A 80-as évek az autógyártás egy izgalmas korszaka volt, mivel a mérnökök sok szempontból szabadabban dolgoztak, bátrabban lehetett kísérletezni. Nem véletlen, hogy ebben a korszakban született a Nissan különleges kupéja, ami egyben kombi és kabrió is. A Pulsar NX egy igazán különleges holmi és hamarosan akár neked is lehet egy, hiszen a Raleigh Classic Car Auctions jóvoltából árverésre kerül egy kifejezetten szép állapotú példány.

Az autó különlegességét az adja, hogy a hátsó rész szétszedhető. Alapból egy kupé sziluetthez passzoló idommal érkezik az autó, de ezt egy könnyed mozdulattal eltávolíthatjuk és olyan kabriót kapunk, mint amilyen például az első generációs Suzuki Jimny volt – tehát csak a hátsó traktus fölül hiányzik a tető. Ezt az élményt fokozhatjuk azzal, hogy ha leszedjük az első utas és a sofőr fölött lévő idomokat, így targatetős kabrióvá alakítva a Pulsar NX-et. Végül pedig ha a praktikumra helyezzük a hangsúlyt, akkor fel kell csavarozni a nagy, gyári műanyag dobozt, amivel a Pulsar NX-ből lényegében háromajtós kombi lesz. Ezt akkoriban a Nissan Sportbaknek hívta.

A dizájn a 80-as években nagyon ütős volt. Eleve a bukólámpák lényegében akkor élték fénykorukat, így az teljesen megszokott, mégis kívánatos eleme volt az autónak. Emellett nagyon izgalmasra sikerültek a hátsó lámpatestek, amelyeken átlós csíkok húzódnak, ezzel egyedi karaktert adva az autó hátuljának.

A különleges felépítmények alatt egy jó hangulatú japán autó rejlik kreatív és izgalmas utastérrel. A kezelőszerveket mind szokatlanul alakították ki, emiatt van egy sajátos hangulata – kicsit a Subaru XT-re emlékeztet, ami szintén a 80-as évek egy különleges terméke. Az autó mozgatásáért egy 1,8 literes, szívó benzinmotor felel, ami nagyjából 127 lóerő és 151 Nm nyomaték leadására volt képes. Mivel az autó súlya simán megállt 1,1 tonna körül, valószínűleg nem mozgott rosszul, illetve érdemes megemlíteni, hogy mind a két tengelyen független kerékfelfüggesztést alkalmazott.

Ez a konkrét autó egy nagyon megkímélt példány, az első tulajdonosa még 1988-ban, tehát a gyártás évében vásárolta és egészen 1994-ig a tulajdonában volt. Ekkor vásárolta meg a második tulaj, aki később bő 30 éven keresztül vigyázott az autóra és csak 2024-ben adott túl rajta. Ekkor került a harmadik tulajdonosához, aki kisebb felújításokat végzett rajta. Javítottak apró esztétikai hibákat, frissítettek valamennyit a technikán, lecserélték az összes folyadékot és számos tömítést cseréltek a motorban.

Az elmúlt közel négy évtized ellenére az autóban mindössze bő 67 ezer mérföld, átszámítva csupán 108 ezer kilométer van. Emellett sikerült nagyszerű állapotban megőrizni, ami csak azért nagy szó, mert ezen korszak Nissanjai és kifejezetten a Pulsar is hajlamos volt erősen korrodálni, ami miatt 20-30 éves korára használhatatlanná vált az autó. Ezzel szemben az alulról készült fényképek alapján ez a példány valószínűleg rendesen zárt garázsban állt és ritkán látott sós, téli utakat. Az aukciósház egyelőre nem osztott meg becsült összeget az árverés kimenetelére, azonban korábbi licitek alapján nagyjából 20 ezer dollárt, átszámítva bő 6,2 millió forintot érhet ez a példány.

Sturcz Bertalan
Sturcz Bertalan
Újságíró
A féltudásom már félsiker, a többit internettel és szakértőkkel kompenzálom. Ami technika az érdekel, mindennek utánanézek és páros lábbal viccelődök sztereotípiákon. Autózok, motorozok, biciklizek, rollerezek, gyalogolok, így egy kicsit valamiért minden közlekedő utálhat, közben írok, kiabálok, műsort vezetek és kamerázok, tehát felületet is adok hozzá.