Biztos vagyok benne, hogy sokan csináltuk ezt: futottunk haza, hogy végre autózhassunk egy óriásit a kis pixelekkel. A végtelenségig szétpörgettem mindkét Need for Speed Undergroundot is, de nálam a mélymerülés a japán belpiacos autók tengerében már korában elkezdődött. A Gran Turismo első és második része volt az, ami miatt megismertem és pillanatok alatt rajongásig megszerettem azokat a különleges, JDM gépeket, amikről addig nem is hallottam.
Gondoljunk csak bele, hogy a PlayStation első generációján futó GT1 1997-es, a GT2 meg 1999-es, tehát ez még az a kor, amikor nem ömlöttek ránk az internetről százezres nagyságrendben az autós videók. Maradtak az autós újságok, könyvek és persze a játékok, amikből a szomjas, fiatal autórajongók táplálkozhattak.
Miután a Gran Turismo sorozat első két része sokunk agyába tölcsérrel töltötte bele az egzotikus japán autók iránti rajgonást, megérkeztek 2000-es évek, és a helyzet méginkább eldurvult. Kijött a ma már önmaga karikatúrájává vált Halálos Iramban sorozat első két része, illetve ennek a farvizén megérkezett a tuningolásról és az illegális versenyekről szóló Need for Speed Underground, majd nem sokkal később az Underground 2. És hogy mi volt az összes eddigiben a közös? A Nissan Skyline GT-R!
Generációkat az autózás felé fordító filmként indult a F&F, de idővel autó-alapú akció-sorozattá nőtte ki magát. Muszáj volt neki.
De ne szaladjunk ennyire előre, hiszen attól még, hogy a világ autórajongóinak hatalmas tömegei csak a kilencvenes évek végétől szembesültek nagy tételben a Skyline-okkal, a típus sztorija évtizedekkel korábban indult. Az első Skyline ugyanis 1957-ben készült, méghozzá nem is Nissan márkanév alatt: az 1966-ban a Nissanba beleolvadó Prince Motor Company gyártotta, és itt még sok köze nem volt a később igen népszerűvé váló generációkhoz.
Az első Skyline, ami történelmi ikonná vált, az 1970-ben megjelent PGC-10, vagyis ahogy többen ismerik, a Hakosuka lett. A harmadik generációs Skyline csúcsváltozatát már akkor GT-R-nek hívták és létezett belőle kupé és szedán is. Ebbe egy 2 literes, dupla vezérműtengelyes sorhatost szereltek, ami már akkor 160 lóerőt és 180 Nm-t tudott.
Ezt követte az 1972-ben megjelent negyedik generáció, amiből szintén készült GT-R, amit Kenmeri néven ismert meg a világ. A negyedik generációs GT-R-be is ugyanazt az S20 kodú kétliterest szerelték, mint az elődjébe, még a teljesítményük is megegyezett. Ma már 160 lóerő nem tűnik soknak, de akkoriban ezek a számok elképesztően durvának számítottak.
Az R jelölés az 1981-ben megjelent hatodik generációnál érkezett: az volt az R30. Ebből nem készült GT-R, viszont épült belőle például egy brutálisan kinéző versenyautó, a Super Silhouette, amivel az All Japan Sports Prototype Championship keretein belül indultak, és az alapját a 205 lóerős Skyline Turbo C adta.
A hetedik generáció, vagyis az R31 1985-ben érkezett és bár ebből se készült GT-R-nevű változat, azt azért senki se gondolja, hogy kimaradt a gyors verzió. A csúcsot itt a homologizációs célból készült GTS-R jelentette, amibe már az RB-motorcsaládba tartozó, RB20DET-R motort szerelték és utcai változatban 210 lóerőt tudott. Akinek ez nem volt elég, az vadászhatott magának egy Tommy Kaira M30-at, amibe egy szívó RB30DE-t faragtak bele, ami még a ritka GTS-R-nél is erősebb volt, hiszen 250 lóerős volt.
