Google Állítsd be, hogy a Totalcar az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cikk borítóképe illusztráció. - Forrás: Getty Images.

Kína épp gőzhengerként szeretné leigázni az egész világ autóiparát, és a számok alapján remekül haladnak: talán a legbeszédesebb adat, hogy évek óta minden harmadik új autó kínai. A hatalmas ország egyértelműen a villanyautókban és a hibridekben hisz: 2025-ben a kínai autók fele elektromos vagy hibrid volt.

Bár Kínában jóval lazábban állnak a belső égésű motoros autók kivezetéséhez, mint az Európai Unióban, a távlati cél ott is hasonló. Ott 2035-re úgy szeretnék átalakítani a piacot, hogy az újonnan eladott autók legalább 50 százaléka elektromos vagy plug-in hibrid legyen, és a maradék maximum 50 százaléknak is hibridnek kell lennie.

An IM5 electric vehicle waits to be shipped for export at a car yard in Yantai, Shandong, China, on July 3, 2026. (Photo by Costfoto/NurPhoto via Getty Images)
A kép illusztráció - Forrás: Getty Images Fotó: NurPhoto

Van azonban az országon belül olyan tartomány, ami már most jóval szigorúbb cél tűzött ki. A tízmilliós lélekszámú Hainan tartomány hivatalosan is bejelentette, hogy 2030-ra teljeskörűen betiltják a belső égésű motorral szerelt autók értékesítését. Ezzel ez lesz az első olyan kínai tartomány, amely meglépi ezt.

Hainan egyébként egy 35400 négyzetkilométeres sziget, amit egy 612,8 kilométer hosszú autópályán lehet körbeautózni. Az adottságaik alapján úgy gondolják, hogy a sziget tökéletesen alkalmas arra, hogy kizárólag elektromos autókat használjanak. A modern villanyautók hatótáv-adatai alapján az elképzelés a gyakorlatban is relatíve kompromisszummentesnek ígérkezik.

A tartományban nem ez az első ilyen intézkedés: 2026 második felétől megújuló energiából nyerik az áram legnagyobb részét. A villanyautókkal is jól állnak: Hainan tartomány már most is az elsők között van Kínán belül az elektromos autók arányát tekintve. Jól haladnak tehát a távlati cél, vagyis a Clean Energy Island (tiszta energiájú sziget) megvalósítása felé.

Forrás: Car News China

Jakusovszky Kristóf
Jakusovszky Kristóf
Szerkesztő, Újságíró
Hivatalosan formatervező mérnök vagyok, de 2016-ban úgy döntöttem, hogy jó lenne kipróbálni az autós újságírást. Nem eresztett: 2016-tól külsős, 2021 óta pedig fix szerzőként tevékenykedek a Totalcarnál. Amúgy a TC-s becenevem Elvis, a Porsche 911-et tartom a világ legjobb autójának, rajongok a régi shitboxokért és a macskákért, ráadásul van két F Astrám.