Elemér nem rest, elemek engedetlenségének ellenében eme eposzt eresztette el hétvége remek eseményét keretezve. Respect!
WéééeSssseeeeRrrr, bébi!
Idén ötödik alkalommal látogatott hazánkba a világszerte nagy népszerűségnek örvendő, a Forma 1-nek több pilótát (elég csupán Vettel-re, Massa-ra, vagy a legfrissebb HRT-s „igazolásra”, Ricciardo-ra gondolni, akinek ez volt a búcsúja a Renault Formula 3.5 szériától) kinevelő, családi programnak és nagystílű marketingfogásnak álcázott kőkemény versenysorozat, a World Series by Renault (WSR).
Olyan volt ez nekem, mint mohamedánnak a Kába kő, de én nem csak körbejártam, hanem meg is nyaltam, bő nyállal. A szívem megsajdult, amikor hirtelen lelőttem a benzinszivattyút és csend lett.
Mai cikkünk blogposztja.
Belevágtak, csinálják, mi pedig drukkolunk nekik. Végre valakik, akik nem csak panaszkodnak, hanem összedugják a fejüket és akarnak, tesznek.
Mai tesztünk blogposztja.
Már akkor megfogant a gondolat, amikor Papp Tibi évekkel ezelőtt megírta anyám drágán vásárolt K11-es Micrájának történetét. Azt tudtuk, hogy ez az autó a magas, hatezer eurós ár és az újszerű állapot ellenére Németországban már roncsnak számít, legalábbis a roncsprémiumnak nevezett autócsere program fogalmai szerint.
Talán emlékeznek még Gergőre, aki annak idején egy levélben mesélte el, hogyan indult feleségért Chilébe és hogyan kötött ki végül egy Renault Thalia kormánya mögött. Nos, Gergőék életében azóta történt egy s más, míg végül Londonban kötöttek ki, ahonnan szintén küldött egy érdekes levelet.
Az utakon biztosan nem. Tán meglepőnek tűnhet a kijelentés, de elhihetik: nem alaptalanul mondom ezt. Mindent láttunk már, minden volt már (még Bristol is, amitől zengett az egész európai szaksajtó), lassan végére érünk, elfogy a lendület, mi jöhet még a minden után? Vagy mégsem? Gondoljanak csak bele, mi történne, ha önöknek azt mondanák, hogy oké, most hét napig melózol, mint az állat, de a nyolcadikon… A nyolcadik napon neked adják a menyországot, annak minden csavarkulcsával, kincsével és olajszagával egyetemben, kapsz egy – mit egy! – kétszintnyi autót, egy márka komplett történelmét, prototípusostól, versenyautóstól, aranyozott jubileumi veterántól az 1904-es pályagépig.
Aztán választanod kell ötöt és azokkal autózhatsz egy jót forgalommentes helyen. El sem tudják képzelni azt a dilemmát, ami Csikóssal együtt elkapott minket. Hiszen ilyen esély egyszer adódik az életben, többet nem lesz, talán soha senki nem ír majd ebben az országban ezekről az autókról úgy, hogy ténylegesen vezette volna őket.
És van belőlük 450.
Így jártunk, és nem tudtuk, mihez kezdjünk. Végünk volt, teljesen megriadtunk a feladattól és elhihetik, önök sem tettek volna másképpen. Leblokkol az agy ilyenkor. Mert mi kéne inkább? Walter Röhrl 400-as Asconája vagy Frentzen DTM-rettenete? Egy törékeny, finoman használandó prototípus a hetvenes évekből vagy egy V8-as Admiral Mark IV Custom? Öreg veterán? Új? Kabrió Calibra vagy V6-os, középmotoros Tigra?
Megálltunk, vártunk, aztán futkostunk, mutogattunk és gesztikuláltunk. Volt, amiből én nem engedtem, volt, amiből Csikós. De ma, visszanézve erre a pár napra, szerintem sikerült úgy választanunk, hogy ismét valami egyedi és első kilométerkövet rakjunk le a feneketlen internet káoszában. Hogy aki erre rákeres, az meg tudja találni.
