Európában a 2000-es években, de talán még 2010 környékén is rendkívül népszerűek voltak a dízelek. Alacsony fogyasztásuk és magas nyomatékuk miatt sokan szerették minden hátránya ellenére. 2009-ben még a benzineseket is megelőzték eladásokban, és ez egészen 2017-ig így is maradt.

A Volkswagen dízelbotránya után azonban elkezdett zuhanni a motorfajta népszerűsége: először csak a benzines modellek eladásai előzték meg, de 2021-ben már a hibridek is jobban fogytak az Európai Autómobil Szövetség adatai alapján. Az alternatív hajtásláncok egyre népszerűbbek lettek, miközben dízelből egyre kevesebb fogyott, így 2022-re már az elektromos autók is letúrták a dízeleket, amik így a negyedik helyre csúsztak vissza. Napjainkra pedig eljutottunk oda, hogy már a sokáig sor végén kullogó plug-in hibridek is jobban fogynak.

Az Európai Unió 27 országában, az EFTA országokban (Norvégia, Svájc, Izland és Lichteinstein), illetve az Egyesült Királyságban jelenleg 8 százalékon áll a dízelmotoros autók piaci részesedése, míg a plug-in hibrideké már 9,4-nél tart, tehát az előny jelentős. A lista harmadik helyezettje még mindig a tisztán elektromos hajtás 18,3 százalékos piaci részesedéssel, míg erős második a benzinesek kategóriája 26,9-cel. A listát jelenleg a hibridek vezetik 34,7 százalékkal, ami azt jelenti, hogy a fent említett országokban eladott autók harmada ilyen hajtáslánccal rendelkezik.

A dízelmotorral szerelt autók keresletcsökkenésének a hátterében több dolog is szerepet játszik:

  • A környezetvédelmi előírások miatt rendkívül drága fejleszteni, ezért sok gyártó letett róla
  • Szintén a kibocsátási követelmények miatt drága berendezések segítségével próbálják tartani a lépést, amik rövid idő után nagyon költséges javításokat hozhatnak magukkal.
  • Sok országban kedvezményekkel támogatják az alacsony lokális kibocsátású autókat, így azok előnyt élveznek a dízelekkel szemben
  • A hibridek kevésbé komplex és olcsóbb rendszerekkel képesek ugyanolyan alacsony fogyasztást produkálni

A szakértők szerint a keresletcsökkenés a jövőben folytatódni fog és öt-tíz éven belül teljesen eltűnhetnek a dízel személyautók a piacról.

Forrás: Motor1

Sturcz Bertalan
Sturcz Bertalan
Újságíró
A féltudásom már félsiker, a többit internettel és szakértőkkel kompenzálom. Ami technika az érdekel, mindennek utánanézek és páros lábbal viccelődök sztereotípiákon. Autózok, motorozok, biciklizek, rollerezek, gyalogolok, így egy kicsit valamiért minden közlekedő utálhat, közben írok, kiabálok, műsort vezetek és kamerázok, tehát felületet is adok hozzá.