Biztonság és stabilitás

Bemutató: Opel Vectra C 1,8

2002.06.12. 08:42

Biztonság

 
   
   

Biztonsági szempontból nagyon kitett magáért az Opel. A sajtóanyag ekképp definálja a Vectra C védelmi arzenálját:
" A teljesen új IDS (Interactive Driving System - interaktív vezetőtámogató rendszer) futómű a harmadik generációs Vectra egyik fénypontja. Új többlengőkaros hátsó futóművével, elektronikus jellegdiagram-vezérlésű elektrohidraulikus szervokormányával és a rugózatlan tömeget csökkentő alumínium alkatrészeivel az IDS jelentősen javítja az autó viselkedését és komfortját. Ezekhez járul a négycsatornás ABS, CBC-vel (Cornering Brake Control - kanyarodási fékszabályozás), EBD-vel (Electronic Brake Force Distribution - elektronikus fékerő-szabályozás) és fékasszisztenssel kiegészítve. Az eredmény kimagasló menetdinamika, nagy biztonsági tartalék és elsőrangú rugózási kényelem. Tovább fokozza az aktív biztonságot a szintén elektronikus menetstabilizáló, ESPPlus (Electronic Stability Program Plus), amely a Vectrában debütál. Ellentétben a hagyományos ESP rendszerekkel, amelyek csupán az ívbelső hátsó kerék fékezésével hatnak a súlyos alulkormányozottság ellen, az ESPPlus akár három kereket is fékezve fokozza a stabilitást, így sokkal progresszívebb és hatásosabb a működése. A passzív biztonsági felszereléshez alapfelszerelésként tartozik a front-, oldal- és függönylégzsák, az Opel szabadalmaztatott pedálkioldó rendszere, valamint a nyaksérüléstől védő, tovább tökéletesített aktív fejtámla."

Vezetni

 
   
 

Az 1,8-as 122 pacis motor dinamikusan gyorsította az autót, nem jaguár módjára, de legalább egy üldözött vadkan tempójával. Utazósebességbe a 180 km/h még éppen belefér. Ez nem sokkal marad el a kb. 195 km/h végsebességtől. A fordulatszám váltáskor fennragadt, a motor egy kicsit lassan reagált a gázelvételre. A váltó megbízhatóan működött, fékek nagyon jók, harapnak, ha kell.

 
   
   

A karosszéria torziós merevsége kb. 70 %-kal növekedett az elődmodellhez képest, ez bizony érződik, sehol egy nyikkanás az erősebb igénybevételnél sem. Egy nagyon durva fordulónál az ESPPlus ugyan csipogott, hogy túlmentem az ésszerűség határán, de baj mégsem történt. Kanyarokban nagyon stabilnak éreztem és hirtelen kormánymozdulatokra sem reagált ideges imbolygással, hanem nyugodtan az úton maradt és nem kellett heves korrigálásokba kezdenem. Az útfekvés nagy erőssége az autónak, de izgalmasnak nem tudnám nevezni. Biztonságos és stabil, de nem több.

 
   
 

Szerviz intervallum is dícséretes, csak győzzék betartani: maximum 2 évenként vagy 30000 km-enként benzines motor esetén, maximum 2 évenként vagy 50000 km-enként a dízelmotor esetén. Az üzemeltetési körülmények függvényében az autó számítógépe kiszámolja a következő szerviz időpontját.

 
   
   

Az 1,6-os Club (legkisebb motor és felszereltség) induló ára 5 125 000 forint. Alapfelszereltség: 6 légzsák (2 első, 2 oldalsó és 2 függöny), ABS, légkondicionáló, elso elektromos ablakemelők, elektromosan állítható, fűtheto külső tükör, távirányítós központi zár, kormányról vezérelhető CD-s rádió.

 
   
 

Megállja a helyét a versenyben, de a szubjektív minősítésben nálam fél ponttal kevesebbet kap, mint a Mondeo, mert egy halvány kisstílűség még mindig benne van a pakliban. Továbbra is ideális flottaautó, csakúgy mint a Mondeo, de a vezetési élményt illetően még van tennivaló. Alighanem bejön az Opelnek az új Vectra, egyrészt mert sikert kell felmutatniuk, nincs más választásuk, másrészt, mert ez egy jó autó minimális kompromisszumokkal, nagyon versenyképes áron.

Értékelés: igyekezet: 4,5          
biztonság: 5          
minden más: 4          

Olvasónk véleménye:
Szeretném kiegészíteni a VECTRA C-ről írtakat.
Veszélyesen csúszik a kormánykerék,kipróbáltam Eger és Lillafüred között,de a kezem igencsak elfáradt a markolásba.
Nem lehet utólag vonóhorgot szerelni erre a szuper járgánynak beharangozott dologra, mert nincs elektromos bekötési lehetőség. Sajnos a mai közlekedési viszonyokban ez már elengedhetettlen kelléke a városi forgalomnak.
Az is óriási hiányosága a "csúcs modellnek", hogy nem lehet gázt beszerelni mert nem megy vele, és nem tudják összehangolni a computert az elektronikával. Az előző Astrába simán beszerelték, és állítom nem vettem észre,hogy mikor mivel megy. Ezekről nem szólt az OPEL, de a ráióhoz még mindig nincs magyar nyelvű használati utasítás,igy ha valamiért az aksiról le kell venni a kábelt, vagy elszáll egy biztosíték, akkor lehet osonni a szervízbe a kódolásért,ami nem csak pénz, de idő is és nem kevés.
Ezeket és még sok apróságot figyelembe véve az ára legalább egy millkóval több mint a szolgáltatása.
Köszönöm a figyelmet,és biztos hogy nem ajánlom senkinek,hogy üljön át ilyenbe.

Másik olvasónk véleménye:
Az Opel Vectra C 1,8 bemutató után írt olvasói véleményhez néhány kiegészítést tennék:
1. Szerelhető rá utólag is vonóhorog, nem csak a gyári. Élő példa az én 1.8 C Vectrám, igaz, hogy 2003 januári, de tettek rá vonóhorgot, ráadásul kb. 80E-ből megvolt a levehető fejes.
2. Szintén ehhez a kocsihoz kaptam (ill. adtak) magyar nyelvű leírást a CD-rádióhoz. (Nem reklámként; a Maxabóból van a gép.)
A mellékelt olvasói véleményt illetően nem igazán tudom elképzelni, hogy valaki vesz egy közel 6 milliós autót és át akarja alakítani gázüzeműre. Ha a fenntartással anyagi problémái vannak akkor talán nem egy új Opelt kellett volna vennie.
Egyébként szerintem az egésztől függetlenül bármilyen átalakítást el lehet végezni bármilyen autón, csak a megfelelő helyre/szakemberhez kell elvinni, bár ebbe még az elektronika beleszólhat.
Mindenek felett tényleg abszurd ötlet, hogy egy garanciális nem kis autót gázosra akarjon valaki alakítani. Igazából én sem vagyok/voltam Opel rajongó, de szerintem ezt a modellt az előzővel összehasonlítva elég jól eltalálták.