Az általunk kiválasztott autók ritkák. Van, amelyiket állapota, van, amelyiket tulajdonosa vagy éppen alacsony példányszáma tesz ma már szinte elérhetetlenné. Gyári állapotban, minimális kilométeróra-állással (nem ritkán restaurálatlan állapot mellett), vagy éppen kicsit lelakva, mégis ma már elérhetetlenül mutatják azt, milyenek voltak anno, újkorukban. Mi tudjuk, és tudni fogják önök is.
Csodák nincsenek, csak oltári nagy mázli.
Egyszer nagyon régen született még egy poszt, melyben Orosz Peti kicsit megkarcolta a méret-problémát, hogy vajon miért nem növekszik az autók beltere egyenes arányban a sofőrök átlagmagasságával.
Ahhoz a poszthoz készült egy zseniális kép, amelyik Csikós szerint életszerűtlen. Ez az.
Aztán a napokban készült egy kép, valami Isteni sugallat mondatta velem, hogy ne törődjek a halálán lévő Csikóssal (látják, megint ott volt), aki a hetvencsillió fokban hasalt a forró aszfalton és aki azóta már kimondta rám a fatvát, adjuk meg a módját, mutassuk meg, hogy a méret igenis számít. Fogadják szeretettel, amolyan reply-ként. Bővebben holnap.
Melyikre kíván rá?
Egy ártatlannak tűnő teszt-felajánlással lobbantotta lángra Kőbájker a már régen szunnyadó zsarátnokot. Ha tudta volna, micsoda darázsfészekbe nyúl ezzel, talán nem is tette volna. Mindegy is, régen le akartuk már meccselni ezt a dolgot, most tényleg nagyon elszánt mindenki, úgyhogy előbb-utóbb megtudjuk, kinek van a legnagyobb cer gépe a szerkesztőségben. Készüljetek!
Nem akarok senkit sem a bűnbe csábítani. De ha már felvetted, csináld ésszel, nem?
Mai cikkünk blogposztja.
Legalább tizenöt vodkát ivott aznap este egy bárban az a tiroli férfi, akinek egy közúti ellenőrzésnél érthető okból azonnal bevonták a jogosítványát. Mivel társa is komoly alkoholos befolyásoltság alatt állt, az osztrák rendőrök megpróbáltak segíteni a hazajutásban. A megállított autóba beszálló egyenruhásnak azonban nem volt gyakorlata automataváltós autók vezetésében, így csak az első kereszteződésig jutottak, ahol a kuplung helyett bal lábbal reflexszerűen a fékbe taposott. A hirtelen fékezés miatt a járőrkocsit vezető kollégája pedig annak rendje és módja szerint le is zúzta a kocsi hátulját.
Az 52 éves tiroli férfi ekkor úgy érzete: egálban vannak, és visszakérte az imént bevont jogosítványt, cserébe felajánlva, hogy „elfelejtik” a balesetet. A segítőkész rendőrök azonban ragaszkodtak a rendes ügymenethez, így feljelentés, a múlt héten pedig ítélet született: a két részegnek összesen több, mint ötezer eurót (1.3 millió forint) és kilenc hónapnyi felfüggesztettet osztott ki a bíróság.
Még furcsább annak a fiatal rendőrnek az esete, akit tavaly ítélt csaknem kétmillió forintnak megfelelő büntetésre az osztrák bíróság egy láda sörért, amiből egy cseppet sem fogyasztott. Ifjú hősünk épp a belváros utcáit járta tilosban parkoló autókra vadászva és hamarosan fel is tűnt neki egy fekete BMW. Már írta is a feljelentést, mikor észrevette a visszapillantón lógó kis rendőrségi zászlót.
