X pénzért drágább kicsit vagy olcsóbb nagyot?
Adatlap Mercedes-Benz C 350 Avantgarde - 2007
Adatlap Mercedes-Benz E 320 Cdi Avantgarde - 2006
Beleülve aztán végképp beigazolódik a sejtésem: a Mercedes végre megtalálta a naptárban a XXI. századot. Hűvös nyugalom, magabiztos formák, sejtelmes, finom krómdíszítések, a szögletes műszerárnyékolóban meg visszaköszön a múlt - lásd W124-es, 190-es (W201). Így kell kinéznie egy Mercedesnek 2007-ben, punktum. A mélygarázsban ültem bele, gyönyörködtem a szép műszerszínekben, a csöves Pacsirta rádiószerű állomás-skálában , a flepniváltós sportkormányban, az oldszkúlosan germán, fekete belsőben. És igazi öröm: a COMAND fedélzeti rendszer középen, a kézifékkar előtt lévő tekerőgombbal kezelhető. Ez sokkal jobb, mint az E osztályé, és még sokkal jobb, mint a BMW-k iDrive-ja. Sajnos ehhez a témához hozzászóltak a japánok is, és - mint mindenhez, ami ergonómia - azóta ehhez is jobban értenek, nézzék csak a Lexust, vagy a Mazda 6-ot. Sebaj, a C osztály belseje ettől még jó hely. Mély vonzódást éreztem az autó iránt - eldöntöttem: a C osztály az én Mercedesem.
Bende Tibor, a Totalcar ügyvezetője szerint
E320 CDI:
Az E osztályt nagyon szerettem. Megy, mint az állat, jó ez a
320 CDI motor a 7G-Tronic váltóval. Kívülről nem tűnik olyan
nagynak, mint belül, de egyértelműen nőtt a W124-emhez képest.
A szürke bőr alig 30 ezer kilométer alatt megnyúlt, vajon
milyen lesz 300 ezernél? Igazából ez túl erős, elég lenne bele
a kettővel kisebb dízel is.
Benzinessel el sem tudom képzelni, egyszerűen nem illik
hozzá. Ez arra való, hogy kilométerek százait tegyük bele
sztrádán, üzlet- vagy ügyfelekkel, esetleg a tengerig a
családdal.
Így városi használatban (csúcsforgalom) 18-at evett, pont
annyit, mint a másfélszer ekkora V8-as benzinesem 20 évvel
ezelőttről. Ha újonnan venném, háromévesen eladnám és nem lenne
jelentős tétel az értékvesztése, kéne.
C350:
Az előző C-t nem ismerem, a W202-t viszont igen. Azt egy
böszme V8-as benzinessel próbáltam, több mint 300 lóerővel. Az
igazi AMG volt, ez csak AMG-csomagos, de közel 10 év alatt
annyit fejlődött a technika, hogy ugyanazt most két hengerrel
és 700 köbcentivel kisebb motorból hozzák ki. A hang, pedig
tiszta Need For Speed. Kell! Nem is értem, mit keres az
árlistán az 5500-as V8-as?
Hely persze nem sok van benne, de nagyon kezes, kemény és
sportos.
Üdvözöljük az új 3-as BMW-t.
Kihajtottam vele a napfényes újpesti metropolisz zsongásába - így novemberben hívjuk inkább hideg, szürke takonyban fürdő, idegbajos budapesti tereppályának. És megláttam az árnyalatokat. Például, hogy a C-ben csak autóműanyagok vannak, nem Mercedes-műanyagok. A fekete bél épp kicsivel fényesebb, mint kellene, itt-ott gyanús felületek villannak elő, az összkép nem ad ki luxuskocsit. A rugózás pedig még három kategóriával lejjebb tette az élményt. Rendben van, ezt az autót AMG-csomaggal kaptuk, ami sportülést és -kormányt, kötényeket, szép felniket és hangosabb kipufogót jelent, de akkor is, ide már biztosan nem pihenni jár az ember. Jó autó, hogyne, nem üt, nem csattan, de folyamatosan remeg, és azt is tudom, hogy az AMG-tlen C osztályokat sem lehet összetéveszteni Ali Baba repülő perzsájával.
A hathengeres benzinmotor egy álom, gyönyörű a hangja, semmiféle
vibrációból nem venni észre, hogy
be van-e kapcsolva működik, de a nagyobb ménest
először csak az M5-ösön kifelé autózva vettem észre, különben inkább
csak idegesebbnek tűnt, nem erősebbnek.
