Piros lámpás baleset
Pár hete balesetet szenvedtünk, aminek az oka piroson való áthajtás. Szerintünk - mivel többen ültünk az autóban - a másik fél hajtott át pirosra váltó sárgán, szerinte mi piroson. A rendőrség kiérkezéséig a másik fél szerzett egy tanút (érdekes módon, telefonon).
Az alábbi esettel kapcsolatban szeretném az ön tanácsát kérni. Pár hete balesetet szenvedtünk, aminek az oka piroson való áthajtás. Szerintünk - mivel többen ültünk az autóban - a másik fél hajtott át pirosra váltó sárgán, szerinte mi piroson. A rendőrség kiérkezéséig a másik fél szerzett egy tanút (érdekes módon, telefonon).
A kiérkező rendőrök nem adtak semmilyen papírt nekünk, azt mondták, hogy a tanú véleménye a döntő. Az esetet követően megnéztük az adott kereszteződés lámpáinak a működését, ami azt mutatta, hogy autónknak vagy 80 km/h feletti sebességgel kellett haladnia (derékszögű kanyarban), vagy 2 piros lámpán kellett, hogy áthajtsunk.
Ezzel szemben a kárfelvevő azt mondta, hogy a sérülésekből úgy veszi észre, mi kb. 20-30 körül mentünk (épp zöldre váltó lámpán át), míg a másik autó elég nagy (70-80 körül) sebességgel haladt, egyenes szakaszon, az ütközés után kidöntve egy oszlopot. Persze féknyom nincs.
Kérdésem arra vonatkozna, milyen lehetőségek vannak igazunkat bizonyítani, ami sem a kárrendezés, sem
pedig a szabálysértés szempontjából nem mindegy.
Válaszát előre is megköszönve: Gyuri
(2001. 03. 22.)
Kedves Gyuri!
Az ilyen helyzetek megítélése nem könnyű, de nem is reménytelen. Úgy gondolom, hogy amennyiben az ön által leírtak jól tükrözik a valóságot, az ügy megnyerhető.
Javaslom keressen föl egy közlekedési kérdésekben jártas ügyvédet, mivel a stabil jogi támogatás jelen helyzetben elengedhetetlennek látszik.
Tisztelettel Autójogász
Dr. Mándi Sándor |
Dr. Mándi Sándor jogász a Közlekedési Igazgatás országos vezetője volt, most váltott magánpraxisra. Szakmai tanácsait a TotalCar olvasóinak természetesen ingyen adja. A rendszer hasonló az Autódoktor és a Kárszakértő rovathoz: küldjön egy levelet a autojogasz@totalcar.hu címre a probléma rövid leírásával. Ha lehet, használjon ékezeteket, és ne küldje el többször a levelet! A választ Autójogász rovatunkban olvashatják.