Gondolván, hogy egy kolléga autójába botlott, végül mindössze egy cetlit hagyott az ablaktörlő alatt: „egy láda sör lesz” felirattal. Pechjére nem rendőr volt az illető, aki szó szerint értelmezte a felszólítást, és még aznap megjelent a kapitányságon egy láda sörrel. Bár a rendőr és a tilosban parkoló BMW vezetője is poénnak szánta a dolgot, az osztrák bíróság nem viccelt, és hivatali visszaélés miatt ítélte el a rendőrt.
Ma éjjel nem hiába ébredsz fel, hajnali három körül. Hogy izgalmasabb legyen, nem árulom el a pontos órát és percet. De ez a kis bizonytalanság megéri. Nem is értem, miért vagyok ennyire jófej. Simán le kellett volna nyúlnom a fődíjat, és senki sem tudna róla. Mindegy, már döntöttem.
A Hiéna-éra legújabb fejezete köszönt be, értékes nyereményekkel. Mindössze egyetlen kérdést kell megválaszolni helyesen. A feltételek ismertek: ha van Indapassod, belépsz vele, ha nincs, akkor először regisztrálsz (itt). Innentől kezdve jogot nyersz arra, hogy a Belsőségen kommentelj. Hogy erre mi szükséged?
Mindössze annyi, hogy a választ a kérdést tartalmazó poszthoz kell bekommentelni. (Bocs a körülményes leírásért, de hátha mindez új valakinek). És ha te vagy a leggyorsabb, tiéd a nyeremény.
A lista a következő, egyébként a fotón is látható mind:
- egy darab Neutrogena ajakír;
- egy darab Neutrogena kézkrém, amitől már a vikingek keze is babapopó puhaságú volt;
- egy darab Hyundai gyártmányú alvómaszk, New thinking. New possibilities. felirattal, frottír belsővel;
- egy darab Angéla. Bocs, leszavazva. Angéla marad.
Hogy honnan a szajré? Hát persze, hogy a Hyundai i40 norvégiai bemutatójáról, Larvikból. Gondolom, az alvómaszkot azért készítették be, mert 22:30-kor nyugszik a nap, de igazából nem volt rá szükség, mivel a szálloda meglepő módon rendelkezett függönyökkel. A krémek a szél miatt jártak, gondolom. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a szúnyogriasztót lenyúltam.
De cserébe van még:
- 1 db Bose IE2 típusú fülhallgató. Tokkal, fülbedugós kivitelben. Külön spéci pöcökkel, hogy ne essen ki a füledből - ebből háromféle méretet mellékeltek hozzá.
Na ugye, hogy nem baj az a lenyúlt szúnyogriasztó?
Szóval, feküdj le korán, hogy friss legyél. Három körül jön a kérdés, máról, azaz hétfőről keddre virradó éjjel.
Mint tudjuk, úgy tartják, ha az ember felesége már benne van a korban, érdemes lecserélni fiatalabbra, a leggyakoribb tipp a harminchat évest két tizennyolc évesre. Mi vasárnap hasonló dolgot műveltünk a két vén Opellel, amit hoztunk – letettük őket, hogy a látványukat leváltsuk kábé másfél ezer fiatalabbra. Természetesen azért huszonöt évnél öregebbekre, mert autózásban efölött minden pedofíliának számít, ugye tudják.
Szerintem nem volt kétezer autó, de az 1500-at simán elhiszem. Egy gigantikus mező tele kocsival, egy kisebb mező, ahol szintén álltak, mint a heringek, valamint egy vadregényes, ősfás, kanyargós utas, kistavas, zegzugos, óriási park, ahol a legjobb cuccok bújtak meg szétszórt csoportokban. Nyilván a rafinált ősveteránosok ezeket a helyeket foglalták el először, ezért is került ide a színe-java mindennek.
C-Type Jaguar, amivel ma is versenyeznek, 112 lóerős Abarth 1000 TCR (tudják, a faros Zastava, ha igazán taplók akarunk lenni), meg persze, számomra a rendezvény sztárja, egy 180-as Ponton-Merci az utolsó szériából, pontosan abban a színben, mint az én Dezsőm volt, még mielőtt Csabi kilakatolta volna. Olyan szép, amikor ennyire jó is, hogy eldöntöttem: megtartja az eredeti színét.
