Ez az autó pofás. Még mielőtt bárki bosszúsan kikattintana a cikkből, gyorsan megnyugtatjuk a kedélyeket: a bók az olaszoknak szólt.
A Zastava mindig is Fiatokat gyártott. Az ismert, gömbölyded 750-es típus például a Fiat 600 D klónja, ha pedig megnézzük a cikkünkben szereplő kocsit, az olyannyira olasz, hogy buon giornót köszön a szögletes karosszériaforma, amelyet a Fiat 128-astól származik. Az olasz karosszériát 1971-ben szabták át, és az új farrésszel Zastava 101 néven kezdték gyártani az autót. Szinte minden technikai megoldás maradt az eredeti, csak a hátsó futóművet erősítették meg. No meg, ott volt az ötödik ajtó is. Mire volt jó ez? A választ az 1981-es Autó–Motor adja meg: „Ez a konstrukcióváltoztatás azt célozta, hogy egy limuzin küllemű karosszériában a kombi kivitel előnyei jussanak érvényre.”
Tessék, akkor még csak keresték a ferdehátú szót. A korai ötajtósokhoz hasonlóan a Zastava 101-nél is strukturális gondot okozott a kalaptartó és a háttámla mögötti lemez elhagyása, nem is merték megkockáztatni, hogy a csomagtérajtó egészen az ütközőig nyíljon, így legalább maradt ott egy kis merevítés a hátfal formájában.
Tóth Attila szemfülessége - a jelenlegi tulajdonos édesapja ő - vezetett az autó megvásárlásához. Feltűnt neki, hogy a díszlécek felül futnak a kocsi oldalán, kisméretű indexlámpák vannak a sárvédőn, valamint a homlokfal két oldalán. Átmeneti modellről beszélünk hát, a Zastavát két évig gyártották ebben a formában, majd 1983-ban kezdetét vette a műanyagos korszak.
Keleti kényelem
A Zastava jogos örököse kvázi eldobta magától ezt az autót, mondván ő ilyenbe be nem ül. Az okokat sejthetjük: öreg és elavult konstrukció, itt–ott horpadt és kopott karosszéria, erőtlen motor, a biztonságról, vagy inkább annak mérsékelt fokáról nem is beszélve. Innen nézve nehezen hihető, hogy 1982-ben, legalábbis a keleti blokkban igenis komfortosnak számított, ahogy erre a típusnév is utal.
Nézzük, például egy Trabant-tulajdonos milyen kiegészítőkön hüledezett, ha belenézett egy Zastava utasterébe: automatikus biztonsági övek, fejtámasz az első üléseken, biztonsági kormányoszlop, kárpitozott, puha műszerfal. Ezeken túl kényelmi kiegészítők sora kápráztatta el a leendő vásárlókat, úgymint elektromos szélvédőmosó, fűthető hátsó szélvédő, szaggatott üzemben is működtethető ablaktörlő, kétfokozatú fűtőventilátor, beépített elakadásjelző és elektromos szivargyújtó.
Ennyi extra láttán egyesek talán már remegve nyúlnának a bal első kilincsért, tépnénk felfele az ajtót és zuhannánk rá az ülésszivacsra, hogy azonnal menjünk egy kört. De ha már egyszer bent vagyunk, nézzünk azért kicsit körbe. Szemben az egyszerű, kétküllős kormány, két, kör alakú műszer, szintén két billenőkapcsoló, az egyik a világítást, a másik az elakadásjelzőt hozza működésbe. Mindenhol Fiatokból és Ladákból ismerős anyagok, kapcsolók, burkolatok. A párnázott hamutartó mellett hosszan nyúlik a műanyag takarólemez, ez a rádió helyét jelzi. A kormánytól jobbra, lent találjuk a szivargyújtót és a kézifék visszajelző lámpáját. Ez sem egy Bajkonur.
Trükkös fokozat
Veterános cikkek
Az imént olvasott cikkekhez hasonlókat tucatjával talál a frissen megjelent Veterán Autó és Motorban is. Keresse a magazint az újságárusoknál, benzinkutaknál! Régebbi, nyomtatott számok megrendelhetők a magazin honlapján, a veteran.hu címen.
Milyen vezetni a Zastavát? Zoli szerint olyan, mintha rugós ágyon ülnénk, nagyon kényelmes. A váltó elég szorulós, főleg az egyes és a hátrameneti fokozat. Utóbbi pontos kapcsolásánál elengedhetetlen a következő mozdulatsor: jobbra teljesen hátratoljuk a kart, majd a végpontnál teszünk lefelé egy félkört. Itt ismét utalnék az Autó–Motor cikkére, amelyben a Kermi szakembere véleményezi a váltót: „A sebességváltó szinkronizáltsága kifogástalan, de a már említett nehézkes kapcsolhatóság (amely a bejáratással bizonyára csökkeni fog) megszüntetése véleményem szerint további műszaki fejlesztési feladat.” Megjegyezném, hogy ötvennégyezer kilométer megtétele után sem lett könnyebben kapcsolható a szerkezet.
