Akkor inkább a mankó!

2007.07.21. 02:06

Meglepő, hogy ezt a szerkezetet egyszerűsége dacára milyen bonyolult mozgásra bírni és mozgásban tartani. Ezt a mozgáskorlátozottaknak készült járművet a legendás szovjet mérnököknek sikerült úgy megalkotni, hogy igazából csak olyan embereknek praktikus, akiknek nem kevesebb, hanem több, és a szokásosnál hajlékonyabb végtagjuk van.


A Velorexhez hasonlóan az SzMZ-vel is inkább az lehetett a helyzet, hogy rokkantaknak utalták ki őket, de aztán inkább a kevésbé rokkant, ám autóra, vagy valami olyasmire annál éhesebb családtagok használták. Hiába, a kínálat, a termelőkapacitás szűkös volt, viszont az embereknek már akkor is kellett a mobilitás, mint egy falat kenyér.

Már eleve bemászni macerás. Az ajtó hátrafelé nyílik, elöl ott az A-oszlop, fent a tető. A kis rés persze felfelé végtelenre tágítható, ha hátracsapjuk a ponyvát - de vigyázat, nehogy épp most rokkantsuk meg magunkat néhány ujj elveszítésével a kíméletlen mechanika csuklói között!

Ha befészkeltük magunkat a szűk, kényelmetlen és a motor közelsége miatt szükségszerűen olajszagú kabinba, mehetünk is. Ja, nem, hopp csak ki és vissza hátra: nyissuk meg a benzincsapot az ejtőtartályos tank alatt! Aztán újra be, és először középen, az ülés alatt kell matatnunk a szívató karjáért. Majd ráadjuk a gyújtást, és már jöhet is a krahácsolás az önindítóval. Nem a kulcs elfordításáról beszélek: az indítómotor bowdenes, mint az első szériás Kispolszkiban. Ha nem túl dús, nem túl szegény a keverék, nincs túl hideg, vagy meleg, jól akad össze az indítómotor a fogaskoszorúval, akkor lehet, hogy előbb-utóbb be is indul.

A hang kicsit Stihl fűrész, kicsit Robi kapa, de semmiképp nem kellemes. A kabinban talán még rosszabb, mint kint, mintha az ajtólemezek is erősítenék a zajt.

Most jön a neheze, el kéne indulni. A szokások rabjai soha nem fognak, ugyanis a kézifékkar gombját az SzMZ-n valamiért nem oldáshoz, hanem rögzítéshez kell nyomni. Ha sikerült rájönni a trükkre, és már szabad a kerék, jöhet a kuplung. Ha rendesen, talppal beleállunk, mint egy autóban, már szállhatunk is ki bowdent cserélni, kuplungkart hajlítani, a motorbicikliről származó, kézi kuplungolásra tervezett szerkezet finom kezelést igényel. A váltás sem egyszerű, motorkerékpár-váltó lévén a kocsiban a kart nem valahová tenni kell, hanem bökni, első fokozat hátra, többi előre. Vagy fordítva. Végülis mindegy.

Na, gurulunk. A kis léghűtéses egyhengeres 13 lóereje még a 160 kilós Izs Planétához sem sok. Hát még ehhez a majd' fél tonnához, négy kerékhez! Nem ám csak a 40-50 km/h-s végsebesség eléréséhez kell sok idő, de még ahhoz is, hogy a motor elérje azt a fordulatszámot, hogy egyáltalán másodikba kapcsolhassunk fuldoklás nélkül. (Ehhez még az is kellett, hogy segítőm az egész túra alatt játsszon a szívatóval, nehogy lefulladjon a motor.)

Ahogy nőtt a sebesség, úgy láttam egyre tisztábban: ez a kisautó nagyon nem az, aminek látszik. Nem egy jópofa gokart, nem egy vicces kis buggy, vagy a szabad szárnyalás élményét nyújtó kabrió. Nehéz a kormány, gyenge a fék, a számtalan toldás, csatlakozó minden kezelőszerv működését bizonytalanná teszi, a működés teljességgel esetleges, az autóktól általában elvárt gondtalan suhanás helyett az SzMZ műszaki adottságainál fogva csupán szánalmas erőlködésre képes. Még jó, hogy elvonult a fejünk fölül annak a rendszernek az árnyéka, ami ezt képes volt létrehozni, öt évvel az Isetta piacra lépése után.

A mi példányunk a hatvanas évek közepe táján készült. Másodmagával hozták be Magyarországra, hogy az akkori közlekedési hatóságok megvizsgálhassák: lenne-e rá igény a birodalom ezen szegletében. Nem lett, az SzMZ a teszteken mélyen a biztonságosnak és praktikusnak egyáltalán nem nevezhető Velorex alatt teljesített.