Bárkihez oda lehetett menni, azonnal hosszú beszélgetések kezdődtek, nem volt itt sznobéria. Ezt azért is mondom el, mert az rüsselsheimi Klassiktreffennek erre a részére már nem jutott el a kamera, itt magunkra maradtunk Pistával, Tomi ugyanis visszament a szállásra megvágni a délelőtt, a másik két helyszínen felvett videót.
Azt a kisfilmet most lenyomjuk itt. (Vigyázat! Szókimondó, durva szöveg!) Nagyjából minden érdekességet elmondtunk(amit ismertünk), amikor készítettük, bár én még nem láttam, hogy Tomi mit vágott ki a félórányi anyagból, mert most, vasárnap éjjel negyed egykor Keller Laci szobájában ülünk a földön Pistával, isszuk a Metaxáját, a film pedig csak olyan fél-háromnegyed óra múlva érkezik. Nyilván sokat metszett belőle, máskülönben nem tudnánk átküldeni. Mindenesetre nézzék szeretettel, mi igazán nagy örömmel készítettük. Ami kimaradt, az talán részben ott van a galériában. Holnap kora este megyünk végre haza a családhoz, mert már eléggé hiányoznak, bár a buli szenzációs volt. Mission completed, we're packing. (De előtte még azért belenyalunk a tejfölbe, de erről később. - Pista)
Közben persze megejtettük hosszú idő után az első felszabadult, semmittevős autózásunkat Csikkal, bebarangoltuk Rüsselsheim és Frankfurt környékét, fürödtünk a napfényben és a holdvilágban is, csodálatos semmittevés volt. Egy picit tán jól is éreztük magunkat, ne irigyeljék, megérdemeltük. Beszámolunk róla bővebben is, ahogy elmeséljük azt is, milyen az új veteránautó, addig csak némi hangulatkép- és videó. Nagyon mennénk már haza, de mégsem bánjuk, hogy itt voltunk. Köszönünk mindent, most ideje feldolgozni a látottakat és az olvasó elé tálalni. -Pista-
Azzal, hogy a két vénséget behoztuk Rüsselsheimbe, és biztonságban tudtuk őket, ki is esett belőlünk a stresszrugó. Aludtunk egyet, és egy hete most először kezdődött úgy a nap, hogy „majd valamikor elindulunk”. Ennek megfelelően tizenegy körül startoltunk a szállodából.
Mentségünkre szolgáljon, hogy előző este először én dolgoztam végig a vacsorát, meg utána vagy másfél órát a ma reggel megjelent poszttal, aztán a nagy ijedségre természetesen boroznunk kellett (jóféle chilei cabernet sauvignont találtunk), amiből hajnali kettőig tartó beszélgetés lett a szálloda halljában. Négyen maradtunk lent: Kisapáti Jóska, Keller Balázs és persze Pista. Aki utána még hajnal négyig töltögette a posztomhoz a képeket, videókat. Nem lazsálunk, de nem is rohadunk bele a munkába, jut idő sztorizni, kell melózni is, megvan az egyensúly.
Bart Hickey nem mindennapi ember. Az ötvenedik évében járó amerikai férfi vakon született, de ez nem gátolta meg abban, hogy valóra váltsa álmát. Kemény munkával Bart autószerelő lett, és ma saját műhelye van. Saját bevallása szerint az egyik legnagyobb kihívás a cégnév kiválasztása volt. Próbálkozott a Bart’s Automotive-val, de a Bart’s Autorepair és a Bart’s Towing (vontatás) is ott volt a listán. Egyik sem tetszett neki, mígnem bátyja tanácsára a Bart’s Auto and Towing-ra esett a választása, azaz röviden B.A.T (bat = denevér).
