Őszinte tekintet

Használt teszt: Mazda MX-5 NA - 1991

2004.09.23. 09:58

Legutóbb Mazda Mester ajánlotta, hogy százvalahány ezerért rak rá turbót, de rövid gondolkodás után azt mondtam, ez az autó így kerek egész, nekem megfelel. Városban 10 körül fogyaszt, országúton 7-8 litert, autópályán illegális sebességtartományban 11-et. A 140-150-es utazótempót gond nélkül tartja, de nagy meglepetésemre a dél-olaszországi, szinte végig hatezres fordulatszámon előadott kínzást is kibírta 3000 kilométeren át.

 
  Helyreigazítás és turbóárak
 
    Valójában persze félrehallottam, és nem százvalahány, hanem négyszázvalahány ezret mondott Mazda Mester. De jellemző, mennyire meg vagyok elégedve az 1.6-ossal, hogy még ilyen olcsón se buktam rá a lehetőségre. Azoknak viszont, akik nem teljesen elégedettek, álljon itt egy szakmabeli levele. (a szerző) Szoft szívótuning, Direktszűrő + sportdob, 1.6-ra, AFM-es (flapnis) légtömegmérős autókhoz 97-ig Postert vagy Remus dob, Greddy szűrő 150 000 Ft
Racing Beat (USA) polírozott rozsdamentes dob, Greddy szűrő 100 000 Ft
Mindkettő kb. 10-15 Nm-rel hoz többet a felső tartományban. Végsebesség 200 fölé nőhet (óra szerint). A korai (94-ig) kiviteleknél kisebb volt a katalizátor belső átmérője is, egy nagyobb átmérőjű (újabb) vagy "sport" katalizátor beépítése további erősödést hozhat. Szoft szívótuning, direktszűrő+sportdob, 1.6-ra, MAF-os (fűtöttszálas) légtömegmérős autókhoz 97-től Postert vagy Remus dob, Greddy szűrő 150 000 Ft
Racing Beat (USA) polírozott rozsdamentes dob, Greddy szűrő 100 000Ft. Mindkettő kb 5-7 Nm-rel hoz többet a középső-felső fordulatszám-tartományban, végsebesség 200 körülire alakul. Mindkét szetten, mindegyik évjáratnál lehet dobni meg egy 4-1 Racing Beat leömlővel, ez 8-12 LE a felső tartományban, 95 e Ft. A minőség az valami olyasmi ennél a leömlőnél, mint amit egyszer nekem a hegesztő "Paganini"-ről meséltél. Szívótuningba ennél jobban nem érdemes belemenni, csillagászati összegek (hengerfej 200 000 ft, szeleprugók, szelepek, tengelyek kb. 300 000 ft, nagyobb sűrítésű dugók 150 000 ft, erősebb hajtókarok 200 000 ft, könnyített, kovácsolt főtengely 400 000 ft stb, stb), inkább feltöltésben érdemes gondolkodni. Vagy 1.8-as motorcserében. Kompresszorból a Jackson Racing termékét érdemes első körben figyelembe venni, az alapkit 580 000 ft. Ennél kicsit költséghatékonyabb a turbo, és a későbbi erősítést is egyszerűbbé teszi: Greddy kit 420 000 Ft. Ha ebből legalább ketten rendelnek egy időben, 360-ért be tudom hozni. Mindkettő kb. plusz 30 LE, összesen kb. 170 nm. Mindkettőből ki lehet hozni meg 30 LE-t viszonylag egyszerűen, de a JR kompresszornak ott a vége kb, a turbót meg lehet tovább pöckölni, összesen kb. 210 Nm, 200 LE-ig. (Tovább is, de ott a komoly szívótuningnál leírtak kezdenek érvényesek lenni, plusz nagyobb turbo). Ezzel most járunk a milliós nagyságrend közelében. Ami a turbóban jó, hogy moderált 150-200 000 ft-os lépésekben el lehet idáig jutni. (Közteshűtő beépítés, aztán töltőnyomás emelés, kiegészítő elektronika, elektronikus nyomásszabályzás, nagyobb injektorok stb, stb.) Persze kompresszorból is lehet nagyobbat venni rögtön már az elején, így helyből 180 LE körül lehet indulni, úgy 1.1 M Ft környékén. Kompresszorból majd' mindenki Eaton gyártmányt használ, 100 E km-ig gondozásmentes, szíjhajtású csavarkompresszor. Az MX-re a nagyobb kompi akkora, mint a Jag XKR-ben. A Jackson kis kompresszora meg az a típus, amit a közepes Mercikben is használnak. Egy baj van a kompresszorkitekkel: általában 1.8-asra vannak. A teljesítményszámok azért viszonylagosak mindenhol, mert nagyon sok függ az autó általános állapotától. A gyártók a gyári teljesítményhez képest adják meg a növekedést, szóval ha az autó épp nincs ereje teljében, a kiegészítők hatásfoka is rosszabb lehet, mint amire tervezték. Vonatkozó weboldalak: www.eleanor.hu
www.racingbeat.com
chromdesign.de vagy .hu,
www.greddy.com vagy .hu,
www.trust-power.com (ez a Greddy japán anyavállalata) ,
www.jacksonracing.com
www.toda-racing.co.jp
Ha érdekel esetleg bővebben a dolog, szívesen állunk rendelkezésetekre. Üdv, Tamás PS.: A cikkel kapcsolatban leírtam néhány gondolatomat az MX-5 topikban. Csinos Tamás
Eleanor Technologies
108 Dob str
Budapest, Hungary H-1073
Tel.: +36 309287452
Fax: +36 13214848