No de ki merészelte volna Brezsnyev szemöldökébe mondani, hogy köszönjük, nem kérjük a dicsőséges szovjet ipar remekét? Nem akadt ilyen karakán magyar mérnök, inkább a jól bevált szocialista adminisztrációs megoldást választottuk. A hivatalok addig fektették a kocsik aktáit, amíg mindenki elfelejtette, hogy valaha is léteztek. Persze ettől még léteztek. És egyszer csak egy élelmes dolgozó - újra csak a működő szocializmus bevált eszközével élve - megmentette (hazavitte) az egyiket. Ezt. Hogy a másikkal mi lett, nem tudjuk.

Aztán pár évtizedet kiszolgált, mint kerekes bevásárlószatyor, gyerekjáték, kerti traktor, ilyesmi, majd csendben elpihent. Csipkerózsika-álma addig tartott, míg a magyar veterántársadalom meg nem találta valahol Biatorbágy határában. Az enyészetnek már ekkor is elég magas fokán málladozó kisautó még pár évig csendesen oszlott tovább új és újabb tulajainál, onnan elkerült amoda, amonnan emide, eminnen pedig vissza oda, mire végre valaki bele mert vágni a restaurációba. Ekkorra a laikus szem számára már megsemmisült, egy fura formájú rozsdakupac maradt belőle. És semmilyen dokumentáció nem volt hozzá, se rajz, se ábra, se semmi, az összes papír, ami a kocsihoz tartozik, egy megsárgult adásvételi szerződés a múlt évezredből. De hát innen szép nyerni.

A lemezeket le kellett dobálni és újraalkotni. A csővázból ki kellett vagdalni az elhalt részeket, és új, friss vassal pótolni a hiányokat. Eredetiek az üvegek, de a lámpákat már vadászni kellett az újjászülető kisautóhoz. Az ülésekből csak a váz maradt, a kárpitokat pár foszlány alapján kellett rekonstruálni.

SzMZ S3A

A végeredmény ugyancsak mutatós. És éppúgy működik, mint valaha, vagyis szörnyen. Adódik a kérdés: megérte-e ennyit vacakolni ezzel a borzalmasan rossz, alapjaiban elhibázott konstrukciójú szovjet kisautóval. Most a tulajdonosnak van egy olyan veterán járműve, ami gyakorlatilag senki másnak nincs az országban. Viszont senki másnak nem is kéne. Érdekes dilemma, szerencse, hogy nem restauráció előtt vetődött fel. Így legalább vezethettem, lefotózhattam, elhozhattam a kis gnómot.

Műszaki adatok:

H x Sz x M: 2625 x 1316 x 1380 mm
Tengelytáv: 1650 mm
Fordulókör átmérője: 7 m
Saját tömeg: 455 kg
Motor: 346 cm³, léghűtéses, egyhengeres kétütemű benzinmotor
Erőátvitel: négyfokozatú váltó, lánchajtás
Teljesítmény: 13 LE/5800
Végsebesség: 40 km/h
Fogyasztás: 7-8 l/100 km (1:25-ös keverék)

Olvasónk levele

Kedves Tamás!

Régóta nyomoztam, hogy mi történhetett ezekkel a kisautókkal. Az Autó-Motor egy korabeli számából eltettem egy cikket, amelyből itt idézek:

"A közlekedés fejlődése elkerülhetetlenné teszi, hogy a lassúbb járműveket, köztük a 40-50 km/óra sebességgel közlekedő Velorexeket a csúcsforgalmi időszakban eltereljék a főútvonalról. A lassú utazási sebességen túlmenően a Velorexek - mivel háromkerekűek - labilisak és balesetveszélyesek is. Az elmondottak és egyéb problémák arra késztették az Egészségügyi Minisztériumot, hogy más, lehetőleg négy keréken közlekedő, biztonságosabb járműtípusok behozatali lehetősége után kutasson. A Belkereskedelmi Minisztérium segítségével pedig előreláthatólag már a jövő évtől kezdődően folyamatos behozatalra lesz mód a Szovjetúnióból, az ott gyártott 350ccm-es motorral szerelt, négykerekű és óránként 60km-es sebességgel közlekedő MOTORNAJA-KOLJASZKA elnevezésű kiskocsiból valamint az NDK-ban gyártott TRABANT-HYCOMAT típusú, kézi vezérlésű 600 ccm-es kocsikból."

