2016 májusa: az első lerohadás a kettő közül, ami történt az évek alatt
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Hamar lett tréler Ricsi barátomtól
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Csak a gyújtás vezetéke szakadt le, az is az én hibámból, mert nem engedtem eléggé szabadon mozogni a tápvezetéket
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Maga a szerelés negyedórát tartott
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ez még 2017 januárja, Spacy télen-nyáron. Oké nyáron kevésbé
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ezzel nem rohadtam le, csak valami fura hangot hallottam. Szétesett a kerék jobb oldali támasztócsapágya
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Két szimering és egy csapágy vesz
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ennyi, harminc évre megint jó lesz
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Még 2018 telén is a Spacy volt a paripám, de bevallom, itt már sejtettem, hogy pár hónapnál többet nem bír már szegény, mert ezerféle jelet küldött felém, hogy bajai vannak
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Még azért büszkén posztoltam róla. A Spacyről egyszerűen nem akartam elhinni, hogy nem fogom használni - bármikor az életben
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
2018 nyarán vettem átmenetileg egy Freewayt, amely megszólalásig hasonlít a Spacy-re, de japán belpiacos kivitel, mutatós műszerekkel. Úgy gondoltam, két hónap alatt gatyába rázom az öreg Spacy-t, s ezt eladom. Két évig tartott az a két hónap
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Csak egy évvel később, 2019 nyarán jutottam el az alkatrészbeszerzés gondolatáig
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
De akkor augusztusban azért már nekiálltam a szorulós főfékhengernek, a Spacy egyik nálam mindvégig meglevő hibájának
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ahhoz, hogy szétjöjjön, ezt a seegert ki kell szedni
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Új alkatrészek zacsiban
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Az az érdekes, hogy ezeken az alkatrészeken alig látható kopás, de már kidobandók
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Némi szerelőzsír bevetése után hamar összeállt
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Itt már csak légtelenítésre vár, ami egy motornál (alulról visszapumpálós eszköz híján) elég sziszifuszi meló
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Megjött a Covid-19 és vele az én kedvem is a szereléshez. Vagy csak az időm? Ez itt a levett első féknyereg a felújítókészlettel már idén április végén
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Csavarok szintjén egész könnyű volt szétszedni
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Kint a fékbetétrögzítő tüskék
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
És ott vannak a szarrá kopott fékbetétek
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Nos, a nyereg és a dugattyúk örökre eggyé váltak. Hamarább kellett volna nekilátnom
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Amióta van ütvecsavarozóm, sokkal kevesebb a gondom a berohadt csavarok kiszedésével. Ha elég kicsik
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ez a légtelenítő csavar is szépen kigyütt
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Oké, a dugattyúkhoz elővettem a nehéztüzérséget
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Az előző és e fotó elkészítése között végtelen mennyiségű perc és káromkodás telt el
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Szerencsére a hengerek jól megúszták
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Viszont a dugattyúkat pokolian elgyepáltam. Ezeket cserélni kell, de eredetit nem találtam
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ha azt akarod, hogy az új karmantyúk behelyezése után ne szoruljon a fék, extra tisztára pucolod a hornyokat, ahova beülnek
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ebben már csak szerelési por van, máskülönben összeépítésre kész
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Kap azért szerelőzsírt, mert akkor semmi se sérül
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Vettem három milliméterrel hosszabb, de átmérőre, talpformára stimmelő fékdugattyúkat, Feri bácsi pedig méretre esztergálta őket nekem
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Bent az új dugattyúk! Ilyenkor azért az ember bizonyos mértékig megkönnyebbül
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Mindent összeszerelőzsíroztam
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Új betéteket is vettem, hát persze
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Amikor lehet, érdemes ellenőrizni a sebmérő-kihajtást, mert az lent dolgozik a koszban, sárban, sóban, porban, csak a zsír keni, amit a gyárban beletettek, finom orsómenettel működik és nem is zár tökéletesen a ház. A Spacyé harminchárom év után egy pucol
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Összeraktam friss zsírral, ez is jó lesz pár évtizedig
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Fék felszerelve - június végén járunk
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A hátsó blokk kiszedéséhez és matatásához megint nagy levegőt kellett vennem, mert gusztustalanul koszos, földön gunnyadós meló (motorszerelő állvány híján)
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Legközelebb július közepén álltam neki a Spacynek, először csak lecsupaszítottam mindent a blokk körül
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Majd ki akartam venni a fékbovdent. Egészen addig azt hittem, a fékkulcs szorul, azért förtelmes a fék, de nem, a vezeték rohadt bele a tokba. Kővé
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A rozsda beszivárgott, kenve meg nem volt, tömbbé állt össze. Tényleg. Három darabra kellett vágnom, hogy ki tudjam szedni. És ez az az alkatrész, amit nem lehet kapni se égen, se földön
