A kényelemhez szorosan hozzátartozik a kellemes ülés. Mostanában a feszes sportülést favorizálják, ártalmatlan 50 lóerős kisautótól a családosok hárommilliós alsó középkategóriás járművén keresztül az öt méterhez közelítő dízel limuzinokig. Jó is, ha a kanyarban nem fittyedünk ki a fotelből, de azért talán túlzás, hogy mintha betonra ülnénk. A Qashqai? Franciább a franciáknál. Puha süppedés, ránk simuló, körülölelő üléskárpit. Nagy kár, hogy a kétzónás klíma erőteljes működése mellett is csatakos háttal szállok ki. Pedig ingem 100% pamut, tehát a szép mintás szövet készült műanyagból.
Tudnia kell a kedves olvasónak, hogy a tesztautókban a legritkább esetben található kezelési kézikönyv. Sokáig a gyűjtőszenvedélytől űzött kollégákra fogtam, de a múltkor szűz, újságírót még sosem látott járműből ugyanúgy hiányzott. Vagyis bölcsen kiveszik belőle, mielőtt megteszi más. Miért lovagolok ezen? Mert így csak saját fantáziámra hagyatkozhatok, melyik piktogram mit jelent, melyik kapcsoló mit vezérel. Tehát korábbi beidegződéseimhez viszonyítok.
A Nissanban van mihez nyúlni. Gombrengeteg és tekerődzsungel. Ennyire multifunkcionális kormányt és bajuszkapcsolót nem is láttam. A klímát 13 nyomógombbal és három tekerővel adjusztálhatjuk. A rádió-fedélzeti komputer-navigáció trióját 35 kapcsoló díszíti. Mégsem okozott problémát a kezelésük. Nem úgy a kulcsnélküli indítás. Rögtön az első nap meguntam a gyújtáskulcs helyén lévő kapcsoló sípolását, és a push gombbal reteszeltem a kormányzárat. El is hallgatott. Utána egy hétig vacakoltam a kulccsal. Mert onnantól csak azzal tudtam kioldani, kivenni meg menetközben nem lehet. Felhívtam a forgalmazót, ő sem tudta a megoldást. Majd amikor visszaadtam, egy laza mozdulattal rálépett a fékre, máris működött kulcs nélkül a dög.
Ki a hülye? Az autó, az importőr, vagy a tesztelő? Kulcsnélküli indítás innen-onnan
Jacknek nem ment a kulcsnélküli indítás, érthető, nem ült még távkártyás, gombbal, vakkulccsal indítható autóban. Ez a Totalcar sara, eddig nem sikerült hozzájuttatnunk ilyennel szerelt Renault Lagunához, Honda S2000-hez, Suzuki Swifthez, Toyota Priushoz. Pedig valamennyi egyazon logikát követ: mivel a gombot véletlenül is meg lehet nyomni (a vakkulcsot elforgatni), ezért az autóban játszadozó gyermek is be tudja röffenteni a motort. A bő fél évszázada belénk rögződött szokást, a kulcs elfordítását az ilyen autókál elfelejthetjük, de legalábbis csak az utánérzése marad meg. Kell tehát egy biztonsági elem az indításhoz, nehogy egyesben hagyott váltóval nekimenjünk az előttünk parkolónak, bekrenköljük az autót a patak széli pihenőből a vízbe. Minden ilyen alternatív indítású kocsi indításakor meg kell nyomni a féket (néha a kuplungot). A Nissanokban kicsit erősebben. Ilyen egyszerű.
