A kamion futóműve rossz, vagy az új gumi?
Tisztelt Gumidoktor!
A problémám és ezzel együtt a kérdésem is kissé bonyolult és komplex lesz, előre is elnézését kérem. Az érintett jármű -talán kissé meglepő lesz- egy nyerges vontató, egy Renault T480, 2019-es évjárat, na de hiszen gumikon gurul ez is.:) Körülbelül egy hónappal ezelőtt két új Bridgestone RW-Steer 001, 385/55R 22.5 tipusú/méretű gumi került felszerelésre a kormányzott kerekekre, miután az előző szett elkopott meglehetősen rendellenes módon.
Első ránézésre úgy tűnt alacsony guminyomás volt az oka, mivel a tipikus jele látszott ennek, mindkét gumi külső és belső széle egyszerre elkopott, a bal oldali gumi külső szélén több helyen már a drót is kilátszott (jobb kormányos országból írok). Ezzel együtt mindkét oldalon a futófelület középső szekciója még bő 50-60 százalékos maradt. Az alkalmazott nyomás pedig az itt "szokásos" 120psi volt. És itt kezd érdekessé válni a történet... Miután az új gumik felnire kerültek, kértem a szerelőt, hogy a nyomás legyen 130psi azaz majd' 9 bar. Ő ezt fejét rázva sokallta, viszont az előző gumik kopására apellálva mégiscsak felpumpálta erre az értékre, hozzátéve, hogy sose fújt még első kereket 120psi-nél keményebbre egyetlen teherjárművön sem.
Körülbelül egy héttel később enyhe vibrációt kezdtem érezni az autó elején de a kormánykereket nem rázta. Aztán a vibráció egyre erősödött, ráadásul fékezéskor elég durván kezdett rázni az eleje, azonban nem minden fékezésnél és nem egyforma intenzitással. A vibráció állandósult, a külső tükrök, és a fülkében minden folyamatosan rázkódott. Visszamentem a gumishoz, ahol kiderült, hogy a szereléskor centírozó granulátumot nem használt, mondván, ezek olyan jó minőségű gumiabroncsok amelyek ezt nem igénylik. Végül azonban ez mégiscsak pótolva lett. Viszont az új gumik kopása zavarba ejtő így alig 8-9 ezer km futást követően. Ugyanis a magasabb nyomás -9bar- ellenére ismét látványosan kopik mindkét gumi külső és belső széle egyszerre ugyanúgy, mint ahogy az előző garnitúrával történt és a centírozó granulátum ellenére a vibráció és rázkódás továbbra is megmaradt. Sajnos a gumisnak nincs ötlete mi lehet a gond, illetve annyi, hogy teszünk fel két új abroncsot, mert ezek lehet, hogy gyári hibásak.
Esetleg Ön találkozott már hasonló esettel akár személyautón is és van gyanúja, mi okozhat rövid időn belül ilyen érthetetlen kopást illetve a vibrációt és rázkódást? Elképzelhetőnek tart e egy olyan komplex hibát, ahol rossz futómű beállítás párosul gyári hibás merev hídtesttel rossz kerékdőlést eredményezve, ezáltal koptatva a gumik külső és belső szélét egyszerre? Arra gondolok, hogy esetleg a hídtest végein a csonkállványok szöge gyárilag hibás lehet.
Köszönöm megtisztelő válaszát, Károly Írországból
Kedves Károly,
Sorai elolvasása után azt mondom, hogy igen, teljes mértékben egyetértek feltevésével, egyértelműen a futómű irányába javasolt tovább vizsgálódni az adott tények esetében! Én nem is elsősorban a -dőlésre, inkább a kerékösszetartásra gyanakodnék. Ha esetleg kiderült valami és megoldásra talált a probléma, szívesen olvasnám azt is. ;)
Üdv, Gumidoki