A múlt héten mentem egy kört az új A4-essel, ami helykínálat szempontjából nem tetszett, konkrétan kicsi. Abban még arra gondoltam, ez egy ekkora kategória, nyilván ekkora lesz a BMW is, de nem; mintha egyértelműen kényelmesebb lenne. És a C osztályú Mercedesnél is kényelmesebb; az lehet a BMW titka, hogy az ajtóba nagyobb könyöklőt mélyítettek, és talán jobban pozícionálták a merevítéseket, de ebben nagykabátban is el lehet férni.
Az i-Drive-ot egyszerűsítették, sokkal
átláthatóbbá tették a menüpontokat, kellemesebb lett a kezelése.
Mondták ők. A gyakorlatban amikor el kellett jutnunk Valenciából
Albacetébe, és a navigációt vettük igénybe, Benjivel nem sok hasznát
vettük. Például a gépcsaj nagyon halkan beszélt.
-Ja, hát azt lehet állítani a navigáció Setup menüjében - mondta
egy alkalmas kolléga.
-Lehet, de én még a hifi hangszínét se találtam meg - panaszolta
Benji, aki azt is teljes joggal vetette a tervezők szemére, hogy egy CD
behelyezésekor eltűnik a kijelzőről a térkép, és újra elölről
végiglépkedve kell beprogramoznunk az úti célt.
Az IDrive-ot úgy kéne egyszerűsíteni, hogy bezúzzák, ami van és elégetik a fejlesztési dokumentációkat. Jó, a 3-as mentségére legyen mondja, az IDrive csak extra, lehet anélkül rendelni, és persze állítólag egy-két nap alatt meg lehet tanulni, mi merre és miért, de amíg egy Audiban ugyanezeket a funkciókat öt másodperc alatt átlátom, ebben meg nem tudok egyetlen gombnyomással visszatérni a navigációba, ha akarok, én ezért lelkesedni nem tudok.
Éles ellentétben a 330i motorhangjával és menetdinamikájával. Szépen szól, ha kicsit mesterségesen is - menet közben pörgetve meg nem mondanám, hogy soros hathengeres, és nem hiszem, hogy meg tudnám különböztetni egy Alfa GTV V6-os motorjától. Megbeszéltük a jelenséget a kollégákkal, szerintük az van, hogy a motorból egy grammot se hallani odabent, ami szól, az a kipufogó, azt meg úgy hangolják, ahogy akarják. Ennek most Alfa V6-hangot csináltak, amit igen kedvelek.
Az új 3-as szériába négy új motort raktak, közülük a háromliteres hathengerest vezettem, mely 27 lóerővel lett jobb az elődjénél - most 258. 2500-as fordulattól jön meg a 300 Nm-es csúcsnyomaték, ami vezetés közben annyit jelent, hogy már 6-os sebességfokozatban (minden kézi váltós 3-as hatgangos) is képes gyorsulni, ha a hangja miatt vissza nem kapcsol az ember. A táltos hozzáállás 200-as tempó felett kezd elenyészni, mert bár a német forgalmi szerint 250-re korlátorzák a végsebességét, azt csak úgy éri el, mint akinek a fogát húzzák. De a 0-100 hamar megvan: 6.3 másodperc, nagyon megy ez, és nekem egy gyors autó ne is legyen ennél nagyobb, mert ebben a legélvezetesebb gyorsulni. A gyári fogyasztási adatot kicsit keveslem, vegyes ciklusban 8.7 literrel eljárni szerintem képtelenség, igazából persze nem tudtam vele kipróbálni a vegyes ciklust.
Az új 325-ös benzines a tavasszal jön, 218 ló @ 6500 és 250 Nm 2750-től, és a korábbi 318-as motort kétliteresre növesztették, így most 150 lóerős lesz, 9 másodperces gyorsulással. Ősszel jön még egy alap-alap négyhengeres benzines is, de remélem, már elfelejtették, hogyan kell 1.6-os motort csinálni. BMW-sek általában szeretik a dízelt, mert a BMW dízelei régóta jók. A 3-ashoz egyféle kétliteres lesz, 163 lóerővel és 340 Nm nyomatékkal, igen durva gyorsulással: 8.3 másodperc!
