Motorkerékpár vagy segédmotoros kerékpár?

2004.09.24. 15:06

Szerintem az Ön által megjelölt Vespa kizárólag motorkerékpárként helyezhető forgalomba.

Tisztelt cím,

1992-ben gyártott, 200cm3-es Vespát segédmotorként használnak MO-n. 2004. 07. hóban hozták be. Forgalmi megvan (német). Hogyan tudom ezt nagymotorként levizsgáztatni?
E nélkül segédmotorként járhatok vele?

Köszönettel:
Ács Ferenc

Tisztelt Ács Ferenc!

Az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet I. számú függelék, II. pontjában fogalmazza meg a jogalkotó a közúti járművekkel kapcsolatos fogalmakat.
A jogszabály a Segédmotoros kerékpár fogalmát az alábbiak szerint fogalmazza meg:
"Olyan két-, három- vagy négykerekű jármű, amelyet 50 cm3-t meg nem haladó lökettérfogatú belső égésű motor vagy legfeljebb 4 kW teljesítményű egyéb motor hajt, tervezési végsebessége a 45 km/óránál nem nagyobb és saját tömege legfeljebb 350 kg."
Ennek megfelelően véleményem szerint az Ön által megjelölt 200 cm3-es Vespa motorkerékpár kizárólag motorkerékpárként helyezhető forgalomba, és csak így használható a közúti forgalomban.
Itt hívom fel figyelmét a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet segédmotoros kerékpárra vonatkozó rendelkezéseire is:
...
SEGÉDMOTOROS KERÉKPÁRRA VONATKOZÓ EGYEDI MŰSZAKI VIZSGÁLAT
Forgalomba helyezés előtti vizsgálat és közúti műszaki ellenőrzés
19. § (1) A típusbizonyítvány nélkül forgalomba helyezhető segédmotoros kerékpárt forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából a területi közlekedési felügyeletnél be kell mutatni. Ha a területi közlekedési felügyelet a forgalomba helyezés előtti vizsgálat alapján megállapítja, hogy a jármű a jogszabályban meghatározott műszaki feltételeknek megfelel, azonosítási jellel látja el.
(2) A típusbizonyítvánnyal rendelkező segédmotoros kerékpárokat - a típusbizonyítvány alapján - a gyártónak vagy a forgalmazónak azonosítási jellel kell ellátnia. Az azonosítási jel hatósági jelzésként elfogadható.
(3) A segédmotoros kerékpár azonosítási jele a jármű vázába beütött CM betű és a hajtómotor cm3-ben meghatározott hengerűrtartalmát jelző szám. E jelet csak a gyártó, forgalmazó illetőleg a területi közlekedési hatóság ütheti be. Segédmotoros kerékpár ilyen jelzés nélkül a közúton nem közlekedhet.
(4) A forgalomba helyezés előtti vizsgálat során az MR. 114. §-ában foglalt rendelkezések megtartását kell ellenőrizni.
(5) A segédmotoros kerékpár közúti műszaki ellenőrzésére a 14. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni"

A vizsgáztatással kapcsolatban a Közlekedési Felügyeletnél szíveskedjen tájékozódni.

Tisztelettel,
Váradi Mihály
igazságügyi vámszakértő