Az 500-as 355 centi hosszú és 163 centi széles. Ezeken a paramétereken belül nem lehet csodát tenni. Az ülés magassága az én tesztautómban nem állítható, talán csak a tetőablak tokozása miatt, de 176 centimmel elöl is súrolom a plafont. Hátul a térdeim pont érintik az első ülés háttámláját, de még pont beférek, ami azért nem rossz. Kár, hogy van fejem, mert az is ütközik. Itt csak nagyon sok kompromisszummal lehetne fellapozni a Káma-szútrát.
Hogy ez egy pici autó pici lánykáknak? Jó, legyen így, de akkor a vezetőoldalon miért nincs sminktükör? A papás Volvókban meg van? Vagy az olaszok már tudják, amit a svédek nem, hogy a smink kimegy a divatból?
Az 500-as nemzeti üggyé dagadt, hónapok óta erről beszélnek a mamák a buszon, a papák a borozóban, még a köztársasági elnök is ezzel gyorsul a tévében. A büszkeséget pici zöld-fehér-piros nemzetiszínű szalaggal varrták a szőnyegek szélébe. Csak a gyári illatosító Made in China felirata árnyalja a képet, és teszi tönkre a romantikát.
Egy 1,3-as, 16 szelepes multijet dízelt sikerült megkaparintani, ötfokozatú váltóval, amit csak azért sajnáltam, mert az 1,4-es benzinesek feltűnően harapós-morgós hangúak, ezt meg a szokásos kisteherautóssal. 75 lóerő jut az egy tonnára, ekkorára sikerült felhizlalni az 500-ast. A libikókán pont két régi Cinquecento tudná lenyomni kövér kistestvérüket. A Pandából, Grande Puntóból, Ypsilonból és Corsából is ismert motor ebben is szerethető. A gyári végsebességnél - 165 km/h - ötödikben még csak 4000-et forog, lehetne tovább kínozni. Városban pedig elég gyors gondolkodású, hogy a sok 500-as és a felvezető motorosrendőrök keltette felfordulás közepébe bambán vetődő multiplás signorák elől elugorjon. A váltó nagyon rövid utakon jár, és feltűnően könnyen siklik át negyedikből ötödikbe, de lehet, hogy f-astrás múltam miatt én kevésnek is örülök egy váltótól. Például ha beveszi a kettest.
Az 500-as nagyon jól összeszerelt, stabil benyomást kelt. 160-nál még suttogva is lehet örülni a szélzaj hiányának, a kapcsolók magabiztosan kattannak, sehol egy nyekkenés, gyanús zörej. Sergio Marchionne bátran vetítette előre az 500-as ötcsillagos töréstesztjét, amit szerinte a 3,5 méter hosszú autók között elsőként ez a kis Fiat fog teljesíteni. Meglátjuk. Mindenesetre a 6 légzsák, ABS és az Isofix rendszer alapfelszerelés, a karosszéria meg akármilyen kicsi, valóban masszívnak tűnik. Azt meg egy ideje már tudjuk, hogy törésteszten a nagy méret önmagában még nem ér csillagot.
Az autó ára Olaszországban 10 500 és 14 500 euró között lesz. Csak szóban hangzott el, hogy egyes, meg nem nevezett külföldi piacokon (mondjuk, ahova a Linea megy) tervezik egy lebutított (ezt persze nem így mondták, inkább úgy, hogy szeretnék, ha ez tényleg mindenki autója lenne, mert a Cinquecento öröksége milyen fontos blablablablabla... a Fiat meg maga a Vöröskereszt) változat 9500 euró alatti értékesítését. Ugyanígy elhangzott az 5 év és az 500 000, igen, ÖTSZÁZEZER kilométer garancia is.
A 500-as vásárlóit egyértelműen nem a kedvező árral akarják majd megfogni. Az autót állítólag 500 000 módon lehet összeválogatni, három motorral - 1,2-es, 8 szelepes és 1,4-es, 16 szelepes, multijet - és három - Pop, Sport, Lounge - felszereltségi szinten. A fényezések és különleges kárpit- és műszerfal-kombinációk mellett olasz trikolórból összeállított dekormatrica-készleteket, mobiltelefonokhoz hasonlóan cserélhető kulcsborítást és az autóba épített illatosítóhoz többféle parfümöt is lehet vásárolni. Navigáció és iPod-csatlakozó is van hozzá, az mp3-lejátszó pedig alapfelszereltség. Bár az olasz kampány hangosan operál az előd népautó minőségével, nálunk ez a jól felszerelt kisautó inkább a divatcikk minősítést fogja kapni. Hacsak nem jön a fapados.
Az 500-as ára
1930-ban Mussolini kiadta a feladatot egy olyan gépjármű elkészítésére, ami nem kerül többe 5000 líránál. Egy utcával feljebb Hitler is egy hasonló ötlettel zaklatta Ferdinand Porschét, ott 1000 márka volt a határ. Több Fiat modell is elbukott, mire 1936-ban, a Dante Giacosa tervezte első 500-as, a Topolino elkészült. 5000 helyett 8900 lírába került, ami akkoriban egy szakmunkás 20 havi bére volt, de legalább működött. Ugyanebben az évben készült el Porsche is a saját autójával, a későbbi Volkswagen Bogár, azaz a Maggiolino elődjével, a KdF Wagennel, ami ráadásul tartotta a szabott árat.