Lészen gombos indítás, és az az Active Steering rendszer, amitől már az új 6-osban is elaléltunk. Változtatja a kormány áttételét attól függően, milyen gyorsan megyünk, és a menetbiztonsági elektronikával kiegészítve egészen hátborzongató dolgokra képes. Konkrétan helyettem kormányoz, szerintem. Ami jó, mert megcsúszáskor minden kormánymozdulat gyorsabb lesz, ha kell, ha viszont lassúbb mozdulattal lehet megfogni az autót, akkor olyan. Az első körben azt hittem, valami tapasztalt ralis visz, de kiderült, hogy csak egyszerű egyetemista - aztán én is köröztem, és már elhittem, hogy nem ő a csapatás ásza.
Hihetetlenül könnyű jégen megtartani az új 3-ast, ilyet én még nem éreztem. Természetesen szöges gumit növeszteni nem tud, de szerintem ennél többet ebben a műfajban alkotni képtelenség, már ezt is alig hittem el. BMW-sek persze inkább csapatnának, nekik szól a lehetőség, hogy két lépcsőben iktassuk ki az elektronikát. A kevés idő alatt nem tudtam megszabadulni az érzéstől, hogy továbbra is bűvészkedik az elektronika, hiába írja ki, hogy DSC teljesen off. Ha kanyarból nagy gázzal jöttem ki, és már szépen keresztben állt az autó, pont az a kis sodródás hiányzott, amitől szép lesz a mutatvány; a beépített bábjátékos mindig úgy húzkodta a madzagokat, hogy a kanyar végéhez érve megfogja az autót, és normális, polgári tempóban és irányban kerüljünk az egyenesre.
A kasztni nem nőtt sokat; hosszában 5, széltében 8, magasságában 1 centit, ugyanakkor azonban, ahogy a sajtóanyag fogalmaz, "könnyebb lett, de legalábbis nem nehezebb". A súly kulcskérdés egy dinamikus vezetésre termett autónál, mert 10 százalék súlytöbblet 7 százalékkal rontja a gyorsulást (0-100), és persze a fogyasztásnak se tesz jót, márpedig a BMW régóta büszke arra, hogy a teljesítményhez képest gazdaságosak az autói. Jut eszembe, erre főleg egy marhaság emlékeztet: a műszerfalból továbbra sem hagyták ki a semmire se jó analóg pillanatnyi fogyasztásmérőt, ami fikarcnyival sem tud többet, mint a Trabantok egykori LED-es megoldása.
A torziós merevséget tovább növelték (+25%), a merev kasztni mellett az új 5-öséhez hasonló futómű biztosítja a bajoros mediterrán vezetési élményt. Igazán kanyarogni sajnos nem tudtam vele, mert az albacetei versenypályán, ahol a BMW Forma 1-es csapata is tesztelget, épp akkor tört ki a vihar, amikor sorra kerültünk volna, és a légiközlekedés kavarása miatt át kellett buszoznunk Alicantéba. De egy állat, BMW-t bármikor szeretnék, pont ekkorát, leginkább persze egy cápa 3-ast, vagy E30-ast, de ha az nincs, egy ilyen is megfelel.
BMW-ben az ember mindenképpen megbolondul. Ki így, ki úgy, és ezt nem egyszerűen a hátsókerék-hajtás vagy az erős motor teszi. Hanem a minden, az unalomig ismert BMW-dizájnelemek, a vezető felé fordított műszerfal, a váltó, amilyet csak hosszmotoros, hátsókerék hajtású autókban lehet ilyen finoman megcsinálni, a hang, az ez meg az, de igazából a BMW-nek lelke van, ennek az új 3-asnak is, és sokkal több lélek szorult belé, mint az előző két generációba.
Adatok
hosszúság: 4520 mm
szélesség: 1817 mm
magasság: 1421 mm
tengelytáv: 2760 mm
fordulókör: 11 m
csomagtartó: 460 l
első futómű: alumínium, két alsókaros, rugóstagos
hátsó futómű: független, ötlengőkaros könnyűfém multilink
kilogramm/lóerő arány:
320i: 12.3
325i: 9
330i: 7.7
320d: 11.9
saját tömeg:
320i: 1395 kg
325i: 1490 kg
330i: 1525 kg
320d: 1490 kg