Bart szívéhez közel áll az elnevezés, hisz ahogy ő fogalmaz „vak, mint egy denevér”. Mégsem érzi magát elveszve, hisz igen korán megtanulta hogyan küzdje le az előtte álló akadályokat. Szülei eltökélt szándéka volt, hogy nem hagyják a kis Bartot magába fordulni, és olyan feladatokkal látták el, mint a vele egykorú egészséges gyerekeket. A Koreai Háborút is megjárt tengerészgyalogos-őrmester édesapja könnybelábadt szemekkel vitette ki vele a szemetet és takaríttata ki vele a gyerekszobát. Emellett pedig együtt szerelték az idősebb Hickey 1951-es Pontiac Chieftain-jét. Tizenegy éves volt, mikor apja meghalt.
Édesanyjának volt egy 1969-es Impalája, és megunva a helyi szerelők sorozatos lehúzásait, azt kezdte szerelgetni. Miután rongyosra olvasta a Popular Mechanics magazint, aminek 1977-óta előfizetője, odaállt anyja elé, és kijelentette, hogy ő bizony autószerelő akar lenni. Édesanyja figyelmeztette, csak akkor vágjon bele, ha ötvenévesen is ugyanezt akarja csinálni.
Bár abban reménykedett, hogy ötvenévesen az irodájából fogja irányítani a szervizében dolgozó alkalmazottakat, a gazdasági válság ezt nem tette lehetővé. Mégis boldog, örömmel szereli a hozzá betévedő ügyfelek autóit, csak egyetlen dolog fáj neki. A válság miatt a megkeresett pénzt kénytelen a „Bart-kasszába” rakni, a „Dart-kassza” helyett. Van ugyanis egy 1969-es Dodge Dartja, amit évek óta építget.Sokat elárul róla ahogyan segített egy lerobbant autó tulajdonosán. Mikor az utcán álldogálva hallotta ahogy mindenki csak dudál, odakiáltott a pórul járt sofőrnek:
-Hé, mondd meg pontosan hol vagy! Nem akarom, hogy elüssenek, nem látlak!
Majd segített neki betolni az autót. Kérem nézzék meg az alábbi, angol-nyelvű videót, érdemes!
Mivel én elsősorban az öreg Opelben utazom az út során, ezért Pista cserében ráült a mindenkor aktuális mobilnetünkre. És mivel a céges netbookon semmilyen wifi nem fut továbbra sem, ezért én nemigen látok semmit abból, ami megjelenik. Tegnap, az egyik tréleres Volvóban ülve sokat behoztam, de most épp csak sejtésem van arról, milyen posztok jelentek meg. Pistával pedig diszjunkt univerzumokban mozgunk, ma speciel úgy alakult, hogy alig váltottunk szót egymással. Ezért ha bármit ismétlek, ne orroljanak meg rám, esetünkben szervezettségről szó sincs.
Tudom, hogy otthon sokan nem érzik át, mert nem érdekli őket, vagy egyszerűen csak sétagaloppnak gondolják azt a több, mint ezer kilométert, ami e mögött a két öreg autó mögött áll.
Nem is baj, gondolják csak, hiszen valószínűleg sosem láthattak egy ennyire idős dolgot mozogni, menni, nem tudják elképzelni, milyen egy száz éves autó, milyen annak minden finom, törékeny és eredeti alkatrésze. A siklócsapágyak, a faagyas kerekek, a durrogó motor és a hintószerű futómű, a vídiakemény, zéró oldaltartású gumik. Nem tudják, milyen cefet nehéz egy-egy sebességváltás vagy akár egy kormánytekerés (és hogy hol a gázpedál). Itt mindennek trükkje, csínja-bínja van és ha belegondolunk, mi nem volt száz évvel ezelőtt, valójában csak akkor értjük meg, miért is nagy dolog, hogy egyáltalán ideértek.