Jack megpróbált segíteni magán, úgy, ahogy tudott. Talált a kesztyűtartóban egy Nissan-fogalmazós névjegyet, a rajta szereplő telefonszámot feltárcsázta, az az ember nem tudott segíteni. Ezt követően Jack káromkodott, először szóban, majd bele ide a cikkbe is. Normális esetben az újságíró a píárossal tartja a kapcsolatot minden tesztautós ügyben, az a fószer azért ül a hatvanezer forintos irodaszékben, kapja a nagy dellát, hogy hasonló esetben az élete árán is megoldja a problémát. Jack nem tudta, ki a píáros a Nissannál, nem is kérdezett meg senkit nálunk, hol lehetne elérni. A píáros meg utána okkal telefonált, hogy miért írunk ilyen zagyvaságokat a cikkbe, holott egy telefonba került volna az egész. A kulcsnélküli indítás egyébként meg fasza dolog. Rendeljék csak meg szépen az autóval, közvetlenül azután, hogy a kétliteres motort is kipipálták a listán. Úgy lesz egy egészen okés kaskájuk. - cszs -A felszereltség bámulatos. Navigáció, szép színes képernyővel, tolatókamerával kombinálva. Jobb, mint egy bérelt lótifuti hátul. Azt viszont sosem értettem, hogy az ilyen 650 ezer forintos csomag vajon miért érzékeli Komárom-Esztergom megye székhelyét kietlen sivatagnak? Érdet még látja, aztán kijjebb lassan eltűnik minden. Ennyi pénzért tényleg nem jár egy országos térkép? Ha kérem, akkor sem? Aztán van üvegtető. A Pack csomagban adják, az eggyel kisebbre 400 ezret kell rádobni. Xenon, az előbbi intelligens kulcs, nagyobb kerék, ezek és még két apróság jár hozzá. Csakhogy így már 5,327 millió forint. Még mindig nem tudom, mire jó a panorámatető, azon kívül, hogy divatot akarnak csinálni belőle, busás pénzért.
A Nissan városi autónak reklámozza a Qashqait. Okát nem értettem, míg rá nem döbbentem, hogy a 115 lóerős benzinmotor tisztességes autópályás tempóra alkalmatlan. Tiltakozását pedig senki által nem kívánt érces ordításban fejti ki. Motortető-szigetelés nincs. Ha szorgalmasan rakjuk feljebb 2500-nál, semmi hangja, csak az a baj, hogy ehhez a fordulathoz direktben 83 km/h tartozik. Százharmincnál négyezret forog, és nem szívesen erőltettem tovább. Már prospektus sem ígér túl sokat a 175-ös végsebességgel, saját órája 182-ig felkúszik - nyilván pár százalékot siet, mint általában.
Miért kevesellem? Mert ezt röhögve tudta 12 évvel ezelőtt az első szériás Astra, a nyolcszelepes, hengerenkénti befecskendezős 1,4 literes, 82 lóerővel. És azt nem fogta meg a szembeszél hetvennél, mint ezt a szerencsétlent. Így aztán inkább a városban csordogáltam, Tatabányára is a régi 100-ason mentem. Egyetlen mentsége van: 7,7 literes átlagfogyasztást produkált. Vagyis produkáltam, mert természetéhez igazodva kíméltem. Városba viszont tényleg jó. A rövid váltó miatt gyorsan ötödikben van, és 50 felett nem is kell kapcsolni. Nincs érezhetően nagyobb nyomaték 1500 és 6000 ezer között.
A futóművet és a féket valami komolyabbhoz méretezték. A szokásosnál magasabb súlypont dacára nagyon jól kanyarodik. Kivételesen nem lapos profilú kerekekkel oldották meg az úttartást: a gumi 215/60-as. Kár, hogy 17 colos; egy téli garnitúra máris egy vagyon lesz. A stabil futómű átka a pattogás kátyús úton. Igen, kicsit ideges lesz, ám nem veszélyes. A fék akkor jó, ha használom, és nem tolakodik előre a tudatalattimból. Így is van, jól fog, biztonságos, ahogy négy tárcsától el is várható.
Összességében nem rossz autó az 1,6-os Qashqai. Városban bőven elég, klassz opciókkal, nem is eszik sokat. De jelen maximális konfigurációban 6,087 millió forint. A legszerényebb is 4,6 milliónál indul. Elképesztő összeg egy olyan autóért, aminek a variálhatósága kimerül a hátsó (nem vízszintesre) ledönthető ülésben. Legalább egy millióval túlárazták ahhoz, hogy megszorongassa a vetélytársakat. Akik lehet, hogy nem füllentik magukat úgymond crossovernek, de legalább ennyire használhatók, mint ez.