Felkerekedünk, és megnézzük a világ legcsodásabb autóit
Minden évben a Comói-tó partján gyűlnek össze a világ legritkább autói. Ezen a hétvégén itt van minden és mindenki, aki az autóiparban, motorsportban vagy divatban fontos. A Concorso d’Eleganza olyan, mint egy előadás, egy gyönyörű színdarab, és a 2026-os épp egy hét múlva lesz.
Közzétéve:
2026. 05. 09. 11:39

Mate Rimac épp a Mistral mellett adott interjút, amikor megérkeztem két éve a Villa d'Este parkjába. Tavaly Cameron Glickenhaus igazgatta cowboy kalapját a nevét viselő, alig pár órával korábban debütált, utcán is vezethető, de a Le Mans-i versenyautójának technikáját használó SCG 007s mellett. Christian von Königsegg bárkinek szívesen megmutatja mindig, éppen mivel érkezett, de össze lehet itt futni Alois Ruffal és az autóipar számtalan meghatározó alakjával is. Na meg persze autókkal, amikre azt mondanád, hogy nem léteznek. Ez a Concorso d’Eleganza Villa d’Este, amit 2026-ban épp egy hét múlva rendeznek.
A képre kattintva a 2025-ös galéria nyílik:
Már pakolom a bőröndömet, mármint fejben, mert idén is megyek, ezt már tavaly eldöntöttem, amikor a Villa Flori teraszáról bámultam az alattam sorakozó Kimera Automobili műalkotásait hullafáradtan. Minden év májusában rendezik, a világ egyik legnagyobb és talán legjelentősebb veteránautó szépségversenye, amit megfejelnek még valamelyik nagy cég (Bonhams, RM Sotheby’s, Broad Arrows) aukciójával is, ahol milliárdokért árvereznek el hős versenyautókat, vagy épp nagyon ritka NSX-et.

Itt történik nagyon sok olyan fontos bemutató, mint amilyennel a BMW is készül, hiszen a rendezvény fő támogatója, és egyben a top kategóriás autóiknak, de inkább az olyan limitált szériás modelleknek, mint a Skytop vagy a Speedtop és a Rolls-Royce célközönségének gyűjtőhelye a Concorso. Minden az ízlésről, a stílusról, az értékekről szól, a pénz sokadlagos kérdés, mert az itt mindenkinek van.
A fotóra kattintva a 2022-es galéria nyílik:
Május 15-17. között a Comói-tó partján minden a veteránautókról szól. Mármint nem olyanokról, amiket Magyarországon látsz, itt a hősöket állítják ki, amik már 40-50-60 évvel ezelőtt a mennybe mentek. Le Mans-győztes Porsche 917K, Mille Miglia-bajnok Ferrarik, 250 GTO-k, Testarossák, F40-ek, a sirályszárnyas Merci szinte már unalmas. Aztán ott vannak az indiai maharadzsák autói, mindig a legszebb Duesenbergeket hozzák, akinek pedig az egy-két darabos kézzel készült olasz vasak a szenvedélyei, hát, itt minden előfordul a ritka Alfától kezdve a szinte sosem létezett SIATA-ig.
A 2018-as galéria:
Tökéletes zöld fű, kifésült kavicságy, ringatózó csónakok, ezt az idillt csak néha egy-egy hidroplán zaja töri meg, és az autók, amikor beindítják őket. Mert mindegyiket beindítják egyszer a nap folyamán a zsűri kedvéért. Azért ott állni egy Colombo V12-es Testarossa mellett, amikor felébred, kicsit földöntúli érzés. A zsűri megvizsgálja az autót esztétikailag, átlapozza a dokumentációját, amit a tulaj gondosan előkészített, felkapcsolják a lámpákat, dudálnak, és persze, felébresztik a vasat. Aztán értékelnek különböző kategóriákban, de a Coppa d’Orót csak egy nyerheti meg.

Tavaly épp egy fergetegesen ritka 507-es BMW, amiből, ha jól emlékszem, ez az egy fehér készült. Összesen 252 darabot építettek belőle és 2025-ben ebből három ott volt a rendezvényen, ez csak mutat valamit a nívóból. Döbbenetes a kiállított autók listája minden évben, a Concorso d’Eleganza résztvevőin túl pedig még ott a kiállítás és aukció is a Villa Erbában, ami már nem csak a sajtónak és a résztvevőknek szól. Vasárnap átgurul minden autó ide is, amelyik a Concorsón részt vett, így aki jegyet vált a Villa Erbába, az megnézheti mindet testközelből, beszélgethet a tulajdonosokkal, az egész nagyon személyes, végtelenül egyszerű, miközben a patinás tóparti villák és a tökéletes parkok különleges helyszínt adnak a rendezvénynek.

Aztán ott van még a FuoriConcorso is, mint említettem korábban, itt minden az autókról szól. Ezt az eseményt szándékosan a Concorsóval egyszerre tartják a Villa d'Este-hez közel. A Grumello, Sucota és Olmo villák udvarai adnak otthont a rendezvénynek, a felhozatal hasonló, de minden évben tematikus. Tavaly épp Forma-1, Le Mans és csúcskategóriás GT sztárautókat vonultattak fel az 50-es évektől a 2000-es évek elejéig, idén pedig a német autógyártás ikonjai kapják a főszerepet a 2026-os FuoriConcorso Kraftmeisteren.

Ezek a helyszínek egymáshoz nagyon közel találhatóak, szinte szomszédok, a többszáz éves olasz tóparti villák és kastélyok önmagukban is megérnek egy látogatást, ha még az öreg vasak és a legendákat írt sztárautók érdekelnek csak egy picit is, akkor érdemes ekkorra tervezni a kirándulást. Május 15-17. Comói-tó, Cernobbio és környéke. A Villa d'Este csak a sajtó számára elérhető, a Villa Erba és a FuoriConcorso viszont publikus, jegyet lehet venni előre is. Én már biztosan ott leszek és hozok hasonló, remélhetőleg még ezeknél a korábbi években készült galériáknál is szebbeket nektek.









