• Szorosabb kapcsolatot épít ki a BMW és a Toyota a hidrogén-üzemanyagcellás technológia fejlesztéséhez.
  • A két gyártó megosztja egymással a technológiáját a műfajban, így gyorsabban fejlődnek és olcsóbb lehet a végtermék.
  • A BMW már kísérletezik egy flotta iX5 hidrogénautóval.
  • Egyelőre a Toyota is kitart a Mirai mellett, sőt, autóbuszt is építettek már ilyen hajtással.

Az elmúlt években sok autógyártó elképesztő pénzt és energiát fektetett az elektromos autók fejlesztésébe. Az utóbbi időben kissé lelassult a piac, ezért sokan inkább hibrid rendszereiket dédelgetik és ott van az a néhány gyártó, akik továbbra sem engedték el a hidrogén-üzemanyagcellás járművek fejlesztést. Olyannyira nem, hogy a BMW és a Toyota 2012 óta folyamatos együttműködésben dolgozik a technológián és friss hírek alapján még szorosabb barátságot kötnek, hogy tökéletesítsék azt.

Várhatóan szeptember elején írnak majd alá egy újabb szerződést a kibővített partnerségről. Ennek részeként a Toyota olyan alkatrészeket szállíthat a BMW-nek, mint a hidrogéntartályok, vagy az üzemanyagcella egységek. A bajor gyártó később ezt kombinálhatja majd a saját elektromos hajtásrendszereivel, bár már most is futnak hidrogénnel működő BMW-k. Még 2023 elején adtak ki kísérleti jelleggel egy flotta hidrogénes iX5-öt, így élesben tudják tesztelni a technológiát.

A BMW egyelőre kész X5-öket épít át, az autók a dél-karolinai Spartanburgból érkeznek Münchenbe, ahol kiszórják belőlük a belsőégésű motoros hajtásláncot, majd az autó megkapja a hidrogéntartályokat a hátsó ülések alá és a kardánalagútba. Az üzemanyagcellák a hajtó villanymotorral együtt a motortérben kapnak helyet. Nem ez lesz az utolsó bajor hidrogénautó, a BMW később teljes modellcsaládot szeretne felhúzni a technológia köré, közben a Toyota sem engedte el az ambícióit. Az alacsony eladási számok ellenére is elérhető még mindig a Mirai és nagyobb közlekedési eszközökben is kísérleteznek a rendszerrel, például autóbuszokban.

Az együttműködés amiatt is jó lehet a két gyártónak, mert így tudják csökkenteni egymás fejlesztési, később pedig gyártási költségeit. A technológia egyelőre nem olyan olcsó, de a legnagyobb probléma még mindig a kúthálózat hiánya. Néhány országban már elkezdték kiépíteni és a BMW-Toyota partnerségből is születhetnek majd újabb kutak, de egyelőre a számuk csekély.

Forrás: Carscoops

Sturcz Bertalan
Sturcz Bertalan
Újságíró
A féltudásom már félsiker, a többit internettel és szakértőkkel kompenzálom. Ami technika az érdekel, mindennek utánanézek és páros lábbal viccelődök sztereotípiákon. Autózok, motorozok, biciklizek, rollerezek, gyalogolok, így egy kicsit valamiért minden közlekedő utálhat, közben írok, kiabálok, műsort vezetek és kamerázok, tehát felületet is adok hozzá.