Next Tc Logo

A 2013-ban alapított Fazua a komolyabb elektromos biciklik hajtásláncát szállítja. Könnyű, és nagyon diszkrét kialakítású megoldásokat gyártanak többek közt olyan márkák bringáiba, mint a Bottecchia, Canyon, a Corratec vagy a Fuji. 2022 elején a Porsche a részvények 20%-ának megvásárlásával lett a cég része, most viszont egyben megvették az egészet, így a Fazua teljesen az autógyártó irányítása alá kerül.

A Fazua Drive System egyetlen egységben hordozza a motort és az akkumulátort, ez az egész 4,6 kilót nyom, és mivel a bringák vázába integrálható, így egy külső szemlélő szinte észre sem fogja venni, hogy rásegítéses a bicikli.

Nem a Fazua az első, amitbe a Porsche bevásárolja magát: korábban a Mate Rimac által alapított, Greyp nevű horvát e-bike cégben is többségi részesedést szerzett, az új felvásárlással kapcsolatban pedig azt jegyezték meg, hogy két külön vegyesvállalat jön létre irányításuk alatt, az egyik a Porsche eBike következő generációját fogja gyártani és forgalmazni, míg a másik a villámgyorsan növekvő mikromobilitási piac technológiai megoldásait szállítja. Ezt talán legegyszerűbb úgy fordítanunk, hogy lesz egy szerelemprojekt a Porsche saját márkaneve alatt, és lesz egy komolyabb profit reményével kecsegtető tömeggyár.

Az elektromos bringák piaca a COVID ideje alatt robbant nagyot, mostanra pedig gyorsabban fejlődik a legtöbb régióban, mint a hagyományos kerékpároké. Noha rengeteg autógyártónak létezik elektromos kerékpárja, a legtöbb valamilyen egyszerű márka-együttműködés része. A Porsche viszont elég komolyan gondolja ezt a piacot.

Olcsó villanybringa? Bolla Gyuri kipróbálta!

Szentkuti Ákos
Szentkuti Ákos
Lead Editor
Még egyetem mellett kezdtem újságíróként 2014-ben, azóta folyamatosan publikálok. Tech irányból érkeztem, de az autós hobbi végül felülkerekedett. A Totalcarhoz 2021 végén igazoltam, 2022 óta én felügyelem a MűhelyPRN videósorozatunkat, valamint a Murvaélet használt autós műsornak és az Égéstér podcastnek is rendszeres műsorvezetője vagyok. Gépjármű mechatronikai technikusként különösen érdekel a technika és a furcsa hibajelenségek világa, autóimat igyekszem magam szerelni. Az autópiacra közgazdász vénával tekintek, időnként szakmai konferenciákon is felbukkanok moderátorkent. Villany vagy belső égés? Lehetőleg mindkettő, csak férjenek meg egymás mellett!