F1-est vezettem

Próba: Renault F1

2007.08.07. 07:47

Az ING Formula Renault 2.0 a legcsodásabb autó, amivel valaha mentem. Döbbenetesen könnyű és erős, filigrán és borotvaéles, de alapvetően autószerű. Megszokható, megszerethető, kedves-kezes. Még 100 kör, és egész vállalható időket mentem volna. Tökéletes tanuló versenyautó az F1 előtt. Ami négyszer ilyen erős.

A tanteremben futó eligazítás következik, megdicsérgetnek, a megforgást senki se hozza föl, nem lett belőle baj, és ez ilyen. Átnézik a fékjeink telemetriáját, és még egyszer mindenkit legorombítanak: degresszíven fékezni, vagy nincs F1-vezetés. A karbon fékek ugyanis eleve nem is fognak semennyire az elején, ha nem taposunk oda bestiálisan, rommá fogjuk törni az autót.

Az értékelés után átvonulunk az orvosokhoz. Rutinszerű gerinc- és nyakcsigolya-ellenőrzés következik, aztán 3-4 g-t szimuláló fejrángatás, gerincösszenyomás. 10 perces vizsgálat végén eresztenek minket az F1-be, nem mintha bármelyikünk ki merné próbálni az 5 g-s kanyarodást, de ha mégis, ne kelljen a pályamunkásoknak elgurult fejeket keresgélni a gumifal mellett.

Aztán jön a Batak. A Batak egy játék, amiben egy fal előtt állva véletlenszerűen kigyulladó gombokat kell lecsapni kézzel. A perifériás észlelés és a reakcióidő fejlesztésére van. A gombok messze vannak egymástól, egyszerre lehetetlen az egész felületet áttekinteni, állandóan cikázó tekintettel kell lesni a villanásokat, és odavágni. Nekünk móka, a pilótáknak munka, nekik az életük múlik rajta, hogy 270-nél észreveszik-e a hátuk mögül előzni kivágó másik autót. Egy percet játszik mindenki, 46 a minimum, 71 a legjobb érték. Megtapsoljuk. Heikki Kovalainen 134-et tud. Csak hogy tudjuk, hol a helyünk.

Ebéd, aztán megint tanterem. 45 perces az óra. Az első 20 perc az F1-es autó vezetéséről szól. Ne rémüljünk meg a hangjától, ne ijesszen meg az ereje. Ne adjunk nagy gázt kanyarban, mert kipörgésgátlóval is megpördülhet. A kormány mögötti jobb fül vált föl, bal fül vált vissza. Alacsony fordulaton az elektrohidraulikus sebváltó nem működik, ne lepődjünk meg, gyorsítsunk ki, és majd utána vált megint. Menet közben kuplungolni tilos. Az isten szerelmére, rúgjuk meg a féket az egyenesek végén, vagy baj lesz. És fékezzünk bele a lassabb kanyarokba, különben nem fogunk rendesen befordulni. Értsük meg, ez nem autó, hanem sporteszköz. Ha autózni próbálunk vele, tönkremegy, összetörik.

A második 25 perc az elindulásról szól, semmi másról. 5 ember dolgozik velünk, ne tegyük pokollá az életüket. Tehát: beülni. Gázpedált addig nyomni, amíg a kormányon 7%-os fojtószelep-állást látunk. A hat kevés, a nyolc sok, tessék milliméterre pozicionálni a lábat. Kintről beindítják a motort. Stabilizáljuk a fordulatot, vegyük vissza a gázt. Kuplung be (nekünk lábbal, az igazi versenyzőknek kézzel, mert az csak indulásnál kell). Váltó kettesbe, igen, kettesbe. Aztán ha jelet kapunk, kis gáz, amíg a fordulatot jelző LED-soron az első lámpa pislákolni kezd. Stabil gáz mellett lassan-lassan kuplung fel, hosszan csúsztatva, aztán ha mozgunk, kuplung elenged, finom gáz és hajrá.

Mindennek a cizellált részletei jönnek még 20 percig, aztán feleltetnek belőle, mert nem cseszhetjük el odalent. Lefulladni nem a világ cikije, de ellenjavallt. Épp én mondom a kikérdezett mantrát, amikor megremegnek az ablakok, elvész a hangom és a lábunk alatt felüvölt az előmelegített F1 motor.