Addig is voltak durva változatok, de az igazi brutalitást a nyolcadik generáció csúcsa, vagyis az R32 GT-R hozta el. Tulajdonképpen ettől a típustól indul igazán a modernkori Skyline-imádat és abszolút nem alaptalanul. Az R32-t 1989-ben mutatták be: volt belőle kupé és szedán, meg persze kismillió motorváltozat. A Nissan itt úgy érezte, hogy hatalmasat kell gurítania és ez meg is történt: a GT-R valami egészen meredek szerkezet lett, elképesztő technológia arzenállal, ami nem hogy akkor, még ma is megállná a helyét. Nem csoda, hogy ennyire potens lett, hiszen a csúcsmodellt már a tervezéskor versenyautónak szánták.
A kupé R32-be kezdésképp belógatták a RB26DETT kódú, kétturbós sorhatost. Ez a motorkód biztosan sokaknak cseng ismerősen, ami nem véletlen, hiszen annyira jól sikerült, hogy még ma is sokan tuningolják. A 2,6 literes, ikerturbós sorhatos az akkori megegyezés szerint 276 lóerőt tudott, de a valóságban ennél jóval erősebb volt mindegyik. De ez csak a gyári változat volt, ha valaki rászánta a pénzt és az időt, szinte akármennyi lóerőt kihozhatott a csodás hanggal magasra forgó RB-ből, amit már eleve úgy terveztek, hogy bírja a nagyobb teljesítményt is.
De az R32 GT-R-t nem csak az azóta legendássá vált motor tette akkora dobássá, hanem a hajtása is. Itt már nem volt hátsókerekes változat, minden GT-R összkerekes volt: méghozzá egy olyan rendszert raktak alá, amivel a versenyautóik szinte bármilyen helyzetben leuralták a mezőnyt. Az ATTESA – Advanced Total Traction Engineering System for All-Terrain – rendszer került az utcai GT-R-ekbe is. Itt alapvetően hátsókerekesként viselkedik az autó, de az olajban futó kuplungok segítségével a nyomaték eljuthat az első kerekekig is. Egy mechanikus rendszerről van szó, viszont a GT-R-be egy elektronikusan vezérelt, precízebb változat, vagyis az ATTESA E-TS került.
Ha azt hitted, hogy ez az autó már annyira zsúfolt, hogy úgyse fér bele más, akkor beszéljünk egy kicsit a HICAS-ról, vagyis High Capacity Actively Controlled Steeringről is. Ez egy fejlett összkerék kormányzás, amit szintén belepakoltak az R32 GT-R-be. Tulajdonképpen ebbe már a Super HICAS került, ami a korábbi, hidraulikus rendszer elektronikusan vezérelt, könnyebb és jobb változata. Azt érdemes megjegyezni, hogy még mindig 1989-et írunk, ez pedig egy utcai autó.
Ahogy már említettem, az R32 GT-R-rel elsősorban versenyeken akartak nagyot pirítani, ami sikerült is. A Nissan kegyetlenül leuralta a Japanese Touring Car Championship mezőnyét a Skyline-okkal: 1990 és 1993 között minden évben R32-es Skyline-ok vitték a bajnokság kupáját egyéni szinten, és természetesen a Nissan húzta be a gyártói győzelmet is. A világ egyéb versenyein se akadt igazi ellenfele a GT-R-eknek, ezzel pedig kiérdemelte a Godzilla nevet. Ezt a nevet Ausztráliában kapta és arra utaltak vele, hogy az R32 GT-R egy japánból érkező szörnyeteg, ami nagyjából hasonlóan pusztító a versenypályán, mint a fiktív kaidzsú.
