Autók » Suzuki » Swift (1989-2003)

Swift 1.3 Gl

Hűséges kutyánk: Szuzi

A keleti csodák világából 1992-ben családunk átcsöppent a nagybetűs Nyugati világba az első nyugati autónk megvásárlásakor. "Nyugati" autónk mi más lehetett volna, mint az akkor megkezdődött magyarországi autógyártás végtermékeként kikerülő Suzuki Swift. Borzalmas nagy akció keretén belül az első 50 próbagyártott modellt lehetett megvenni. Ha jól emlékszem a full extrás( hátsó kalaptartó, hátsó ablaktörlő, kagylóülés, könyöktámasz, hátsó szárny) került 710.000 Ft-ba. 16 évesen a kocsi átvételekor éltem át életem eső igazi katarzisát. Új autó szag, megnéztek az utcán, a faluban az összes lada tulajdonos sárgult az irigységtől. Fantasztikus volt. Apám körzeti orvosként erdőben, mezőn hajtotta ezerrel a szerencsétlent. Kombján által levágott lábúhoz a búzamezőn át ment, szívinfarktusoshoz pedig a friss szántásban. Aztán 1995-ben mint friss jogosítványos úrigyerek megkaptam a kis Szuzukit közel 60.000 megtett kilométerrel. A benzintank és az alváz szét volt karistolva és horpadva a szántásokon és földutakon való orvosi rodeózástól.

Székesfővárosunkba felkerülve aktívan használgattam Szuzit a városi forgalomban. Diák pénzemből is fenn tudtam tartani, tankolgattam ha volt miből, állt, mikor nem volt píííz! Szerelőként 1995 óta a hivatkozott Radics Attila szerelte, aki az idők során jó cimborájává fogadott, mint ügyfeleinek nagy részét:) Szuzi szervizelési költségei mindíg minimálisak maradtak. Fiatal tiknyóként gyorsulási versenyekre jártam szerencsétlennel, illetve barátaimat szállítva valamint lányok előtt vagánykodva sok olyan dolgot tettem kis Szuzi barátommal, amire ma már nem vagyok büszke. Erdei földutakon mentem 80-nal. Még szerencse, hogy nem lett belőle tengelytörés. Kézifékes fordulók és kipörgő virsli kerekek mindennaposak voltak. Ha buliba mentem, mindenki kérdezte: Szuzit hozod? És én vittem. Mint egy hűséges öreg kutya jött velem mindenhova. Megjárta Olaszországot, Ausztriát, Németországot, Szlovák és Csehországot.

A "sportos" vezetési stílusnak egy napon meg lett a böjtje. A váltó fogai már annyira kihullottak, hogy csak 3-asban tudtam Attiláig elvinni szerencsétlen Szuzit. Ott kapott egy bontott váltót, aminek az ára diák zsebemet teljesen kiürítette. Ezt követően kezdtem el kicsit visszavenni fiatalos vezetési hevületemből. Egyre jobban visszanyugodva már csak a kézifékezések maradtak meg, mígnem el nem tört a bal hátsó csapágy! Kerregve ugyan, de elmentünk Szuzival Attiláig.

Az évek során hónapról-hónapra csökkent a kis Szuzi ázsiója. Mostmár annyira felfokozódott a számomra érthetetlen Szuzuki gyűlölet, hogy a gyökerek állandóan le akarnak tolni az útról. A közel 15 éves Szuzira már nem kell úgy vigyázni, úgyhogy kisebb koccanásoktól sem riadunk vissza az autóstársak megfegyelmezése érdekében. A karosszéria két küszöbe szép lassan elrohadt, azt ki kellett cseréltetni, de nem volt egy nagy összeg.

Szuzival múltkorr sikerült 10-zel nekimennem egy oszlopnak. Szinte szétfröccsent az eleje. Motorikusan nem sérült, így 60.000 ből megúsztam a javítást.

Szuzi vezetgetése közben céges kocsiként egy Lada Nivát gyúrogatok, ami utastéri igénytelenségét teintve felülmúlhatatlan, ahoz képset Szuzi full műanyag kopogós műszerfala maga a menyország.
De a Nivával büntetlenül lehet terepezni:)

Szuzika öregecske, több mint 200.000 km van benne, fényezése megfakult, motorja már nem húz úgy mint fiatalon. Üléseit kiültem, sebváltója fényesre kopott, lengéscsillapítói cserére szorulnának, lámpája halványabban világít, kalaptartója letört. Mechanikus ablaka egyre nehezebben lekerhető fel-le, motorjából diszkréten csepeg az olaj. Szerelőhöz már vagy egy éve nem vittem, mert egy SX4-re gyűjtök. Most kell majd vizsgáztatni, így a szervíz elkerülhetetlen lesz. Olajcsere is aktuális már, mert vagy 20.000 km óta nem volt.

Egy szó mint száz, a Szuzi olyan mint egy Ősz szemöldökű hűséges eb, akit szinte emberként szeret a család és a barátok. Egy kicsit süket is meg vak is, de a világ semmi pénzéért nem adnám el. Ha sikerül összegyűjtenem az SX4-re a péntzt, akkor sem fogom eladni Szuzit! Majd kölcsön adogatom inkább, mert abban biztos vagyok, hogy még 20 évesen is megbízhatóan el fog vinni bárkit bárhova!

Ha nem feltétlenül akar valaki a rothadó fogyasztói társadalom hívásának engedve hitelt hitelre halmozva kocsihoz jutni, annak tiszta szívből ajánlom a 90-es évek elején gyártott Swifteket, mert már 200.000 körül hozzá lehet jutni egész jó állapotúakhoz!

- Kuplung és váltószerkezet. Hátsó csapágyak. Bal eslő belső kilincs, vízpumpa.

Radics Attila szerelő mester Bp. II. ker. Ördögárok úti szervíze. Maximálisan megbízható és arányaiban nagyon olcsó műhely, amit a tulajdonos aktív közreműködéssel vezet. A Szuzukimat csak hozzá hordtam, és soha nem merült fel utólag probléma.Email cím: radicsati@t-online.hu tel: 06-20-9232911

Fenntartási költség (10) Évjárat 1992
Előző autója? Niva4x4 Következő autója? SX4
Verdikt (7.4/10)

Suzuki Swift 1989 (1992 - 1995)