Nem volt Porsche, nem volt Ferrari, de Volkswagen vagy Audi sem, tulajdonképpen aszfalt sem volt, a telefon és áram pedig még ritka dolognak számított. Ferenc Ferdinánd még élt, az akkori Oroszországban Lenin még csak szövögette világmegváltó terveit, mikor ezek már mentek, gurultak.
Gurultak akkor is, amikor Gavrilo Princip lőtt, gurultak akkor is, amikor először vetettek be tankokat a Somme-i csatában és gurultak akkor is, amikor leégett a Reichstag. Dolgozott a motorjuk, amikor az oroszok bevonultak, amikor az ember a Holdra lépett és akkor is, amikor napalmot szórtak az amerikaiak Vietnamban. Közben megszülettek nagyapáink, apáink és mi is, eltűnt a Vasfüggöny, EB-t nyertek a Hollandok Gullittal és van Bastennel, lett Szlovákia és hozzánk bejöttek az első nyugati autók.
Ezek mentek. És mennek ma is, kitűnő kondícióban, értő és érző módon megőrizve, olyan emberek kezében, akiknek kisujjában van a nyolchengeres Bugatti-motor, a de Dion rendszerű forgattyúsház és a fémlemez megmunkálása.
A világon csak ez a két korai Opel működőképes, nincs több. Ez a kettő. És most lenyomtak kis híján 1200 kilométert zokszó nélkül, olajat és benzint kértek csak. És ezt is csak mi tudtuk megcsinálni, ha valaha valaki egyszer megjegyzi önöknek, hogy állítólag két száz éves Opel állítólag még mindig létezik és működik, akkor csak annyit mondjanak: tudom, a mi autónk mindkettő.
Felemelő érzés volt, elhihetik, ezek a szakállas, kérges tenyerű öregek küszködtek könnyeikkel, nekik egy álom, nekünk győzelem. Itt vannak, eljöttek, bizonyítva, hogy öreg autó nem vén autó. Le a kalappal, de nagyon, azok előtt a rég halott mérnökök előtt is, akik egy ilyen időtálló dolgot voltak képesek a kor akkori eszközeivel kitalálni.
Ma, 16:30 kor beértek a célba. Oda, ahol száz évvel ezelőtt először érte napsugár a fényezésüket. A régi csibészek.
Aki eddig kételkedett abban, hogy a magyar nyelv szitkozódásra milyen sokrétűen alkalmazható, nézze meg ezt a videót. Ha a szerelő leleményességét verbális véleménynyilvánítása helyett a munkánál is felhasználná, lehet, könnyebben felmenne az az olajteknő a helyére.
Csak azt sajnáljuk, nem látszik teljes egészében az emelőn szenvedő alany, de a ladások nyilván percek alatt megfejtik a talányt. Fülest fel, mert ha ezt meghallja az asszony, lesz mit magyarázni.
Tegnap már kicsit elegünk lett ebből a híres, német kockaszerűségből. A büszkeség szép dolog, de azért itt is kilóg a lóláb, ugyanolyan emberek ezek is, mint mi. A drága bor sokszor pocsék, a Schnaps, amire oly' büszkék, egy házi szilvához képest merő metil, köztudott, hogy levest ne is akarjunk tőlük, mert egyáltalán nem ismerik, ennélfogva főzni sem tudják, ráadásul a híres T-Mobile, ami állítólag még az ánuszrózsánkban is 3G-t tud, nos, az legtöbbször így működik (a pre-paid kártyát feltölteni meg se próbálják):
Egyedül a Bratwurst és a segítőkészség menti meg a becsületüket. Bevallom őszintén, hogy kicsit megrökönyödtünk tegnap, amikor kiderült, hogy a hotel wifije pocsék (nem először), és ki kell ülnünk a kerthelyiségbe ahhoz, hogy 2-3 kb/s sebesség mellett legalább az e-mailjeinket elolvassuk. Ha ingyen lenne, nem lenne baj, de megkérik az árát annak, hogy kinn ülünk a szélben, a csöpögő esőben. Persze ide pincér ilyenkor nem jön, így ha kell egy meleg tea, akkor tessék, lehet begyalogolni. Szerintem ez így nem kóser, de nyilván akadnak majd olyanok, akik elmesélik, hogy mi vagyunk a hülyék, mert Németország a világ legcsodálatosabb helye. Hát, nem egészen, de mindegy.
