Igaz, nem úgy, ahogyan néhány hónappal ezelőtt egy „ember igazolványos” hatvani autós elképzelte, de létezik piros rendszám Magyarországon, de azt ideiglenes rendszámként és kizárólag versenyautókra adják ki.
Szövevényes a története, mert a 2012-ben bevezetett, SP-vel kezdődő és elsősorban raliautókon használt sportrendszámok 2022-ben megszűntek, de a tavalyi év elején visszahozták azokat. Különlegessége a most már I-vel kezdődő SP-s rendszámoknak, hogy a többi ideiglenes azonosítóval ellentétben kettő helyett három számot tartalmaznak, és nem tüntetik fel rajtuk a kiadás évét sem.
Szujó Zoltán, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) elnöke a péntek hajnali Instagram-bejegyzésében bejelentést tett a piros ideiglenes rendszámokról, miután a „fantasztikus hír érkezett a Belügyminisztérium rendészeti államtitkárságáról”, miszerint
elfogadták a szervezet azon, az SP-rendszámokkal kapcsolatos javaslatcsomagját, hogy az azokat viselő rali- és tereprali-autókat „sporteszközként” tartsák nyilván.
Közel kétéves egyeztetés-sorozat után csütörtökön nagyszerű hír érkezett a Belügyminisztériumból: elfogadták érvrendszerünket az SP-rendszámmal kapcsolatban. 🙌
Posted by MNASZ on Thursday 16 April 2026
A két szakág bajnokságaiban érintett sportvállalkozások számára ez azért jó hír, mert így kisebb adóterheket és alacsonyabb biztosítási díjakat kell viselniük. Szujó megjegyezte: az MNASZ haladéktalanul megkezdi az egyeztetéseket az érintett hatóságokkal, mindenekelőtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV).
Az SP-szériában egyébként összesen 999 rendszám adható ki, ám az MNASZ korábbi tájékoztatása szerint amennyiben kifutnak az összes SP-s kombináció, a sport szó további betűi alapján a széria az SO-val, az SR-rel és az ST-vel fog folytatódni.
Az MNASZ-nek mindemellett más feladata is akad mostanság, ugyanis azzal, hogy többek között a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatójaként ismert Gyulay Zsolt kilépett az elnökségből, az határozatképtelenné vált, így tisztújító ülést fognak kiírni. A részletekről az alábbi hírben írtunk a Totalcaron:
Borítókép: MNASZ






