- A rugalmasságra törekszik a Mazda a hajtáslánc-fejlesztés terén.
- Dolgoznak a Skyactive-Z motorcsaládon, amiben négy és hathengeres egységek is lesznek.
- Fejlesztik a hibrid rendszereiket és a Wankel-motorokat is.
- A Mazda 6e-n túl egy elektromos SUV is tervben van, amit házon belül fejlesztenek.
Jelenleg nehéz következtetni arra, hogy milyen autók lesznek a piacon 2030-ban. Míg - főleg Európában és Kínában - a politika inkább az elektromos autózás felé hajlik, a vásárlók az Egyesült Államokban és Európában egyelőre inkább a belső égésű motoros és hibrid autókat preferálják. Ilyen környezetben nem meglepő, hogy számos márka kezdett újra belső égésű motorok fejlesztésbe, annak ellenére is, hogy az elmúlt néhány évben elkötelezték magukat a teljes elektromos átállás mellett. A Mazda azonban nem esett ebbe a hibába, sőt, nemrég új sorhatos dízel és benzinmotorokat is fejlesztettek.
A Mazda a 2030-ig tartó időszakot az elektrifikáció hajnalának nevezte, ettől függetlenül ragaszkodnak a multi-solution elnevezésű stratégiájukhoz. Ez azt jelenti, hogy mind a kínálatuk, mind a gyártástechnológiájuk felkészült arra, hogy az igényeknek megfelelő hajtáslánccal szerelt autókat áruljanak a vásárlóiknak. Jelenleg ők is úgy látják, hogy az elektromos autók terjedése lelassult, így az eddigi 2 ezer milliárd jen értékű villanyautók fejlesztésére szánt összeget 1,5 milliárd jenre, átszámítva 3,7 milliárd forintra csökkentik.
További pénzt spórolnak azzal, hogy lazítják a szoros együttműködésüket az olyan óriásvállalatokkal, mint a Changan, a Toyota, a Denso és a BluE Nexus. Ezen kívül nem építenek külön gyárat az elektromos autóiknak, hanem egy szalagon építik majd őket a belső égésű motoros és hibrid modellekkel, ezzel 85 százalékkal csökkentve az ide vonatkozó költségeiket. A már meglévő gyárakban automata rendszerekkel, mesterséges intelligenciával és over-the-air frissítésekkel szintén milliárdokat spórolnak, így még többet fordíthatnak például az új hibrid rendszereikre.
A Mazda ugyanis nagy erőkkel dolgozik a Skyactive-Z technológián, aminek több új belső égésű motor is része lesz. Ezeket önállóan és hibrid rendszerrel párosítva is használhatják. Az új motorcsalád állítólag négy és hathengeres blokkokat is tartalmaz, és teljesíti minden ország szigorú kibocsátási normáját, így az Euro 7-et is. Szintén dolgoznak az új hibrid hajtáslánc elektromos oldalán is, illetve továbbra sem engedik el a Wankel-motort. Az első Skyactive-Z motorral szerelt Mazda a CX-5 következő generációja lesz, ami valószínűleg 2027-ben debütál majd.
Az elektromos autók fejlesztése sem szorul teljesen a háttérbe. A Mazda továbbra is gőzerővel dolgozik – a Changannal közösen – a Mazda 6e-n, ami a jelenlegi tervek szerint már idén nyáron elérhető lesz Európában. Emellett dolgoznak egy SUV változaton is Mazda CX-6e néven, ami nem a Changannal való együttműködésből származik, hanem házon belül készül. Egyelőre elég keveset árultak el róla: csak annyit tudunk, hogy az elektromos SUV-t japánban gyártják majd és a Panasonic Energy Corporation szállítja hozzá az akkumulátorokat.
Forrás: Mazda