Valószínűleg itt az SzMZ-ről van szó.

Egyébiránt próbáltál már Velorexet? Amiket itt negatívumként leírtál azok a Velorexen még rosszabbul vannak "megoldva". Nem igazán értem amaz mitől lenne jobb vagy kiforrottabb. Sőt!

Az indítás a Velorexen a dinostarterral problémásabb, mert a főáramköri működés miatt csak néhány próbálkozás van, pillanatok alatt leszívja az akksit, aztán rángathatod kézzel, de ha önindítóval nem, akkor valószínűleg már kézzel sem fog beindulni. A Velorexnek nincsen csomagtartója, vagy magad mögé pakolsz és ha fékezel, minden a nyakadba borul vagy kidrótozod a cuccaidat kívülre. Ennek legalább van csomagtartója, még ha nem is túl nagy. És látom itt pótkerék is van ami a Velorexen szintén hiányzik, de nem is megoldható 1 pótkerék, mert a Velorexen az első és a hátsó kerekek nem is egyformák. No meg a Velón egy hátsó kerék kiszerelés nem egy leányálom mégha vittél magaddal egy kereket akkor sem... Irányváltó áttétel?? Haha a Velorexről hiányzik az efféle drága "csúcstechnika" egyszerűen a dinastarterral fordítva kell beindítani a motort, ami elmés ötlet látszólag, valójában iszonyatosan érzékeny a megfelelő gyújtásbeállításra, egy csomó nagyáramú kontaktus van benne, ami mind-mind hibaforrás és ha valami rossz természetesen ugyanúgy előre sem indul.

Főfékhenger? Tehát itt hidraulikus rendszerű fék van? Na a Velorexen tiszta bowden az egész az első féknél egy csomó himba miegymás van, mire a pedálerő maradéka eljut a fékkulcsokra.

2db ablaktörlő? A Velorexen csak 1 db, a vezető előtt. A pedálok a Velorexen a padlóból nőnek ki és a taposó egy keresztben felhegesztett levágott csődarab. Műszerfal: ampermérő, belső lámpa, kesztyűtartó, indexkapcsoló a kormányagyon?.. Nos ezeket az "extrákat" egy Velorex tulajnak mind-mind nélkülöznie kell. És emitt az akksi meg a tank is hátul van. A Velorexen a tank a vezető előtt van magasan és semmilyen elválasztás nincs. Ha esetleg baleset történt, a lemeztank szétrepedt beterítette benzinnel az utasokat. Amint ez a korabeli "Vezess baleset nélkül" c. könyvben is látható, ahol egy teherautó hátuljába csúszott bele a Velorex és ahol a 2 utasa szó szerint szénné égett....

És akkor még a 4 kerék által nyújtott biztonságról nem beszéltünk....

A menetteljesítményekben talán igazad lehet, a Velorexek java részét a kezdetben kissé később alaposabban átalakított 350-es Jawa blokkal építették, ami kb. 16LE-s és a bőrborítás miatt a kocsi csak 310 kg.

Egyszóval én bárhová tekintek a képeken én mindenütt igényesebb, kiforrottabb megoldásokat látok (természetesen csak a Velorexhez viszonyítva:-)) Nem gondolnám, hogy a megbízhatatlansága, vagy a kivitele okán nem importálták ezt a kis orosz járgányt, mert ezekben a pontokban a Velorex még inkább béka hátsó fele alatt teljesített. Inkább egyszerűen azért, mert mint szinte minden műszaki fejlesztési ügyön annak idején, ezen is annyit kotlottak, hogy közben az SzMZ is elavulttá vált.

A Trabant Hycomat kb. 150x volt jobb a Velorexnél és kb. 100x jobb az SzMz-nél. A 60-as 70-es évek fordulóján már a Trabant-féle luxust is többen engedhették meg maguknak.

Az első Velorex 1957-ben került az országba, de egy Isetta mellett már akkor is rettenetesen elavultnak számított. Az utolsó Velorexeket 74-ben utalták ki a mozgássérültek számára. (Ezek 73-as gyártásúak voltak egyébként, mert a gyár addig készítette a 3 kerekűt.) A csehek 72-től 2 évig készítettek 4 kerekű Velorexet is, de abból már hivatalosan nem került az országba. Nem fogyott, drága és rémesen elavult volt, ezért 74-ben abbahagyták a gyártását. Akkortól csak utánfutókat meg oldalkocsikat gyártanak mind a mai napig.

Nálunk 74-től már csak Hycomatot kaphattak a mozgássérültek. Szerencséjükre.

Üdvözlettel:
granturismo