A kormány, az igen! Pontos, informatív, ha ilyen lenne a mostani 3-as BMW-ben, Münchenben (vagy akár Dingolfingban) sörpados-dülöngélős-együttnótázós örömünnepet ülnének a tervezők. És a C vadul terpeszt kanyarban, nem keni el az ívet, autó a javából. Csakhogy így már BMW, ráadásul jobb, mint az eredeti. Nem Mercedes, azaz pontosítsunk: nem különleges autó, csupán precíz, germán mestermunka, egy finoman olajozott bunker. Vannak benne az E osztályénál sokkal jobb fogások, például a tempomat, aminek a karját finom nyomva egy erősebb tolással ötkilométerenként tudjuk feljebb és lejjebb tornázni a sebességet. Elegáns, ahogy a központi kijelző kifordul a műszerfalból, váltáshoz meg igazán jól használhatók a kormány mögötti flepnik.
De akkor is, kicsi autónak érződik, az E meg óriásinak. Picik a kezelőszervek is, elöl passzentos a hely, hátul pedig meglepően szűk. Utóbbi azért meglepett - ebédelésre menet bátran rávágtam, hogy szívesen ülök a második sorba, aztán megbántam. Alig bírtam beszállni, elhelyezkedni sem tudtam valami jól, a kiszállás megint csak nehézkesen ment. 4,6 méteres autó, hová lett belőle a hely?
Rácz Tamás, a Totalcar felelős szerkesztője szerint:
E320 CDI:Fotózásnál segédkeztem, így mindkét tesztautóba beülhettem pár kilométer erejéig. Az E320 CDI-hez már korábban is volt szerencsém pár alkalommal, és most is ugyanazt éreztem benne, mint eddig. Kulturált, erős túraautó, kényelmes, tágas, meleg és puha, de ha akarom, csak egy gombnyomás, és már pörgethetem is az első tengelye körül. Igazi kortárs Mercedes; sok kényelem, semmi sportosság, de azért a nyers erőt is lehet fitogtatni, ha valaki ilyen hülyeségre vágyik egy luxusszedánban (velem megesik).
C350:
A C ellenben nem Mercedes, ez kérem lelkében egy BMW. Agilis, rohanni vágyó, izgága kis limuzin, nincs benne semmi a ráérős nyugalomról, aminek minden nem-sport Mercit jellemezni kéne. Ami nem baj, mert hiába hat ebben az S-es méretkategóriában röhejesen az orron a birodalmi csillag, a 350 (pláne ilyen AMG-csomaggal) legalább bárkinek az arcára tudja fagyasztani a gúnyos mosolyt.
Aztán a cikk írásánál megnéztem a felszereltségi listát, és felárért sem találtam benne hűtött ülést, az esőérzékelős ablaktörlő feláras, a bőrbelső és a parkolóradar meg drágább is bele. Aztán még: a vezetőülés lapjának a szögét még motoros csomag ellenére is tekerővel kell állítani, csak az emelés megy villannyal, nincs annyi rekesz sem. Bőr tetőkárpitról, távolságtartó elektronikáról, pláne zászlótartóról nem is álmodhat a C osztály megrendelője. És hiába könnyebb vagy másfél mázsával, a fogyasztását még maga a Mercedes is eleve másfél-három literrel magasabbra teszi az E320 CDI-énél. Nekem városban rendre tizenöt körüli értékek jöttek ki, országúton is csak kínnal-keservvel tudtam lejönni a tíz fölötti tartományról. Takarékos, az nem.
Indulóárán a C350 13 397 000 forint, amihez itt hozzájött a metálfény (242 ezer), a bőr (534 ezer), a parkolóradar (224 ezer), a motoros ülés (133 ezer), az esőérzékelő (32 ezer), a kanyarfényes bixenon (401 ezer), az ülésfűtés (102 ezer) is. Az AMG-csomagot (584 ezer) és az üvegtetőt (334 ezer) nem számoltam, olyan lehetett volna az E osztályban is, csak kihagyták. A végeredmény bő tizenötmillió forint az AMG-csinosítás, plusz üvegek nélkül - pontosan az a súlycsoport, mint az E320 CDI.
Ha lehetne valahol ég és föld a különbség, akkor a
menetteljesítményekben, de ott sem.
Mindkettő megfutja a 250 km/órát, a kicsi 6,4, a nagy 6,8
másodperc alatt van százon, az Artúrt és az Indiánt nem tudjuk. Ne
essünk a demagógia csapdájába: német autópálya-tempónál a C nyilván
virgoncabb előzésre képes.
Leparkolni a pub előtt, elcsavarni egy esztergomi szerpentint,
bikinis csajokat a motorházfedélen fotózni mindenképpen a C350 a jobb. De
hazavinni? Kérem csomagolják az E-t. Legfeljebb nem nézegetem
annyit.