A mindent elsöprő versenysportos sikereket egy olyan különkiadással ünnepelték, aminek a nevét sokan ismerik, viszont az eredetét talán már kevesebben. Ez volt ugyanis a V-Spec – és a V-Spec II –, ahol a V-betű azt jelenti, hogy victory, vagyis győzelem és a nagyobb fékek, illetve a 17 colos BBS felnik különböztetik meg a többi GT-R-től. A csúcsot azonban a Nismo jelentette, amiből mindössze 500 utcai példányt gyártottak.
Elsőre nagyképű túlkapásnak tűnhetett, hogy a Nissan olyan típusokra szándékozott lőni az R32 GT-R-rel, mint a Porsche 959, de ha belegondolunk, hogy mi mindent pakoltak bele, már nem is olyan meredek a különbség a két autó között. Mindenesetre az egészen biztos, hogy innen már nem volt megállás: az R32 elsöprő sikere után szinte borítékolható volt, hogy további GT-R-ek érkeznek majd.
Az utódra nem is kellett olyan sokat várni: az R33-as Skyline 1993-ban jött, és természetesen készült belőle GT-R is. Mivel az elődről azt mondták, hogy a balanszával lehetnek gondok, az R33-as 10 centivel hosszabb és 2,5 centivel szélesebb lett, mint az R32. Nyilván külsőre is a GT-R volt a csúcs: széles sárvédők, hatalmas lökhárítók és cseppet sem visszafogott hátsó szárny jellemezték. Ez azonban nem öncélú páváskodás: óriási hangsúlyt fektettek az aerodinamikára. De egyéb részleteken fejlesztettek: sokkal merevebb lett kaszni, a futóműben alumíniumot használtak, az alkatrészeken pedig könnyítettek, ahol csak tudtak.
Bár a motor maradt ugyanaz az RB26DETT, mint az elődben – itt elvileg 305 lóerővel –, az R33 GT-R aprónak tűnő fejlesztései eléggé kiadták: 21 másodperccel tudott jobb köridőt futni a Nürburgringen, mint az R32, pedig már annak is rekordnak számított az ideje a maga korában. A 7 perc 59 másodperces idővel az R33 GT-R lett az első szériagyártású autó, ami be tudott nézni a 8 perces lélektani határ alá. Bár az R32 elképesztő versenysikereit nem tudták megismételni az R33-assal, azért így is be tudtak húzni egy bajnoki címet a japán túraautó-bajnokságban.
A Skyline GT-R állítólag erősebb, mint amit a gyár bevallott, de vajon mennyivel? Bátrak vagyunk, megmérjük!
Az R33-ból is készültek elképesztően király különkiadások, amiket nagyon nehéz lenne egyesével felsorolni, ezért maradjunk a legérdekesebbeknél. Az egyik ilyen a Nismo 400R volt, amiben az RB26 már könyörtelen 400 lóerőt tudott és ma már annyira ritka és értékes, hogy Bugatti-áron sem elképzelhetetlen eladni. Aztán volt még belőle a GT-R 4 Door, amit a Skyline negyvenedik évfordulójára készített az Autech, a Nissan egyedi járművekért felelős részlege. De készült még belőle extrán kiszélesített, szuperkönnyű GT-R LM, a HKS által átépített gyorsulási versenyautó, sőt, még Smokey Nagata is épített tuningolt R33-ast.
Ez a kontkrét példány volt kiállítva a 2016-os Goodwoodon, a Nismo standon, de nem csak ezek miatt különleges.
Az R33 után aztán megérkezett az a Skyline, amit a legtöbben ismernek, és aminél talán a legtöbb ember zúgott bele menthetetlenül a típusba. Igen, ez volt az 1999-es Skyline R34 GT-R, minden idők egyik legnépszerűbb és kétségkívül az egyik legmenőbb japán autója. Nyilván itt már rég nem arról szólt ez az egész, hogy a Nissan bármit is be akart volna bizonyítani, ugyan dehogy. Az R34 egy sima következő generáció volt, ami előtt a nagy elődök már kitaposták az utat.