A mostani Renault R27 F-1-es versenyautó motorja 2,4-es V8-as, 750 ló körül 19 000-es fordulaton. A mi autónk régebbi, 2005-ös köntös 2002-es beltartalmon, háromliteres V10, versenykészen 7-800 lóerő. Hozzá az autó - velem együtt - 605 kiló.
0-100: 1,9 másodperc
0-200: 3,9 másodperc
0-300: 8,4, de csak a leszorítóerőt gyártó légellenállás miatt
Nulla-százhatvan-nulla: 4,6 másodperc körül.

F1-es motor

750 lóerő 19 000/perc limitált fordulaton
2,4 liter, V8
Fogyasztás: 75l/100 km
Súly: 95 kg
Benyelt levegő: 650l/másodperc, azaz egy F1-es motor egy átlagos lakásban található 125 köbméter levegőt (50 nm, 2,5 méter belmagasság) 3 perc alatt felzabálna és leállna.

Így tesztelnek egy Renault motort a fékpadon:

F1-motor mint a pokol egyik díszlete. Izzó kipufogó és lángok tétova emberek közt.

Képzeljük hozzá, hogy egy F1-es autó másodpercenként 140-180 km/h-val tud lassulni. Mondjuk 280-ról százra 1 másodperc alatt. Ez 4-5 g. Ilyenkor bő kétszáz kilóval lóg az ember az övön, a feje tényleg le akar válni a testéről. És egy F1-es autó soha nem utazik, nem cirkál. Vagy gyorsul, az 1,4 g átlagosan, vagy lassul 4-5 g-vel, vagy kanyarodik 1,5 és 5,5 g között. Azaz másfél órán át minden istenverte pillanatban minden belső szerv repül ide-oda, a fej folyamatosan a saját súlyának többszörösével cibálja a nyakat, mindig küzdeni kell, plusz a pokoli zaj, az irtózatos vibráció, és közben minden mozdulatot századmásodpercre azonosan időzítve, milliméterre ugyanúgy kell végrehajtani, vagy lassúság lesz, vagy baleset. És akkor még jönnek az olajfoltok, a defektek, a műszaki hibák, a többi versenyző. Amennyire magamból ki tudok indulni, ez lehetetlen. A szó biológiai, fiziológiai értelmében lehetetlen.

Épp ezen rágódom, a tenyeremen egy 60 dekás karbon lengőkart pörgetve, amire 3-400 kilónyi autó és levegő nehezedik minden kanyarban, plusz a rázókövek pofonjai, amikor szólítanak. Dugó a fülemben (kötelező), balaklava és sisak fent. Vagy heten nyüzsögnek az ING-Renault R25 körül, laptopok lógnak belőle spiráldrótokon, mint a kiontott alien-belek, a kormány az orrkúpon fekszik.

Bevergődöm. Itt sincs ülés. Az igazi pilótáknak van, a saját fenekük és hátuk szénszál lenyomatában ülnek, hogy tökéletesen tartsa őket. Minket az öv tart, két kör alatt nem lesz időnk elgémberedni. Rám húzzák a gurtnikat, berakják a kormányt, próbálom a pedálokat, keresem a 7%-nyi gázpedálsimítást. Annyi a gomb, a teendő, annyira idegen a környezet, hogy időm sincs megijedni. Megvan a 7%, és semmi tétlenkedés, azonnal fellövik a hátam mögött a motort.

Az FR 2.0 dögletesen hangos volt a tarkóm mögött. Az F1 apokaliptikus, és érzésre benne ül az ember az epicentrumában, körülötte mindenből ömlik az elemi zaj. Szerencse, hogy volt idő megszokni az embertelen gázreakciót, az F1 pedálja ugyanis tényleg milliméterre érzékeny. Amelyik kolléga idegesen szállt be, a motor hangján hallani lehetett a lábfeje remegésének az ütemét. És persze nem tudott elindulni. De én nem akarok lefulladni.

Az Egyesült Királyság himnusza - ahogy a Renault énekli

Ugyanez eredeti változatban . Ugye hogy a felső szól jobban?

