Trumpot nem érdekli, ha a vámok miatt drágábbak lesznek az autók, szerinte úgyis mindenki amerikai kocsit akar majd

2025.03.30. 15:15

  • Donald Trump amerikai elnök szerdán 25%-os büntetővámot vetett ki az Egyesült Államokon készült autókra és autóalkatrészekre.
  • A döntést szerinte az indokolja, hogy a világ az elmúlt 40 évben átverte Amerikát, és egyáltalán nem érdekli, hogy ennek következtében az import autók ára emelkedni fog.
  • Az intézkedéseket a japánok és a kanadaiak is elítélték korábban.

Donald Trump amerikai elnök az NBC hírcsatornának adott interjújában azt nyilatkozta „egyáltalán nem érdekli”, ha az autógyártók jelentősen emelik majd termékeik árait a 25%-os külföldi autókra és autóalkatrészekre kivetett büntetővámok miatt.

Amikor Trumptól azt kérdezték, mit üzenne az autógyártóknak, akiket érinthet a változás, a következőt válaszolta: „Azt üzenem, hogy gratulálok. Ha az Egyesült Államokban csinálod az autót, nagyon sok pénzt fogsz keresni. Ha nem így teszel, akkor gyere Amerikába, mert ha itt gyártod az autódat, nem lesznek vámok.”

Az elnöktől azt is megkérdezték, hogy kérte-e a gyártókat arra, hogy a vámok ellenére tartsák meg az eddigi áraikat, azt válaszolta: „Nem, soha nem kértem ilyet. A legkevésbé sem érdekel, hogyha megemelik az árakat, mert az emberek Amerikában gyártott autókat fognak majd venni. Remélem megemelik az árakat, mert ha megteszik, az emberek amerikai autókat fognak majd venni, amiből sok van.”

Jelenleg még a Mexikóból és Kanadából érkező autóalkatrészekre nem vonatkozik majd a vám, ám minden ezeken kívüli elemet érint az intézkedés. Trump szerint a vámok véglegesek: „Persze, hogy véglegesek. A világ több, mint 40 éve csak átveri és lehúzza az Egyesült Államokat, ehhez képest ez nagyon tisztességes. Kifejezetten nagylelkű vagyok.”

A helyzet persze messze nem olyan egyszerű, mint ahogy azt Trump leírja. Az autóipari szakelemzők szerint például teljesen eltűnhetnek az amerikai piacról a 30 ezer dollárnál (11,2 millió forint) olcsóbb autók.

Kapcsolódó
Trump vámjai miatt eltűnhetnek az olcsó autók az USA piacáról

Trump vámjai miatt eltűnhetnek az olcsó autók az USA piacáról

Ebben a kategóriában a tarifák miatti áremelkedés mértéke 5855 dollár, azaz 2,2 millió forint is lehet.

Trump szerdai vámbejelentése csupán hetekkel az április másodikára „Felszabadulás Napja” esemény előtt történt, amikor is nagyszámú fogyasztási cikkre lépnek érvénybe vámok. Az intézkedést elítélte többek között a japán miniszterelnök, Shigeru Ishina és a kanadai miniszterelnök, Mark Carney is. Carney szerint a vámok megindokolhatatlanok és szerinte az intézkedések hatására véget ér az a régi kapcsolat, amelyet a két ország egymás gazdaságának erősítése érdekében ápol.

Forrás: NBC

Cover: Trump büszkélkedik az aláírt törvénnyel az ovális irodában március 26-án.