Testvérharc
Ha a fogyasztás az elsődleges szempont, értelemszerűen a kisebbik motort kell választani – egy-két litert biztosan spórolunk majd száz kilométerenként. Minden más tekintetben az ezeröcsi a nyerő. Az egyhármas nem rossz, bőven elég az egytonnás kocsihoz, de igazából nem nagy szám. Alul hiányzik a nyomaték, ezért sokat kell kapcsolgatni, de magas fordulaton sem hozza a sikítófrászt az emberre. Ez utóbbi egyébként a nagyobbik motorról is elmondható, de az legalább alul is dinamikus, így talán nem kell annyiszor visszaváltani, ha leesett a fordulat. És a hangja is szebb.
A célnak mindkettő megfelel, a nagyobbal kicsit már sportoskodni is lehet, de igazából egyiktől sem ájultam el. Jobb az ezerötössel autózni, de nem sokkal. Pont határeset. A 10,4-es gyorsulás nem nagy szám, de még mindig jobb, mint a 14-es. Sportos vezetőknek egyiket sem ajánlom, kicsit sportosaknak az 1,5-öst, mindenki másnak az 1,3-ast, azzal sincs az ég-világon semmi baj. Ez a menet döntetlen lett, mindenki kap pontot; 2-2 az állás.
A váltó mindkettőben jó. Nem olyan zseniális, mint az MX-5-ben vagy a 2,5-ös Mazda6 -ban, de azért elég jó. Nagyon jó ötlet volt jó magasra helyezni, így könnyen átnyúlhatunk a kormányról. Fékerő tekintetében sem éreztem jelentős különbséget. Érdekes, hogy a GT is dobfékes hátul, mielőtt azonban valaki elkezdene hőzöngeni, gondolja végig, hogy ez a kocsi mindössze egytonnás.
Ennek az egytonnás tömegnek a jelentős része elöl van, a fékerő nagy része meg egyébként is az első tengelyre jut, az senkinek sem jó, ha a hátsó kerekek egy durva fékezésnél véletlenül blokkolnak – lásd kézifékes forduló –, szóval annyit nem bukunk azzal a dobfékkel, mint gondolnánk, megkockáztatom, a mindennapi használat során egyáltalán semmit sem bukunk emiatt. Ebben a körben nem jár pont senkinek.
Nem maradt más, csak a futómű. Ezen áll vagy bukik minden. Kezdjük a kvázi fapadossal. Annyira jól csillapít, hogy nincs az a kátyú vagy fekvőrendőr, ami borsot törhet az orrunk alá. Olyan kényelmes a CE, mint valami limuzin. Ennek megfelelően billeg is egy kicsit, de nem vészesen. Jó vele autózni. Nem sportosan, kanyarról kanyarra csapatva, de ahhoz ez a motor úgysem lenne partner. Csak úgy menni a városban, terpeszkedni kényelmesen.
A GT egészen más. Nagyobbak a felnik, rövidebbek a rugók, értelemszerűen sokkal keményebb is. Kanyarvadászathoz egyértelműen ezt választanám – az autó súlyelosztása jó, a könnyű kis GT meglepően szórakoztató tud lenni egy szűk kanyarokkal tűzdelt hegyi szakaszon –, de városban, rossz utakon inkább a kényelem kéne.
3-2 lett a végeredmény, Ábel ezúttal – a papírformával mit sem törődve – legyűrte Káint. A CE Plus olcsóbb és kényelmesebb, mint nagyobbik testvére. Kevesebb kütyü van benne, de a legfontosabb extrákat beszerelték mind. Ha venni szeretne, menjen el egy kereskedőhöz, próbálja ki, nem túl gyenge-e önnek az 1,3-as motor; más baj egyszerűen nem lehet vele.
A GT sokkal-sokkal szebb, de sajnos ez az egyetlen igazi előnye. Csak annak ajánlom, akinek a dizájn minden másnál fontosabb. Hiába a bőrkormány meg az ülésfűtés, a kemény futómű miatt komoly kompromisszumokat kell kötni a hétköznapi használat során. A sok rázkódást a hepehupákon egy sportautónak boldogan bocsátjuk meg, de a GT nem sportautó, csak egy nagyon igényesen feldíszített városi kisautó sok extrával, 103 lóerővel és 10,4-es gyorsulással.
75 lóerő majdnem 86
Reggel cikkünk úgy jelent meg, hogy téves adatokat tartalmazott. A piros tesztautó forgalmiját megnézte a Winkler, kiolvasta, hány kilowattos a motor, osztott-szorzott, majd kijelentette: 86 lovas. Ennek fényében Gyulavitéz megnézte a felszereltségi listát, és kiokoskodta, hogy ha 86 lóerő, akkor ez a tesztautó nem lehet más, mint a TE. Aztán kaptunk egy telefont a Mazdától, hogy az autó 75 lóerős és nem TE, hanem CE Plus, vagyis a Winkler nem túl jó matekos. A lényeg, hogy most már kijavítottunk mindent, a tanulság pedig, hogy ezek szerint a kisebbik 1,3-as is egész jól megy. A kedves olvasóktól elnézést kérünk a bakiért.