De nem magától lett belőle a legvágyottabb JDM-gépek egyike, hanem azért, mert ahol tudták, ott szerepeltették a típust, így olyan emberekhez is eljutott a híre, akiket maximum közepesen érdekelt az autós világ. Azt azonban könnyű belátni, hogy egy állatul kinéző, szúrós szemű, izmos kupé külsejét és a csodás hangú sorhatos turbómotor ordítását nem nehéz megszeretni. Az R34 lett A Skyline: szinte mindenkinek ez a változat az első, ami beugrik a típusról, amiben Paul Walker és a Halálos Iramban filmek, az EA Games és a két Need for Speed Underground, illetve a Polyphony Digital és a Gran Turismo széria mind óriási szerepet játszottak.
A típus fejlődése hasonló volt, mint az R33 esetén: az eredeti, R32-ben bevezetett, majd az R33-ban továbbfejlesztett technikát finomították tovább. Maradt az ATTESA E-TS összkerékhajtás, amit az új modell miatt áthangoltak. A V-Spec változatok kapták a hajtás Pro utótagú változatát, amiben az önzáró hátsó differenciálmű elektronikusan vezérelt, és az ABS-szel összehangolva pontosabban reagál. A Pro egyébként opcionálisan kérhető volt a sima GT-R-ekbe is.
A motornál sincs nagy meglepetés: maradt a kétturbós RB26DETT, amit az R34-ben is 276 lóerősnek hazudott a Nissan, de a valóságban inkább olyan 330-340 lóerő környékén mozgott. Érdekes részlet, hogy a Gran Turismóban mielőtt valaki megvenné a japán gentleman's agreement szerint maximum 276 lóerős autókat, a játék az összeset tényleg 276 lóerősnek mutatja. Azonban miután valaki megvette és azok bekerültek a virtuális garázsba, már a valós teljesítményüket írta ki a játék is. Elegáns ez, na.
Ha már akadt egy ennyire durván népszerű, rohadt menő termék a Nissannál, akkor hülyék lettek volna kihagyni a ziccert, hogy kiadjanak pár exkluzívabb változatot is. Meg is tették: az R34 GT-R-ből rengeteg specális verzió volt. Ebből is készült V-Spec, rádaásul többféle: V-Spec, V-Spec N1, V-Spec II, V-Spec II N1 és V-Spec II Nür. Ezek voltak a durva modellek, de létezett például M-Spec is, amibe kényelmes, fűthető bőrüléseket szereltek és a futóművét is puhábbra hangolták.
Persze az igazi nagyágyúknak a Nismo, vagyis a Nissan Motorsport International által összerakott, pengeéles GT-R-ek számítottak. Volt S-Tune, R-Tune és az utcai R34 Skyline-ok királya, a Nismo Z-Tune. Utóbbiban durván meghúzták a motort is: az RB28DETT – mert ez már 2,8 literes – 500 lóerőt és 540 Nm-es nyomtékot tudott. Érdekesség, hogy a Nismo használt R34 GT-R-ekből készítette el a Z-Tune-okat és eredetileg 20 darab gyártását tervezték, de végül csak 19 készült el. Mindegyiket Z-Tune Silver színre fényezték, egyet azonban átfényeztek Midnight Purple színűre. Utóbbi egyébként egy elképesztő, lila és kék között váltakozó, némi arannyal felütött árnyalat, ami valószínűleg a Skyline-ok történetének egyik legállatabb színe.
Az R34 után sajnos nem érkezett újabb Skyline – kivéve a Skyline néven forgalmazott Infiniti G35-öt, de azt inkább hagyjuk –, de ez nem jelenti azt, hogy egy ilyen népszerű modell valódi utód nélkül szűnt volna meg. 2007-ben ugyanis megjelent a Nissan GT-R, ami egyértelműen a Skyline GT-R-ek szellemiségét vitte tovább. A koncepció nagyon hasonló volt, mint a Skyline esetén: fejlett összkerékhajtás, tonnányi modern technológia és pusztító motor két turbóval. Utóbbi ugyan már nem sorhatos, hanem V6-os volt, de ez talán nem olyan fájdalmas körülmény. A Nissan GT-R esetén azonban örömteli, hogy a gyártó ezt már nem csak Japánnak szánta, hanem a világ többi szeglete is kaphatott belőle.