A váltó talán még akkor is a Miata legjobb része, ha a többiről is csak lelkesen tudok nyilatkozni. Ennyire rövid úton járó, pontosan dolgozó, élvezetesen kapcsolgatható szerkezettel még az új tesztautókban se nagyon találkozok. Állítólag a Honda S2000-é jobb, de olyat még nem vezettem.




Az 50-50%-os súlyelosztás érdekében az akkumulátort hátra rakták, bikázásos segítségnyújtáshoz tehát tolatnom kell. Akksit cserélni se leányálom, hiába, itt a helytakarékosságra hajtottak, de még az eladó is álmélkodott szívás közben, milyen okosan használták ki a légköbcetimétereket, hát még ha szerelni is lehetne! A pótkerék természetesen nem teljes értékű, de így legalább abba és afölé is lehet szépen pakolni.

A beltér is szebb, mint az NB-é, főleg a kilométeróra. Szebb tipográfia, finom krómkeret, ahogy kell, kevesebb műanyag. Az NA egyetlen hátránya, hogy Mr. Baines (első tiszt, Onedin család) részére tervezték a kormányt, ami nem túl szép, de főleg hatalmas. Repült is, helyette egy barkács sportkormány került, ami kicsit kisebb, mint a minimális kapható gyári sportkormány, és a karima gyakorlatilag ott végződik, ahol az eredeti Mazda-változat kezdődött. Megtartottam a hozzá tartozó dudagombot is, tiszteletadásul az olasz autógyártás előtt. Meg így aki nem ért hozzá, végképp nem tudja, milyen autó: kívül már csak a kerekeken maradt Mazda felirat.

Az eredeti, fekete viniltető jószerével hibátlan volt 11 év elteltével, néhány helyen kicsit már behasadt, de így is bírta a gépi autómosót, ami azért sokat elárul a Mazda amortizációs elképzeléseiről. Hogy mégis kicseréltem, annak inkább esztétikai okai voltak - szerintem egy kabriótető legyen ponyva, és szürke, vagy legalábbis világosabb színű, mint az autó. Szegvári Viktor restaurátor, aki a cserét végezte, mondott is valami olyasmit, hogy a fekete viniltető divatja a világháború utáni nyersanyaghiányos időkre eredeztethető, a Mercedes kezdte és sokan átvették. Miután az enyémen kicseréltük, a Mazda is forgalomba hozott egy szürke ponyvás, jobban felszerelt szériát.

