krómozott gyűrűk díszítik a műszerfalat, a fordulatszámmérő alján egy mechanikus üzemanyagszint-mutató is helyett kapott, apró diesel felirattal. Ki érti ezt?! Talán majd a későbbi teszteken fény derül a rejtélyre.

Az azonban bizonyos, végre meghallgatásra talált imám, amiben minden kisáruszállítóba központi zárat, fogast és sok-sok rakodóhelyet kértem. A rakodóhelyek kialakításánál egy gyors prezentáció tanúsága szerint sofőrök segítségét is igénybe vették. Fogták ugyanis a mindennapokban használt tárgyaikat: menetlevelet, mobiltelefont, palackokat, dobozokat, tollakat és még sok-sok mindent, majd megpróbálták az utastérben elhelyezni őket. A tervezők addig-addig alakították, formálták a műanyagokat és a bennük rejlő bevágásokat, réseket, amíg mindennek helyet nem találtak. Használat közben nem fordulhat elő, hogy egy vizespalack például nem fér be a helyére. Nagyon örülök. Most már csak annak kell drukkolni, hogy a magyar palack is megfeleljen a német szabványnak. Kicsit izgulok, de meglátjuk.

Az új Sprinterben ráadásul a fent említetteken kívül alapfelszereltség az adaptív ESP és a hatsebességes váltó is, még a leggyengébb, 2148 cm 3-es, 88 lóerős dízelmotorhoz is. Nem beszélve a a csúcsot jelentő 3 literes, 72°-os V6-os dízelről, aminek 184 lóereje és 400 Nm forgatónyomatéka már a legkisebb teherbírású, 3 tonnás változathoz is igénybe vehető.

Ebben a változatban van a legrövidebb és legalacsonyabb kialakítás is, ez a karosszéria 5245 mm hosszú, 1993 mm széles és 2435 mm magas. A raktér ezen belül 2600 mm hosszú, 1780 mm széles és 1650 mm magas. Az így rendelkezésre álló 4,4 m 2 alapterület és 7,7 m 3-es tér 1030 kg-mal terhelhető. De ez csupán a legszerényebb változat, ne feledjük.

A következő, azaz 5910 mm hosszú karosszériához már rendelhető egy 258 lóerős, 340 Nm-es, 90°-os V6-os benzinmotor is, igaz, kizárólag ötsebességes automata váltóval. A fogyasztásáról nincsenek adatok, de valamit érzékeltet, hogy a széria 75 literes tankot ennél a motornál 100 literesre cserélik.

Így összesen négy különböző hosszal, három különböző belső magassággal és négy eltérő terhelhetőséggel rendelhető az új Sprinter, a legnagyobb 5 tonnás is kapható a 88 lóerős motorral, ennek 2435 kg a hasznos teherbírása, amit 17 m 3-en helyezhetünk el. Ilyenkor a majd 7 és fél méter hosszú karosszéria alá a hátsó, hajtott tengelyre már dupla kerekek kerülnek, amitől a belső szabad szélesség 978 mm-re csökken.

Ez sajnos azt jelenti, hogy egy euro raklap keresztben már nem fér el a padlón, ezért a Sprinterbe is rendelhetők lesznek a nyerges vontatókból már ismert super-single abroncsok transzporter méretű társai. Ilyenkor a két 195-ös abroncs helyett egy 285-ös kerül a hátsó tengelyre, és 1228 mm-re szélesedik a belső szabad tér, a hasznos teherbírás viszont 2035 kg-ra csökken. Érdekes módon, ki tudja miért, a super-single abroncsos változathoz nem rendelhető a legkisebb, 109 lóerős motor.

Super-single a nyerges vontatókon

A nyerges vontatók hátsó tengelyein eddig használt ikerkerekeknek - amellett, hogy könnyen szorulhatott közéjük kő, esetleg alacsony nyomás mellett a folyamatos dörzsöléstől könnyen tűzveszélyessé válhattak - megvolt az az előnyük, hogy az egyik kerék defektje vagy lassú nyomásvesztése esetén a megállásig viszonylag stabil és irányítható maradt a szerelvény.

Az új technika ezzel szemben, nevéből is adódóan, oldalanként egy-egy darab kerékre bíz mindent, ezért gondoskodni kellett arról, hogy egy rendkívüli esemény ne törhesse derékba a rakomány útját. Ez az a pont, ami miatt az új megoldás alkalmazhatósága csak lassan ér arra szintre, amikor már minden gyártó bátran ajánlja kamionjaira a super-single abroncsokat.

A biztonságos használathoz ugyanis két dolog szükséges: egy keréknyomás-ellenőrző rendszer a nyomásvesztés időben történő észlelésére, ezzel egy nagyobb baj megelőzésére, valamint egy fejlett ESP, amivel defekttel is biztonsággal kormányozható és megállítható egy 40 tonnás monstrum.

A számokon túl elektronikai kütyük és ezek rövidítései is rendelkezésre állnak, hogy még több variációt és kombinációt biztosítsanak a teljesen egyéni igényekre szabott Sprinter kialakításához. Többek között kipörgésgátló, fékasszisztens, bixenon fényszórók, aktív keréknyomás-ellenőrző, kulcs nélküli nyitás és zárás, a Mercedes színes kijelzős COMAND rendszere, multifunkciós kormány, tempomat, részecskeszűrő, esőérzékelő és a Parktronic tolatóradar is rendelhető lesz bele.

Mercedes-Benz Sprinter - 2006

Utóbbi érdekessége, hogy a távolságjelző LED-jeit nem a szokásos módon a középkonzolra, hanem a vezetőoldali visszapillantó tükör lapjába szerelték. Ennek nagy előnye, hogy a tükör figyelése közben pontosan nyomon követhetjük a radar nyújtotta információkat. Hátránya viszont, hogy egy ilyen elektromos állítású, kiegészítő irányjelzős, Parctronicos tükör letörése több százezer forintot jelenthet az óvatlan dolgozónak.

Tükrökkel együtt mégis kellemes benyomást tett az új Sprinter, de egy munkaeszközt igazából csak használat közben lehet majd teljesen megítélni. Ha aztán a hétköznapok is igazolják a hozzá fűzött reményeket, elmondható, hogy érdemes volt érte futni, még ha egyszer korábban meg is fogadtam, hogy tömegközlekedésben szolgáló járműhöz sosem futok többé.