Mindannyian tudjuk, mi a kilométerhiányos ritkaságok sorsa. Pedig ezt nem csak nézegetni volna jó.
Érdekes egyébként, hogy a Skyline-ok kultuszáért technikai szinten az R32 GT-R tette a legtöbbet. Ez a modell volt az, amiben először megjelent az a kegyetlen technológiai arzenál, amit a későbbi típusokban inkább csak csiszoltak. A gyönyörűen ordító RB-motorokat is főleg a filmekben és játékokban végtelenül népszerűvé váló R34-gyel kötik össze a legtöbben, pedig már az R32 motorterében is ott voltak.
Aki azonban Skyline GT-R-t szeretne, mert szívesen megélné a gyerekkori álmát, annak erre már nem sok esélye van. A Gran Turismók, az Undergroundok és a Halálos Iramban filmek olyan elképesztően népszerűvé tették a típust, hogy ma már kevés élő ember teheti meg, hogy a garázsában tudjon egyet. Ma már egy gyári állapotú, nem is különleges kiadású R34 GT-R is olyan áron cserél gazdát, amit nem egyszerű feldolgozni.
Gyári R33 GT-R-t és R32 GT-R-t szerezni se olcsó mutatvány és akkor még ott van az a probléma is, hogy Japánban nem azon az oldalon vezetnek, ahol Európában vagy Amerikában, a Skyline GT-R-ek pedig belpiacos autók, következésképp soha nem is létezett belőlük gyári balkormányos. A szomorú tény ellenére, hogy legtöbbünknek sose lesz gyári Skyline GT-R a tulajdonában, annak mindenképp örülhetünk, hogy a Nissan megcsinálta, a játékok és filmek pedig eljuttatták hozzánk ezeknek a csodálatos tárgyaknak a virtuális mását.
Trump elindította a kereskedelmi háborút. A lépés egyelőre nem igazán kedvez az amerikai gyártóknak. Sőt!
Európához hasonlóan ott is kitűzték a 2035-ös céldátumot.
2JZ motor egy MK4-es Suprában?! Na ne!!!!!!44NÉGY!!!
Nem tudjuk, hogy mi járhatott az Audi sofőrjének a fejében.
Az első ezzel szerelt modellek 2026 második negyedévében érkeznek.
Már eladták, és a jelenlegi állás szerint soha nem lesz több.
A 34 éves Civic futásteljesítménye is combos, de azért így se véletlen, hogy valaki egy zsák pénzt adott érte.
Boldog szülinapot egynapos autópálya-matrica! Íme a tapasztalatok.
Bemutatták az új Ioniq 6-ot, de a műszaki részletek még váratnak magukra.
A Magnának rengeteg gyára van az Egyesült Államokon kívül, amiből lehet még gond.
A Dacia változata 18 ezer euró (7,2 millió forint) alatti áron indul majd.
Láncreakciót indított egy szabálytalan előzés, aminek a végén egy vétlen sofőr Volkswagenje tört bucira.
Hamarosan műanyag terelőelemeket telepítenek a sávok mellé.
Az autós a körforgalomra és kerékpárútra tekintet nélkül mindenen áthajtott.
Az esetről videó is készült.
Az elektromos pickup platója teljesen leszakadt, de az utascella épségben maradt.
Az autó tulaja most fél millió dollárra pereli a károkozót.
A vádak szerint az összeesküvő felek "összehangolt magatartást tanúsítottak az elhasználódott járművek újrahasznosításával kapcsolatban."
Márkák, modellek, darabszámok, részesedések és százalékok.
Az XM-ből tavaly csak 1 974 példány fogyott az USA-ban.