Mindent a bemagolt lecke szerint csinálok, lesem az ötezres fordulatot jelző LED-et a kormányon, és életem leglassabb mozdulatával felengedem a kuplungot, ami így is gyilkosan harap. Gurulunk. Lecsapom a sisakplexit, ideje gyorsan menni. A box végéig elgördülök 80 körül, onnan nincs messze az első kanyar. Nyomok egy szelíd gázt, felváltok, megdöccen a fejem. Hogy milyen könnyen lett milyen sok, fel sem tűnik. Az első kanyar óvatos, visszaváltok. Állandó gázzal megyek végig rajta, mégis ordítva-rángatva ugrál alattam az autó. Fuldoklik az alacsony fordulattól, és ilyenkor nem lehet lejjebb váltani. Még öt gyötrelmes bakkecskéző másodperc kettesben, és jön egy rövidebb egyenes. Padló.

Bamm. A fejem hátranyaklik, pedig számítottam rá, de ez az erőszakos (hármas), vad, tömeg nélküli (négyes) gyorsulás nem (ötös, 180) olyasmi, amire (satu, 80, áá a fejem) számítani lehetne. Még egy lassú, szenvedve rángó kanyar, és jön a hátsó hosszú egyenes. Ráfeszítek a nyakra, de minden váltás olyan, mintha felrobbanna valami a hátam mögött, fityeg a fejem, mint amit gumicukorba ágyaztak.

Váltok, ahogy a LED-ek diktálják, minden csattanás után azt hallom, amit a tévéből szoktam, csak most az én lábam csinálja. Jön a féktávot jelölő bója (251 km/h) a gyors kanyar előtt, rárúgok egyet 50 kilóval, visszalassulok 130-ra egy pillanat alatt, pedig a Formula Renault-val ezt bőven 180 körül vettem, a profik meg 195 körül. Alighanem félek. Alighanem irtóztató a lassulás.

Légellenállás

Cw: 1, azaz olyan rossz, mintha teljes kocka volna, 3-4-szer rosszabb, mint egy modern személyautó. Ez a szárnyak miatt van. A légellenállás miatt az F1-es autó 300 körül egy sima gázelvételtől bőven 1 g felett lassul, azaz durvábban, mint egy Subaru Impreza satufékkel.

A leszorítóerő nagysága a sebességtől függ, 130 km/h körül 600 kg, 260 km/h-nál 2400 kg, ezért tudnak olyan irtózatosat kanyarodni.

Elfordulok, és ez is hihetetlen, pedig itt alig van leszorítóerő. Éppen annyi, amennyi az autó saját súlya. 130 felett elvileg a plafonon is mehetnék, és csak innen jön a java. A hátsó, kanyargós rész játék a gumikkal és a merészséggel, itt nincs aerodinamika, 80-100 körül, csak a természetes tapadás, meg a félelem, hogy nem foroghatok meg. Pedig nagyon él, nagyon játszana, de csak a kanyarközti egyeneskékben merek padlózni, ott is ésszel.

Ahogy közeledik a célegyenes, még néhány csepp hormont sajtol ki szegény mellékvesém, ahogy kinyílik a kanyar, szétugrik a pupillám a gáztól. Pusztító a gyorsulás, de nem felfoghatatlan, olyasmi, mint egy ezres superbike, hogy nyüszíteni kéne a félelemtől, de közben állati, zsigeri kéjt ad, természetfelettiséget. Bamm-bamm-bamm-bamm itt a hatos vége, jön a híd, lerúgom 250-ről 70-re, 1000 fokosra fűtöm a fékeket épp annyi idő alatt, ameddig kinyögném, ajajaj. A második kör színtiszta bujálkodás, csak másfél perc, de férfiorgazmusnak így is rekord.

A két köröm végén kiintenek. Kicsorgok a boxba, leállítom, túl ne melegedjen. Óbégatok kicsit a kamerának, de valójában nincsenek szavaim, annyi kemikália fortyog a véredényeimben, hogy enyhe transzban vagyok. Egyszeriben komikusan lassú lett a világ idekinn. Pár perccel később Benji félrevont, és megkérdezte: Jó, de milyen volt igazából? Hümmögtem. Az FR 2.0-val jobb menni. Az versenyautó. Durva, de megszokható. Ez nettó istenkísértés, pedig szerintem fele olyan erős, mint amilyennek mondják. És ők tettek szívességet. Az igazit nem bírtuk volna ki.