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Akkora volt a lendületem, hogy ki is rántottam sebtében a blokkot
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Hát ez a csap, ami elkopik idővel és emiatt jobbra-balra lógni kezd a motor hajtótömbje, a futóművel együtt, hiszen a kettő egy
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ilyen lapos a Spacy tankja
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Kiontott koszos belek. Ilyenkor kell egy adag önsanyargatási hajlam, hogy az ember nekiálljon
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Vettem új szelepfedél-tömítést is, mert mindig tiszta olaj volt felülről a blokk
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ezt találtam a szelepfedél alatt
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Hiszen itt minden vadonatúj! Ezek például a szelephimbák (amelyeket a Honda a fedélbe épített be, tengelyestől)
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Hihetetlen állapotú a vezérműtengely is, jó, mondjuk én 1500-anként olajat cserélek
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Csak szólok, ez itt egy 77 ezret futott, 33 éves robogó motorjának a belseje
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Oké, mehet össze
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Honda-zsenialitás: a szelepfedél-tömítésen néhol vastagabb részeket alakítanak ki, hogy szereléskor az ember könnyen be tudja pattintani a horonyba, de azért helyezkedni is tudjon, ha kell
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Jól van, akkor jöjjön a persely. Megfelelő méretű krovafejjel és egy hosszabbítóval hamar kiüthető
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ezek kopottak, bizony
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A persely pőre helye a blokkban
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Új csapok, van ugyanennyi új persely is. A Freewayhez is vettem egy készletet, mert annak ugyanez a baja
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Érdekes, az a persely/csap készlet, amit ma árulnak, nagyobb belső átmérőjű, mint az eredeti
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Olyan szépek az új alkatrészek, vétek beépíteni őket abba az öreg motorba...
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Beütve
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Végül gyártattam hozzá fékbovdent, s hogy a tök ne kopjon, tettem rá zsugorcsövet. Nem kell aggódni, nem súrlódik erővel, ez inkább csak prevenció
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Mehet be a blokk, le is pucoltam nagyjából
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Vastagon zsírral ellátva. Vastagon, nagyon vastagon, nem lehet elég vastagon...
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A lengőrendszer más alátéteit és betéteit is kicseréltem, bár azok nem voltak túl rossz állapotban
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Mehet ez is össze
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Bitang tartósak az eredeti japán cuccok, ez itt az egyik tengelyen levő persely minimális, brigéciolos pucolás után
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Beszerelve a himbarendszer
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Akkor próbálkozzunk a házasítással
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Hogy ez mennyire nem akar találkozni! Rohadj meg, akkor is bemész!!!!
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Oké, bent, most iszom egy sört
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ha már ott jártam, kicseréltem újakra a régi hátsó betéteket is
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Kitakarítva a szíjfedél. Új szíjat nem teszek fel, mert a mostani csak pár ezret futott még
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Viszont új hajtásfedél-tömítést nagyon is vettem, mert az darabokban volt
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Lehetetlenül hülye a gyertya mérete, van nagy és van kis kulcsom is, de ez 18-as
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Bent a friss légszűrő
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Tettem be új kipufogótömítést
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Lefestettem kicsit a kipufogót
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Az elektromossággal, pláne pedig a mindenféle csövekkel elég sokat eltököltem, pedig fotóztam végig szétszedéskor
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A féklámpa richtig nem működött a fékpedálról. Hihetetlen, de tönkrement a 33 éves kapcsoló
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Azaz nem ment tönkre. Szétszedtem, mindent zsírtalanítottam, smirgliztem, s jó lett!
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Azért egy öntapadós szilikonszalaggal kicsit javítottam a ház vízzáróságán, mert a kis gumi már eléggé megkeményedett
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Hatodik fordulatra beindult két év állás után. Aztán azonnal ömleni kezdett a karbiból a benzin. El is felejtettem, hogy mennyire benzinszaga volt mindig a gépnek
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Pucolás nélkül ennyire tiszta a karburátor
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A Honda gumis tűszelepet használ, ami szinte örökéletű. Szinte, de azért 33 év alatt ez is megkeményedik. A fűtős ultrahangos mosóban kicsit pucoltam, hátha felpuhul
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ez meg az úszóház. Ezt se pucoltam meg
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
És a szívótorok - ez a pillangószelep, aminek a másik oldalán van a vákuumvezérelt dugattyú. Nem tűnik agyonhasználtnak
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Összeraktam!
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
A dobozt is visszaszereltem a Freewayről
Fotó:Csikós Zsolt / Totalbike
Ez pedig már a sikeres vizsga után. Oké, akkor most keressünk a neten új tűszelepet, mert lent dadog és leállítás után megint büdös...