Ha már a magyar MX-5-piacnál tartunk, mindig rosszallással tapasztaltam, hogy sok új MX-5-ös bőrüléssel, klíma nélkül kerül forgalomba. Ez nem a forgalmazó hibája, hanem a vásárlók igénylik, hát megkapják. Pedig ez az igazi marhaság. A bőr lehet jó egy zárt autóban, de kabrióban a legpokolibb kínlódás, ahogy éget a napsütésben, tocsogunk a saját verejtékünkben, nincs klíma, hogy legalább a lábszárunkat hűtse, amikor egy órát araszolunk a dugóban - ami elég reális lehetőség nyáron -, és ha felhajtjuk a tetőt, még biztosabb, hogy megkukulunk a levegőtlen forróságban. Tehát a plusz százezrekért inkább klímát, mint bőrt (ülésfűtéssel, megőrülök!), illetve ha mindenképpen kell a bőr, akkor klímát is. Az ülésfűtés jó, de nem létszükséglet, még a régi MX-5-ös teteje is jól zár, a fűtés kifogástalan.

Nem is a hideg miatt rossz télen a Miata, hanem a kilátás hiányáért. Az NA-széria eleve plexi hátsó ablakkal készült, ami a legnagyobb gondosság mellett is hamar karcos lesz; maga az ide-oda roszogó tető karistolja össze lehajtva, menet közben, tehát hiába portalanítjuk nyitás előtt. És hát maga a tető - amilyen könnyen tolatunk és manőverezünk kabrió üzemmódban, annyira klausztrofób a hangulat csukva. Én úgy még sávot váltani se szeretek.

Sokaknak jó téli megoldás a kemény tető, ami persze több százezres tétel, de viszonyleg könnyű beszerezni és felszerelni. Nekem viszont nem kell, mert ha véletlenül jön egy enyhe, napos decemberi kora délután, már nyitom is a ponyvát, és kárpótolom magam a több hónapi sötétben kushadásért.

Ha valaki sokat, vagy hűvösebb időben akar kabriózni, nem úszhatja meg a szélterelő megvásárlását. Az igazi turbulencia kabrióban soha nem elölről, hanem hátulról jön, és a tarkónkba mar a hideg légörvény. A szélterelővel viszont már 140-es sebességgel is nyugodtan autózhatunk, természetesen csak kabriós és nem bálnamerci-értelemben vett csöndben, de beszélgethetünk és hallgathatunk zenét.

A szélterelő esőben se rossz, mert ha például autópályán tartani tudjuk a 140-et, még nagy zuhéban se ázunk meg. Teljesen abszurd élmény felnézni a csapkodó ablaktörlőről, és látni a közeledő csöppöket és szárazon megúszni. Jó, oldalról lassav felhoz a légáramlat néhány kövér cseppet, de az semmiség. Azt hiszem, az a lényeg, hogy nagy zivatar esetén a csöppök olyan 130-as tempóval jönnek lefelé, ezért nem tudunk megázni. Csak amikor beszorulunk egy előző kamion mögé 80-nal, akkor viszont azonnal, bőrig. A régi MX-5-ös teteje viszont nagyon jól működtethető, két másodperc, míg felhajtjuk, további 5-6, mire becsattintjuk. Tulajdonképpen mindezt menet közben is megtehetjük, úgy 60-as tempóig, de lehetőleg ne a sofőr csinálja. Én egyszer kipróbáltam egy autópálya-felhajtón, de inkább a szerencsén múlt, hogy nem daráltam le a Mazda orrát a szalagkorláton.

Mielőtt bármilyen használt autót megvenne, kérdezze le kártörténetét a Totalcar kártörténeti adatbázisban.