Kis híján Motorondo Budapest lett a neve, nem igaz, hogy Bernie Ecclestone egy szalvétára rajzolta fel a tervezett vonalvezetést, de a születése így is legendás volt – ez a Hungaroring, ami 33 éve tartozik a motorsport világába. A pálya történetének legszebb, legemlékezetesebb és legfontosabb pillanatait gyűjtöttük össze.
1986. augusztus 10-én történelmi eseményre került sor a Budapesttől észak-nyugatra található Mogyoród dombjai között, hiszen ekkor rendezték a keleti blokk első Forma-1-es futamát.
A Magyar Nagydíj és annak helyszíne, a Hungaroring azóta is kitart, mint egyetlen kelet-közép-európai verseny, illetve helyszín. A kilencedik legtöbb F1-futamot itt rendezték, ami igen nagy szó.
De nem csak ezért mondhatjuk, hogy a 4381 méteres Hungaroring, amit kihívást jelentő vonalvezetése és a fővároshoz való közelsége miatt nagyon sok pilóta tart számon a kedvenc pályái között, örökre beírta magát a Forma-1 és a motorsport történetébe.
Bernie Ecclestone, a Forma-1 akkori ura már az 1980-as évek elején fejébe vette, hogy nagydíjat hoz a keleti blokkba. Az viszont nagyban múlt a szerencsén is, hogy ez a helyszín végül Magyarország lett. Ecclestone 1982-ben puhatolózó látogatáson vett részt Moszkvában, de sem a Szovjetunió, sem képviselői nem voltak szimpatikusak neki, ezért új keleti célország után nézett. Azt vetette fel az éppen nála vendégeskedő Rohonyi Tamásnak, egy Brazíliában élő magyar üzletembernek, hogy Jugoszlávia legyen az új helyszín. Rohonyi azonban Magyarországot ajánlotta Jugoszlávia helyére, Ecclestone pedig el is küldte felderítő útra. A hosszas előkészítés vége az lett, hogy Rohonyi és Ecclestone az 1983-as Olasz Nagydíj után Monzából egyenesen Budapestre jöttek, ahol az F1-vezért azonnal magával ragadó tervet prezentáltak: a remekül megközelíthető, a főváros központjában található Városligetbe tervezték a magyar futamot.
Erről Ecclestone-nak Monte-Carlo és Detroit jutott eszébe, úgyhogy villámgyorsan igent is mondott a tervekre, sőt, azt is kijelentette, hogy 1984 szeptemberében már meg is rendezhetik az első Magyar Nagydíjat. De hiába tervezgetett, mert a Fővárosi Tanács később úgy döntött, mégsem adják át a Városligetet logisztikai, környezetvédelmi és anyagi aggályok miatt – 350 millió forintot kellett volna költeni a belvárosi futamra, amire nem volt fedezet.
A második terv a Népliget lett, amit 1984-ben a Magyar Autóklub elnöke, Balogh Tibor mutatott be Londonban Ecclestone-nak, ekkorra már 1985-re csúszott volna az első magyar F1-futam, de a tervezés most is elhamarkodott volt, a főváros ugyanis ezúttal a Könyves Kálmán körút használata miatt vétózta meg a végleges engedélyeket.
Balogh Tibor sorra meggyőzte az akkori állami vezetőket a leendő Magyar Nagydíj fontosságáról, de a mogyoródi helyszín kiválasztásában egy nem várt szövetséges is segítségére volt: Vassné Nyéki Ilona, Kerepestarcsa tanácselnöke. Ma azt mondanánk, polgármestere, de Vassné egyben a nagytarcsai katonai egység parancsnokának felesége is volt. A nagy lehetőséget meglátva nem akarta, hogy más környékre kerüljön a pálya, férjén keresztül pedig ki tudta nyomozni, katonai szempontból mely területeket lehetne megszerezni a pályának. Így esett a választás a Kerepestarcsa és Mogyoród közötti homokos krumpliföldekre, amik közül a Hármasforrás völgye lett a végső befutó.
A nyomvonal, illetve az egész pálya megtervezésével, pontosabban az összes munkálat összefogásával az Aszfaltútépítő Vállalat mérnökét, Papp Istvánt bízták meg Ecclestone-ék.
Ugyanis mindenkitől azt a választ kapták, Papp a legalkalmasabb a feladatra, hiszen neki már volt némi tapasztalata hasonló munkákban, korábban - ugyanis tervezett egy végül soha meg nem épülő versenypályát a Velencei-tó partjára is. A nyomvonalat a cég mérnöke, Gulácsi Ferenc készítette el.
Pappék úgy készítették elő a teljes munkát, hogy előtte egyetlen F1-pályát sem láttak élőben, de Ecclestone nem is akarta, hogy bárhova elmenjenek tanulmányútra, nehogy esetleg átvegyenek ötleteket, mert azt szerette volna, hogy teljesen egyedi, karakteres legyen a magyar versenypálya, ami végül ilyen is lett. A tervekbe alig szólt bele, így természetesen az sem igaz, hogy Ecclestone rajzolta volna meg a nyomvonalat egy szalvétára - emlékezett vissza Papp a GP Híreknek adott 2015-ös interjújában.
A munkálatok végül 1985. október 15-én kezdődtek el, és világszinten is hihetetlen gyorsan, nyolc hónap alatt be is fejeződtek, Papp emlékei szerint 363 millió forintból. Ez magyar szinten rengeteg pénz volt akkoriban, de nyugaton csak a tervezést vállalták volna ennyiből, tehát a mogyoródi, akkor még 4013,7 méteres pálya “akciós” áron készült el. Már csak a nevet kellett kitalálni: a legfontosabb kitétel az volt, hogy a külföldiek által is könnyen megjegyezhető név legyen.