A motor szépen húz, bár kicsit álmosan veszi fel a forgalom ritmusát. Belül nincs nagy zaj, halljuk egymás szavát, de egy–egy kisebb bukkanó után a kemény műanyag kalaptartó ütemes nyikorgásba kezd. Valóban kényelmesek az ülések, s hátul is marad lábtér. A könyöklő viszont annyira alacsonyan van, hogy semmilyen pózban sem lehet rátámaszkodni. Az apróbb hibák ellenére nem szívesen szálltam ki a Zastavából. Számomra a Nagypolski után a legnyugatibb keleti modell.
Az autó története
Azt gondolhatnánk, hogy egy 28 éves Zastavának már számtalan gazdája volt, de mi a második tulajdonosai vagyunk - meséli Ádám, a forgalmi szerinti gazda. Viszonylag jó állapotban volt, első gazdája nagy becsben tartotta. Amikor meghalt, az örökösök meghirdették, így találtunk a még futó Zastavákhoz képest egyébként jó állapoban megmaradt autóra. Már amennyit ez a jó állapot jelenteni tud.
Amikor hozzánk került, szép volt, üzemképes is, mégis felújításra szorult. Matt fényezés, rozsdásodó karosszéria és keréktárcsák, koszos belső – de a motor hibátlan volt. Sok pénz, idő és türelem ráfordításával visszakapta a gyári fényét a kisebb lakatosmunkák után, az első futóműben gömbfejeket, lengéscsillapítókat cseréltünk, illetve új abroncsot is kaptak az első kerekek. A motorban csak olajat kellett cserélni, a kipufogórendszer viszont új. Az utóbbi alkatrészeit és egyéb gyorsan kopó tartozékokat egy helyi autósboltból, szinte raktárról szereztük be.
Az összes krómozott elem eredeti, csupán fölpolíroztuk őket. A restaurálás közben akadtak azért kisebb problémák, például a régi H betű eltávolítása nem volt egyszerű feladat, ráadásul kettő is volt az autón. A tolatólámpa kapcsolóját cserélni kellett, de az utángyártott berendezés sehogyan sem akart passzolni. Ki kellett hézagolni, hogy tökéletes legyen.
Olasz módra
A Zastava 101, illetve az 1100-as alapjául szolgáló Fiat 128 1969-ben mutatkozott be a nagyközönségnek. Teljesen új motort építettek bele, az Aurelio Lampredi által tervezett OHC négyhengeres alumínium hengerfejet kapott, a vezérműtengelyt fogazottszíj hajtotta, a bütykök himbák közvetítése nélkül, közvetlenül nyomták a szelepeket, a hézagállítást cserélhető lapkákkal lehetett megoldani. A keresztben beépített motor mellé tették a sebességváltót, s ez az akkor szokatlan elrendezés még egy technikai újdonsággal szolgált: különböző hosszúságú féltengelyek hajtották az első kerekeket.
Két- és négyajtós limuzin, illetve kétajtós kombiváltozatban készült. 1971-ben jelent meg a 128 Rallye, amely már 68 lóerős, 1290 köbcentiméteres motort és szervós féket kapott, illetve még abban az évben a Sport Coupe változat is felkerült a palettára. 1972-ben csak kisebb módosításokat hajtottak végre a típuson, négy évvel később viszont kívül–belül megújult a 128-as. 1978-ban a Ritmo váltotta a nagysikerű modellt, amelyről az a hír járta: amikor a Volkswagen Giorgietto Giugiarónál megrendelte a Golf formatervét, az is szerepelt a specifikációban - "olyan kiállása legyen, mint a Fiat 128-asnak, csak legyen nyitható üveges csomagtérajtaja". Ezek szerint a Zastava lenne a Golf igazi "role modelje"?
Műszaki adatok
Motor: Keresztben elhelyezett négyütemű, folyadékhűtéses, soros négyhengeres benzinmotor, felül elhelyezett vezérműtengely, fogazottszíjas vezérlés. Furat 80 mm, löket 55,5 mm, összlökettérfogat 1116 cm3. Legnagyobb teljesítmény 55 LE, 6000/min.
Erőátvitel: Négyfokozatú, kézi kapcsolású, teljesen szinkronizált váltómű, vele egybeépített differenciálművel. Elsőkerékhajtás.
Felépítés: Ötajtós, önhordó acélkarosszéria. Elöl MacPherson-rendszerű kerékfelfüggesztés keresztlengőkarokkal, tekercsrugókkal, teleszkópos lengéscsillapítókkal és keresztstabilizátorral. Alul keresztlaprugóval, felül háromszög-lengőkarokkal megvezetett futómű. Kétkörös, hidraulikus fékrendszer, elöl tárcsa-, hátul dobfék. Hátsó kerekekre ható mechanikus kézifék. Fogasléces kormányszerkezet.
Méretek, tömegek: Hosszúság 3822 mm, szélesség 1590 mm, magasság 1374 mm. Saját tömeg 835 kg, teherbírás 400 kg.
Menetteljesítmény: Legnagyobb sebesség 135 km/h. Gyorsulás 100 km/h-ra 19,1 s. Átlagos fogyasztás 8–10 l/100 km.
A Totalcar.hu-n a Veterán Autó és Motor magazinból átvett cikkeket is publikálunk kéthetente. Fogadják szeretettel ezeket az írásokat, amelyek közül a jelenlegi a 2010/7-es számban jelent meg.