Mivel tízkor bezárt már az étterem is, ezért úgy gondoltuk, (miután 3 órát szoptam Csikós posztjával és a képekkel), hogy bemegyünk a történelmi centrumba, úgyis nagy zenebona hallatszott onnan nemrég, ünnep van, eszünk egy jó kolbászt (ha már a hotelben nem laktunk jól), megiszunk egy sörtöcskét.
Persze. Este tízkor ciánozás, kihalt, csöndes város, sehol semmi. Nagy nehezen találtunk EGY helyet, ahol még világos volt, itt viszont engesztelésképpen egy iszonyat jó apfelstrudelt kaptunk. Csikóssal aztán elmentünk sétálni egyet és jól tettük, mert egy tökéletesen kihalt utcán egy régi filmekbe illő kép tárult elénk.
Ó, mit nem adtunk volna egy kanyarért ekkor ebben a TR6-os Triumphban...
Közben persze esett, így hazafelé vettük az irányt, így is éjfél volt már, mire ágyba kerültünk. Most viszont úgy látom, vége a történelmi fotózásnak és indulunk Rüsselsheim felé, ahol már vár minket az Opel népes üdvözlőcsapata. Az egyik kísérőautót most Csík vezeti, a másikat én, mivel az opeles szervezőcsaj még nem ült a Torpedoban, így ma rajta a sor.
Azért izgulunk is egy kicsit, Kisapáti Jóska döbbenetes dolgokat mesélt ezekről az Opelekről. A maguk idejében iszonyatosan minőségi, átgondolt konstrukciók voltak ezek, tökéletes mérnöki munkák, maguk is elcsodálkoznának a gömb alakú égéstéren, (pedig SV!), a gyönyörűen megmunkált blokkon és a kopásmentes fogaskerekeken. Erről majd később, most nekifutunk utunk utolsó szakaszának, aztán ki tudja...ünneplés?
Tegnap úgy gondoltuk, vége a szerencsénknek. Nem sokkal az esti szállásra való megérkezésünk után olyan iszonyatos zuhé vette kezdetét, hogy azt hittük, innen már csak Noé bárkáján megyünk haza – feltéve, ha van benne rekesz az autók számára is. Máskülönben – természetesen – maradunk az autókkal, és inkább megfulladunk.
Nem hagyunk cserben senkit. Németország déli részén ítéletidőt mondtak a hírekben, 4-5 centis jégesővel, tönkretett mindennel. Az egybefüggő vízfüggönyön át mi is aggódva figyeltünk kifelé a szálló bejáratától Keller Balázzsal. Ha megjön a jég, és elég nagy, az már átüti a tréler ponyváját, utána pedig semmi nem állja akadályát, hogy a Torpedo úgy nézzen ki, mint valami szétlőtt első világháborús autóhulla. Felesleges volt aggódnunk, Regensburg környékét elkerülte a golyózápor. De a másnapi rossz idő garantáltnak látszott.
Walhalla. Az óskandináv mitológia szerint a hatalmas csarnok, ahol Odin az elesett hősöket, harcosokat gyűjtötte maga köré (ezeket a valkűrök kísérték kapujáig), hogy ha eljön a világvége (Ragnarök), akkor vele együtt küzdjenek meg a gonosszal.
Walhalla. Az a monumentális és masszív emlékcsarnok, a Holtak Csarnoka, melyet I. Lajos bajor király trónra lépése után 1830 és 1842 között építtetett Leo van Klenze tervei alapján Regensburg mellett, hogy a Duna fölött magasodva hirdesse a germán és német nép nagyságát, emlékeztetve azokra, akik dicsőségre vitték.
