A ZF
Ferdinand von Zeppelin gróf alapította 1915-ben a céget Zahnradfabrik (Fogaskerékgyár) Friedrichshafen néven. Meglepő módon épp a Bodensee melletti Friedrichshafen városkában, ott, ahol 1908-ban felszállt az első Zeppelin léghajó. Nyilván véletlen, hogy a gyár nevének rövidítése a gróf úr monogramját is hordozza.
A cég kezdeti sikereit a robbanásszerűen terjeszkedő repülési iparnak és a szintén robbanászerűen terjeszkedő első világháborúnak, a katonai megrendeléseknek köszönhette. A háború után a cég felhagyott a repülőgépiparral, és az automobilizmus felé fordult. A ZF AG a '20-as években kezdett sebességváltókat, a '30-as években kormányműveket gyártani. A cég a második világháborúban ismét a Wehrmacht beszállítója lett, egyebek mellett a Tigris tankok váltóműveit is ők készítették.
Ismét vége lett egy háborúnak, ismét jöttek a személyautók, a sebességváltók főként a DKW autókba készültek. Felismerve a dél-amerikai piacban rejlő potenciált, Brazíliában is létrehoztak egy üzemet, többek között a VW kiszolgálására. A '60-as években a ZF már a Peugeot, az Alfa Romeo, a Mercedes-Benz és a Fiat számára is készített váltókat, és az elsők között kezdett hidraulikus szervorendszerek fejlesztésébe Európában. 1969-ben mutatták be első igazi sikerterméküket az automata váltók piacán, a 3 HP 20-at, melyet az autóipari gyártástechnológiához igazodva úgy terveztek, hogy könnyedén beilleszthető legyen manuális váltóik helyébe.
Később igazi interkontinentális multivá nőtte ki magát a cég, 1972-ben felvásárolták a Borg-Warnert és ZF-üzemek létesültek Indiában, Dél-Koreában, majd Kínában. Jelenleg is élnek és virágoznak, és mindenkinek szállítanak.
A váltó tehát jó, lehet vele élvezetesen autózni, kényelmes, persze, és nagyon korszerű de... Szóval nekem kézi kéne bele, rugdosható kuplunggal. Erre a perverziómra már az 535d-nél is megkaptam, hogy hülye vagyok, és a célcsoport automatát akar. A 330xd-hez van kézi váltó is, virágozhat minden virág.
A futómű kicsit kemény, kátyúban, sínen kicsit csattogós, de magabiztosan úton tartja az 1635 kilós saját tömeget (plusz pakk és utasok) jégen, hóban, sárban, vagy kétszáz felett sztrádán is. Hátul tíz lengőkar, elöl művészien kimunkált alumínium lengőkarok, mmm. Aki akar, rendelhet sportosabb vagy épp rosszabb utakra felkészített futóművet is. Nyugatra lesz az autó? Akkor ezt a keményet ajánlom! Vagy keletre? Lágyabbat tessék!
Szóval jó dolog az xDrive, a futómű se kutya, remek a váltó, és még annál is jobb a motor, de essék pár szó azért arról is, ami a hajtáslánc fölött található. Áthatja a bangleizmus, azaz első pillantásra furcsa, századikra gyönyörű, él, hullámzik, fények játéka, izomtömeg a lemezek alatt, álló helyzetben is ugrásra kész, blablabla. Erről is többen mondták nekem, hogy eleinte nem tetszett, de már értik, szóval küllemében és belső dizájnjában igazi új generációs BMW. Az E90-es széria, azaz a mostani hármas formájáról, komfortjáról már nagyon sokat írtunk itt, meg itt.
Ez ugye a legkisebb BMW szedán. A helykínálat ennek ellenére egész elfogadható. Bő 1,8 méteres magasságomat és szűk mázsámat se elöl, se hátul nem szorította semmi. Mindössze a ki-be szállást éreztem kissé eltúlzottan sportautósnak - lényegesen szilfidebb kedvesem is káromkodva kapaszkodott néha a tetőbe -, és bal könyökömet vertem be néha-néha az ajtóba menet közben. A 460 literes csomagtér se kicsi, viszont praktikus kihúzható fiók szűkíti az amúgy is minimális bedobónyílást. A BMW talán így reagál arra, hogy eljött az LCD tévék korszaka.
A 330xd a kis BMW limuzinok árlistájának legeslegalján (érthetőbben: a drágábbik végén) található. A legközelebbi vetélytárs, a spanyolos nevű Audi A4 V6 3.0 TDI Tiptronic csaknem 10%-kal kerül kevesebbe, ára 10,95 millió; a BMW feláras extrák nélkül majdnem 12 millió forint. Kézi váltóval, köszönöm, én itt meg is állnék, ez így elég is lesz.
Aki viszont több kényelemre vágyik, befizethet még csaknem hatszezret az automatára, és még jó sok ezret a többi miegymásra (metálfény, kiugró pohártartók(!), hátsó szivargyújtó-aljzatok(!!), megvilágított külső kilincsek - na ezt megvenném, nagyon hatásos éjjel -, parkradaros-tempomatos komfortcsomag, követőradar, villanyos-memóriás ülések, iránytűs tükör, hifi), és meg is kapja tesztautónkat: 15 267 000 forint, másfél millióval több, mint az 535xd alapára.
Aki erős, de mindig kontrollálható kis német presztízslimuzinra vágyik nagy dízelmotorral, és testméretei is beleférnek a 95%-os átlagba, nem tud csalódni a 330xd-ben. Ha nem veszik tolakodásnak, megosztom néhány érzelmemet: nem gyakran kerül olyan autó kezeim közé, amit ennyire sajnálok visszaadni. Ezzel meg még álmodtam is.