Renault F1 versenyautó

Három perccel később a kezemben a telemetria. Jól saccoltam: a padlógáznál is csak 75%-ra nyílt a pillangószelep, 10 000 fölé nem forgott a motor. Átprogramozták a motorvezérlést, hogy ne kelljen temetési menetre költeni. Ezzel 400 lóerő környékén járhattunk, és esküszöm, eggyel több se kellett volna. Hogy ezt hogy bírja bárki órákon át, el nem képzelhetem. Az autók titánból vannak, acélból és szénszál kompozitból. De az emberek bennük húsból és sós vízből. Hogy maradnak életben, sose fogom megérteni.

Mi az ördög az a g?

A g a gyorsulás nemhivatalos mértékegysége. 1 g az a gyorsulás, amit akkor él át az ember, ha kidobják egy repülőből, és zuhanni kezd. Értéke 9,806 méter per szekundum négyzet, azaz magyarul 35,3 km/h egy másodperc alatt.

Ha egy autó 1 g-vel gyorsul, az azt jelenti, hogy az első másodperc végén 35-tel, a második végén 70-nel, a harmadik végén 105-tel megy. Egy irtózatosan erős utcai sportautó ennek a felét-kétharmadát tudja, és azt is csak alacsony sebességről gyorsulva, mondjuk 0-100 között. Egy Formula-1-es autó átlagosan 1,4 g-vel gyorsul, de nem ez a durva, hanem a lassulás és a kanyar.

Mivel az 1 g abból az erőhatásból származik, amivel a Föld húz minket lefelé, ez adja a saját testsúlyunk. Amikor a testünk bele van kötve egy autóba, ami több g-vel gyorsul (ez lehet lassulás is, ami ugye negatív gyorsulás, vagy kanyar, ami pedig oldalgyorsulás), akkor az adott irányba a testsúlyunk többszörösét kell megtartanunk (illetve a biztonsági övnek).

Egy 5,5 g-vel lassuló F-1-es autóban - ami hosszú egyenesek végén egyáltalán nem ritka dolog - a lassulás 5,5 x 35,3 = 194 km/h per másodperc. Azaz egyetlen másodperc alatt majdnem 200 km/h-t veszít az autó a sebességéből, és ilyenkor a pilóta saját súlyának az 5,5-szörösét tartja az öv. A gond a fejjel van, amit a nyak tart. De még mindig nem ez a legrosszabb. A legrosszabb a kanyar.

A fékezéskor jelentkező 5 g-t ugyanis egy-két másodpercig kell kibírni, olyan hamar lelassul az autó. A hosszú, nagyon gyors kanyarok viszont ennél jóval tovább tartanak. Az isztambuli pálya 8-as kanyarjában 5 g-t 7 másodpercen át kell elviselni, mindezt minden átkozott körben. Előtte fékkel, utána gázzal.

Az emberi szervezet által elviselhető gyorsulás mértéke függ annak irányától is, és attól, hogy mennyi időn át szenvedünk tőle. A legjobban a vízszintesen előre gyorsulást bírjuk, ebből 12-14 g-be se pusztulunk bele perceken át. Függőleges irányba ennek a töredékétől elájulunk, hacsak nem vagyunk Bessenyei Péter.

Robert Kubica irtózatos montreali balesetekor 75 g-t élt túl, és ez kismiska David Purley 1977-es világrekordjához képest. David gázpedálja beszorult, és ő nekiment a betonfalnak. 173 km/h-ról 66 cm-alatt lassult 0-ra, ez az a 66 centi, amivel rövidebb lett az autója a becsapódástól, lásd döbbenetes kép. 179,8 g-t kapott, eltört a lába, pár bordája és a medencéje. A túlélésére semmilyen értelmes magyarázattal nem szolgált az emberiség azóta sem.

Nézze meg ugyanezt videón!

H.264 (640 x 360, 194 MB) | WMV (640 x 360, 199 MB) | DivX (320 x 180, 75 MB)

Mielőtt bármilyen használt autót megvenne, kérdezze le kártörténetét a Totalcar kártörténeti adatbázisban.