Több, mint 130 szobor és mellszobor, valamint 65 emléktábla (ha nem volt hiteles korabeli ábrázolás az illetőről) található odabent a csarnokban. Ami mégis igazán megdöbbentő, az az épület nagysága és ha megnézik, akkor rájönnek, hogy a masszív és örökké tartó dolgok nimbusza már régen ismert volt a 123-as Mercedes előtt is.
Nem kell elkeseredni, már bőven kétszázezer alatt is van megoldás! Sőt, százért is. Fospisztolyok reklámáron, ha nagyon kell a négy kerék.
Mai cikkünk blogposztja.
Ha eddig bizonytalan is volt az idő, Katsdorfban reggel nagyjából már olyan hőség volt, mint egy atomreaktor belsejében, nem véletlen, hogy Merkel be akarja ezeket tiltatni. Ilyenkor még talán egyet is értek vele. Persze Merkel az Németország, mi pedig még Ausztriában, de a nap úgy sütött reggel fél kilenckor, hogy a hotellel átellenben levő kukoricatáblán a szárakból folyamatosan pattogatott kukoricaszemek ugráltak ki. Keller Laciék megrágták az előző napi, váltóból érkező zörgést, és úgy döntöttek, először az olaj feltöltésével kezdik a diagnosztikát. Igen ám, de Ausztriában mintha egyáltalán nem lehetne a kutaknál váltóolajat kapni. Balázs, Laci fia több kútnál is próbálkozott, végül a menet eleje elindult, mert Rüsselsheim vár bennünket. Menni kell.
Ma, alig valamivel egy óra után a két matuzsálem hosszú idő után újra nagyot kortyolt a sűrű, hazai levegőből. Mintha százéves porcikájuk minden atomja megérezte volna a néhai gyárcsarnok olajszagát, úgy feküdtek neki az útnak. Hörögve-röfögve zúgtak, helyenként hetvennel is akár.
Nem gondoltam volna, hogy bármilyen formában a bőröm alá kerül a két varrógép, hiszen számomra ők már szinte beláthatatlan távolságban vannak, de azért kicsit megkönnyeztük mindannyian, amikor büszkén pöfögve egy lendülettel döngetett át a néhai határon.
A Puppchen (a kék), 99 éve nem volt ebben az országban, és valójában csak ekkor tudatosult bennem, mennyire öregek is ezek a motorizált szekerek.
1911 és 12, gondoljanak csak bele: a későbbi köztársasági elnök, Hindenburg ebben az évben vonult vissza aktív katonai szolgálatából, hogy 14-ben visszahívják. Enzo Ferrari még csak 13 éves volt, tizenhárom! Charlie Chaplin még nem tudta, mi az a szomorúság, mikor ezek már legurultak a gyártószalagról (igen, szalagról).
Lassan eldurran az agyunk, ez biztos. Miután tegnap megbeszéltük, hogy mindenki szépen együtt marad, naná, hogy reggel Keller Laci úgy elhúzott, mint a vadliba. Röhögnek rajta, de ez az öreg csibész kavarja mindig a lecsót a 16 lóerős, száz éves Torpedójával.
Szóval a két Opel leszakad egymástól, ez az alap. Aztán mindennek tetejébe elkövettük azt az orbitális hibát, hogy nem lőttük össze a navigációs rendszereket, melyből van bőven. Először ugye itt van a másik kísérő Opel régebbi szoftvere, aztán a mi Insigniánk zsírúj verziója, plusz az én és a Csik iGo-ja, amiről mindenképpen el kell mondani, hogy messze a legjobb mind közül. Aztán itt a két, kinyomtatott nyomvonal, egy a Torpedóban, egy a Puppchenben.
Ha mindenki csak minden másnap enne húst, sokkal beljebb lennénk kibocsátásban, mintha az egész Földön havonta egy hétre leállna a közlekedés.
Mai cikkünk blogposztja.