Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Totalcar!

Az elektromos autók terjedése egyben az üzemanyagok jövedéki adójából származó állami bevételek csökkenését is jelenti, miközben az akkumulátorcsomagok miatt egyre nehezebbé váló villanyautók az átlagosnál nagyobb terhet rónak az infrastruktúrára - amit épp a fentiekből szokás fenntartani. A probléma kezelésére a kínai döntéshozók új, súly- és futásteljesítmény-alapú adórendszerek bevezetését mérlegelik – írja az Autonews.

Kínában, ahol az újenergiás járművek az újautó-eladások 60 százalékát teszik ki, a kormányzat már 2026 januárjától csökkentette az elektromos autókra vonatkozó kedvezményeket, valamint az autó adottságaitól, például a súlyától függő fogyasztási plafont határozott meg. Ám az infrastukúra szempontjából még mindig ingyen ebédelnek, az útfenntartás költségeit ugyanis nagyrészt továbbra is az üzemanyagok árából finanszírozza az állam. Éppen ezért az iparági szervezetek és állami médiumok egy olyan digitális, súlyalapú adórendszer mellett is lobbiznak, amely a járművek tömege szerint vetne ki útfenntartási díjat. Ez különösen az új, olykor a 3 tonnát is meghaladó luxus-EV modellek és elektromos terepjárók tulajdonosait érintené érzékenyen.

Legalább ilyen rosszul járnának a gyártók, mivel a profitmaximalizálás jegyében egyre több márka fordul az amerikai óriás-SUV méretkategória felé. Nem véletlen, hogy még az állami médiában is kritikus hangok szólalnak meg: 6 év alatt 28 százalékkal nőtt a villanyautók átlagos súlya, jelenleg 1939 kilón áll. Ebből a megnövelt kapacitású akkumulátorok jelentik a legnagyobb tételt, mivel a vezetéstámogató rendszerek és a fejlett fedélzeti rendszerek nagyjából 50 kiló extra súlyért felelősek. További adat, hogy átlagosan körülbelül 3-400 kiló a különbség az elektromos, a plug-in és a hagyományos változatok között, bár ez kategóriánként eltérő.

Az Egyesült Államokban is előkerült már hasonló javaslat, néhány állam évi 250 dolláros fix díjat vetne ki minden elektromos autóra, de mivel a Trump-adminisztráció egyértelműen a belső égésű technológiát támogatja, egyelőre nincs szó a kínaihoz mérhető fordulatról. Norvégia lehet egy hasznos példa: a skandináv országban újautó-eladásokban 96 százalék feletti, a teljes flottát tekintve 32 százalék környéki az elektromos autók aránya, a kieső adók mértéke tehát jelentős. Ezt a norvégok az EV-kre vonatkozó kedvezmények fokozatos csökkentésével, valamint bevezetett súlyadóval pótolták - igaz, mindehhez kell(ett) az eleve vásárlóerős norvég lakosság. Kínában is hamarosan megfordulhat a trend: kedvezmények helyett adók sújthatják a villanyautókat, vagyis közép/hosszútávon globálisan is hasonló változásokra kell készülni.

Horváth Máté
Horváth Máté
Vezető szerkesztő
2020-ban kezdtem, vagyis a legtöbb (autóipari szempontból is) jelentős modern történelmi pillanat már a Totalcarnál ért: pandémia, chiphiány, elektromos átállás, kínai boom, háború itt, háború ott. Az ágazat geopolitikájával és kulturális hatásaival foglalkozom szívesen, eközben félelemmel vegyes csodálattal nézem azokat a kollégákat, akik a gyújtótrafó fedeléről megmondják az évjáratot.