Gólyalábú Datsun
Gondolom a problémát az okozhatja, hogy túl hosszú vagy túl erős rugó van betéve. Talán egy korábbi tulaj kicserélte, és túl erőset tett be, mondván, minél keményebb, annál jobb.
Az autóm 1981-es Datsun Cherry 1.2, N10-es kaszni.
A problémám, hogy a gép fara felűnően magasan nyugszik. Legutóbb, mikor felelmeltem a hátulját, azt vettem észre, hogy a gátló nem tudja már lejjebb engedni a kereket. Ebből arra következtetek, hogy nyugalmi helyzetben a lengéscsillapító maximálisan ki van húzva. Szerintem ez így nem normális. Azért is gondolom, hogy nem így kellene lennie, mert csattognak a lengéscsillapítók.
Gondolom a problémát az okozhatja, hogy túl hosszú vagy túl erős rugó van betéve. Talán egy korábbi tulaj kicserélte, és túl erőset tett be, mondván, minél keményebb, annál jobb.
Kérdéseim:
1. Normálisan kb hol szokott lenni a gátló nyugalmi állása (pl. félig kihúzva?)
2. Megoldható a probléma a rugók megrövidítésével? És szerinted ez házilag elvégezhető-e?
Válaszodat előre is köszönöm, Pál
(2002. 08. 24.)
Általában a két kerék közti alsó küszöb él vízszintesen kell, hogy álljon. Tehát párhuzamosan a talajjal.
Ez a legtöbb típusnál annyit tesz, hogy a lengéscsillapítók 20-25 százaléknyit vannak összenyomva az üres kocsi súlya alatt. Például a Suzuki Swift modellek első lengéscsillapítói azért olyan hosszú életűek, mert alapban majdnem félig vannak összenyomva. (Nem is nagyon fogynak az első lengéscsillapítók hozzá)
Visszatérve a te gondodhoz. Nem okoz komoly gondot a hátsó rugók kiszerelése és egy flex-szel nem is nagy mutatvány levágni rövidebbre. Ha a rugók nem keményebbek, mint az eredeti. Ha a küszöbél vízszintesbe kerül és úgy érzed, kemény a kocsi hátulja, mert pattog, inkább látogass el egy bontóba és vásárolj hozzá két hátsó rugót. Ugyanis ha túl kemények a rugók, az a hátsó doblemezek és rugótornyok szétverésével fenyeget.
21 éves kocsinál már kicsit a doblemezek anyaga is fáradtabb, gyengébb, mint új korában, tehát könnyebben sérül az üzemszerűre méretezett terhelésnél nagyobb igénybevétel esetén!
Nem beszélve a hátsó pattogás okozta menetstabilitás romlásról, ami egy rázós úton, kritikus esetben kivédhetetlen balesti forrássá is válhat, mivel az első rugók és lengéscsillapítók végzik dolgukat. A kocsi hátulja azonban nem rugózik, (vagy nem eléggé!) és a rugóút drasztikus csökkenése miatt a hátsó lengéscsillapítók sem mozognak, nem tudják felemészteni a lengőmozgást. A rugók keménysége a kocsi súlyához van méretezve, és ettől jelentősen eltérni nem érdemes. Legalábbis közúti autóknál nem!
Írja meg egy emailben, milyen autója van (márka, típus, évjárat, és persze ha olyan a hiba, akkor motor- és alvázszám), és mik a tünetek. A kérdést továbbítjuk szakértőnknek. Ha lehet, használjon ékezeteket, és ne küldje el többször a levelet! Az egy típushoz kötődő korábbi kérdéseket, illetve a Doki válaszait a katalógusban könnyen megtalálja. Korábbi esetre visszautalva kérjük írja meg, melyik válaszban volt róla szó.
Bizonyos esetekben nem ajánlatos házilag bogarászni, ilyenkor természetesen telefondoktorunk is azt javasolja majd: forduljon szakszervizhez.
A Totalcar telefondoktora:
Dergez Attila autószerelő, általános orvos. Javít
Trabanttól japán autóktól600-as Mercedes-ig gyakorlatilag mindent. Szíve csücske a
német autók, de jöhet angol, francia, olasz, orosz, vagy akár SAAB.