Hogy mennyire jól sikerült Pappék munkája, azt jól mutatja, hogy 1986 óta minössze két kisebb átalakítást végeztek a vonalvezetésen: 1989-ben levágták a négyes kanyart jelentő sikánt, 2003-ban pedig megnyújtották a célegyenest, és a 12-es kanyart nagyjából derékszögűre vették – így jött létre a mai 4381 méteres hossz. A nagyjából négy kilométeres távot Ecclestone kérte, hogy a megszokott versenytávval egy kétórás közvetítést adjon ki a verseny.
Rajtrácslányok az első magyar nagydíjon, 1986-ban
Tűzoltók nézik a futamot
a Hungaroringen,1986-ban
Pályakarbantartók sziesztáznak a Hungaroringen
az első magyar nagydíj alatt, 1986-ban
Sajtóközpont mechanikus
írógépekkel, 1986
Brabham-BMW csapat versenyautóját mentik a pálya széléről.
Formula-1 első magyar nagydíjon Keke Rosberg autóversenyző
1986. Hungaroring Riccardo Patrese, a Brabham-BMW csapat versenyzője
1986. Formula-1 első magyar nagydíj, balra a Ligier-Renault csapat kamionja.
1987. Hungaroring, Fiú kerékpárral és trabanttal
A leintés után kiderült, hogy egy filléres alkatrész, egy tömítés okozta azt a hidraulikus problémát, amitől a váltó harmadikban ragadt, és végül ezen úszott el az Arrows futamgyőzelme. Hillnek ekkor nem jött össze a magyarországi futamgyőzelem, ahogy két évvel korábban.
Az volt az az év, amikor Alesi balesete miatt nevet kapott a 11-es kanyar, és amikor a verseny közben motorhiba miatt kieső japán pilótát, Inoue “Taki” Takacsihót elütötte a pont az ő segítségére érkező Tatra 623-as orvosi kocsi.
2010-ben, már a visszavonulásból visszatérve, Mercedesben ülve okozott kemény pillanatokat egykori ferraris csapattársának, Rubens Barrichellónak, akit kis híján felkent a boxutca falára a célegyenesben. A korábban együtt hatalmas sikereket elérő páros a tizedik helyért harcolt, amikor Schumacher a rá jellemző könyörtelenséggel próbálta meg hárítani a brazil manőverét.
“Az hiszem, az volt az egyik legszebb manővere pályafutásomnak, neki pedig az egyik
legborzasztóbb mozzanata”
Firman nem gyógyult elég gyorsan, ezért a következő futamon, Monzában is Baumgartner vezetethette a Jordant, amivel tizenegyedik lett. Egy évvel később teljes szezonra szerződtette a Minardi – a magyar állam jelentős támogatással segítette Baumgartner F1-be jutását – így egy őrült Amerikai Nagydíjon a Forma-1 történetének első és máig egyetlen magyar pontszerzője lett nyolcadik helyével. Baumgartner azóta sem távolodott el a Forma-1-től, jelenleg az F1 Experiences csapatának tagja, és egy kétülésesre átalakított korábbi Tyrrell 026-t vezet az F1-hétvégéken a VIP-vendégek szórakoztatására.
A Hungaroring történetének egyik legsúlyosabb balesete 2009. július 25-én, a Magyar Nagydíj időmérőjén történt, amikor egy leszakadó rugó találta fejen a nagyjából 240 km/h-val haladó Felipe Massát, aki kis híján belehalt az ütközésbe. A Ferrari az ütközés után körülbelül 140 km/h-val csapódott a gumifalba az eszméletlen Massával.
A versenyzőt a Rubens Barrichello kocsijáról leszakadó 70-80 dekagrammos alkatrész találta el, ami bezúzta a sisakot, és súlyos koponyasérüléseket okozott Massának. A versenyzőt előbb a Hungaroring pályakórházába, majd a Honvéd Kórházba szállították, ahol azonnal megműtötték. Állapota életveszélyes, de stabil volt, majd gyorsan javulni kezdett, így egy hét után hazaszállíthatták Brazíliába, ahol egy titánlappal erősítették meg a sérült koponyacsontot a brazil bal szeme körül.
“...megtanultam, mi jelenti az élet valódi értékét. A 2009-es Magyar Nagydíj időmérője július 25-én volt, amire úgy tekintek vissza, mint egyfajta újjászületésre. Sokan kérdezték tőlem, hogy a baleset befolyásolt-e engem, mint pilótát, a válaszom az, hogy nem.
Amikor a pályán vagy, 100 százalékig a vezetésre koncentrálsz, és még akkor sem gondolok a 2009-ben történtekre, amikor ugyanazon a helyszínen vagyok, mert lekötnek a feladatok a kormány mögött” – idézte fel a balesetet Massa a Motorsport.com-on vezetett blogjában, ahol leírta, hogy egyedül az élet iránti tisztelete nőtt meg a balesettel, más nem változott benne.
Én a Mansell után élesen lefelé vinném a nyomvonalat egy kanyarkombinációval vagy egy rövidebb egyenessel. Innét újra jobbra, azaz felfelé fordulnék vissza egy egyenessel, ami vagy hajtűben vagy a malajziai hátsó egyenesre hasonlító ráfordítóban végződne.
A cikket a Brand&Content készítette, nem a Totalcar szerkesztősége.
Szerző: Koroknai Gergő
Szerkesztő: Papp Tibor
Head of Content: Terray István
Projektmenedzsment: Cserép Tamás
Képszerkesztő: Vékony Orsi
Gyártó: Dialogue. | Creative Company