Évek óta a Harley-eladások növekedéséről szólnak a hírek, ám most
mégis 440 munkást bocsátanak el ideiglenesen az amerikai
Harley-Davidson Inc. üzemeiből. Az ok prózai, az egyik legnagyobb
üzemegységében, Yorkban sztrájk folyik. Egyelőre nem tudni, mekkora
hatással lesz a munkabeszüntetés az aktuális pénzügyi évre, de minden
bizonnyal jelentős, hiszen 2800 szakszervezeti munkás nem vette fel a
munkát február 2-a óta a yorki üzemben, ahol a Touring és Softail
modell készül. Az ok az volt, hogy a dolgozók visszautasították a gyár
következő három évre tervezett, évenkénti 4 százalékos béremelési
ajánlatát, miközben a társadalombiztosítás és a nyugdíjbefizetések egy
részét a dolgozókra hárították volna. Egyelőre nem közeledtek az
álláspontok, pedig a leállás napi 11 millió dollár bevételkiesést
jelent a Harley-nek. A kiadások csökkentése érdekében az amerikai
motorgyártónak két további gyáregységéből, a Tomahawk városában lévő
gyárból 240, a Wisconsinban lévő üzemből pedig további 200 munkást
kellett ideiglenesen elbocsátania. A cég állítása szerint mindez 500
főre nőhet a régióban, ha folytatódik a munkabeszüntetés. Az ideiglenes
elbocsátások önkéntes és kényszerű jellegűek voltak, és egyelőre még
tisztázatlan, mikor mehetnek vissza a munkások dolgozni az említett
üzemekbe, ahol többnyire a blokkok és a szélvédők készülnek.
Múlt héten a Harley közölte, a sztrájk késedelmes szállításokat
okozhat az első negyedévben. A gyár 82 000-84 000 motor
kiszállítását tervezte az első három hónapban. Ennek ellenére
részvényeik árfolyama emelkedett a hétfői kereskedési napon a New
York-i értéktőzsdén.










