Emeli a szintet
Haszongépjármű teszt: Linde 39X H40 targonca
A hidrosztatikus hajtásnak rengeteg előnye van. A kopó alkatrészek elhagyásával a meghibásodási lehetőségek száma jóval kevesebb, ezáltal a fenntartási költség is csökken. A hidrohajtás élettartama jóval nagyobb, kevésbé szervizigényes, a javítások gyorsabban elvégezhetők, akár a helyszínen is. Mivel a használat jóval egyszerűbb, precízebb és gyorsabb, a hidrosztatikus hajtással mozgatott rakodók hatékonyabbak.
Egy pillanat alatt irányt válthattam a lábbal működtetett pedálok segítségével. Jobb lábammal tapostam az előre menet pedálját, majd fékezés nélkül a balra léptem. A bal pedál besüllyedt, a jobb kiemelkedett, mint egy libikóka, és máris suhantam hátra. Nincs recsegő váltó, szinkronizálatlan kapcsolat, nyikorgó fék, csak gyors és valóban hatékony munka.
A precíz meghajtásra a Linde udvarán további bizonyítékot kaptunk. Egy fa lapra álltak a 39X bal kerekével, majd öngyújtót helyeztek a kerék alá. Olyan óvatosan álltak le a géppel, hogy az öngyújtó meggyulladt, és sérülés nélkül vészelte át a műveletet. Egy hagyományos hajtású targoncával ez a mutatvány nehézkes lenne.
A tesztelt gép a 39X H40D modell volt, terhelhetősége 4000 kg. Ezt a tömeget egy standard emelőszerkezettel 3100 mm-re tudja emelni. Extraként duplex (4330 mm) vagy triplex (6315 mm) kialakítású emelőművel is kérhető. A sok adat közül számunkra még érdekes a végsebesség, ami 21 km/h terhelten vagy terheletlenül. A fogyasztása 4,6 liter óránként.
Targonca broad side
A hidrohajtás az első kerekekre hat. A hátsó kerékpár kanyarodik, ezért a targoncák a hagyományos autókhoz képest másként fordulnak. Az alkalmi targoncázások legtöbb balesete ebből adódik. Például, ha egy rámpáról autóval szeretnénk balra kanyarodni, akkor a rámpa szélére jobbra húzódunk a kanyar előtt. Ha ugyanezt egy targoncával csináljuk, akkor a targonca feneke elindul jobbra, és máris a zuhanás izgalmas, de gyakran kellemetlen következményekkel színesített élményét tapasztaljuk meg. A targoncával szorosan a fal mellé balra kell húzódnunk, és utána kanyarodni balra. Persze ezer más targoncás fortély van, de a kanyarodásnak ez az alapja.
A motort begyújtva ismerős passátos kerregést hallottam, így nem is lepődtem meg, amikor az ülés alatti motorháztetőt felnyitva előtűnt a jól ismert 1,9-es VW dízel. Mivel a menetszél gyakorlatilag nem éri, a hagyományosnál jóval nagyobb felületű hűtőt kapott, óriás ventillátorral. A legjobban az tetszett, hogy a hűtőventillátort sem elektromotor, hanem hidraulikus motor hajtja, így a melegedés függvényében fokozatok nélkül lassabban, vagy gyorsabban forog. Jóval egyenletesebb a hűtés, és a zajhatás is kedvezőbb.
Ha már a zajnál tartunk, érdemes megjegyezni, hogy a dízel ellenére a 39X nagyon halk. Az első tengely a beépített hidromotorokkal és a hátsó futómű is speciális gumiágyazást kapott. A villaoszlopot mozgató hidraulika gumi szilentekkel kapcsolódik. A terepviszonyoknak vagy a munkakörülményeknek legjobban megfelelő levegős abronccsal, vagy tömörgumival is rendelhetjük.
Az ülés mögötti burkolatot lebontva két szürke színű dobozt láttam. Ez egyik - a jelölése szerint is - egy hagyományos Volkswagen motorvezérlő elektronika, a másik, hozzá nagyon hasonló a targonca vezérlő egysége. Mellette a számítógépes csatlakozás, amin keresztül a gép minden tulajdonsága befolyásolható. Például programozható a maximális sebesség, vagy az emelési magasság is. A targonca szerelők a villáskulcs mellett laptoppal érkeznek a meghibásodott géphez, és az agyból kiolvasva akár pillanatok alatt háríthatják a hibát. Már csak egy harmadik doboz hiányzik, ami kiváltaná a targoncást.
A Linde 39X sorozat imént felsorolt sok jó tulajdonsága mellett felvetődhet a kérdés, hogy miért nem látunk mindenhol ilyet. A választ nem nehéz kitalálni, csak a Porschéra kell gondolni. Viszont amíg személyautóból egy Porsche nem kéne soha, egy ilyen targoncára azonnal rábólintanék. Elvégre jó, ha van egy targonca a családban, egy Boxsterrel meg mire megyek.
Műszaki adatok
Linde 394 H40D
Terhelhetőség: 4000 kg
Motor: négyhengeres dízel
Lökettérfogat: 1896 cm 3
Hajtás: hidraulikus, 170 bar munkanyomáson
Zajkibocsátás: 78 dB
Teljesítmény: 53 kW
Tengelytáv: 1998 mm
Száraz tömeg: 5745 kg
Tengelyterhelés üresen: 2640 kg elöl, 3105 kg hátul
Tengelyterhelés megrakottan: 8608 kg elöl, 1137 kg hátul
Gumik: 250-15 elöl-hátul, superelastic
Villa dőlésszög előre/hátra: 5,0/9,0°
Magasság (alap): 2544 mm
Magasság (max.): 3801 mm
Emelési magasság: 3100 mm
Ülésmagasság: 1226 mm
Hosszúság: 3984 mm
Villaméretek: 50x120x1000 mm
Szabadmagasság: 156 mm
Fordulókör sugara: 2672 mm
Utazósebesség (terhelve/terheletlenül): 21 km/h
Emelősebesség (terhelve/terheletlenül): 0,53/0,56 m/s
Leeresztő sebesség: 0,52/0,57 m/s
Mászó képesség (terhelve/terheletlenül): 34,5/34°
Fogyasztás: 4,6 l/üzemóra
A tesztelt modell ára: 39.500,- Eur (kb. 9 700 000 Ft)
< >