A bálnák vezére
Két nap alatt az S osztály két változatát próbálhattuk ki, ez nagyjából elegendő is volt, hogy megismerjük a kezdeti típusválasztékot, hiszen a Mercedes az első néhány hónapban csak kétféle motorral kínálja legnagyobb modelljét.
Az erősebbik változatba a vadonatúj, 5,5 literes, 388 lóerős V8-as motor kerül, az alapmodellbe 3,5 literes 272 lóerős V6-ost szerelnek . Már a hathengeres is könnyedén megbirkózik az autó szűk 2 tonnás súlyával, bár igazán jól érezhetően nagy fordulatszámon megy.
A nyolchengeressel persze még jobban repül a bálna, de ez inkább csak erőteljes gyorsításoknál érzékelhető, ami elsősorban a hétsebességes automata váltónak köszönhető: átlagos autózásnál szinte teljesen elmossa a különbséget a két motor között, csak a motorhangot és a fordulatszámmérőt figyelve vehetjük észre a különbséget. A 7G-TRONIC váltó hangolása egyébként kifogástalan: a késése minimális, és egyszer sem éreztük, hogy rossz fokozatba váltott volna. A kormány hátuljára helyezett kapcsolókkal manuálisan is kapcsolgatható, de mindig csak az aktuális sebességnek megfelelő fokozatokat fogadja el, és automataként olyan jól működött, hogy a kézi váltás felesleges nyűgnek tűnt.
A Mercedes szakemberei a sajtótájékoztatón sűrűn emlegették az S osztály kiváló menetdinamikáját és az általa nyújtott vezetési élményt, ami félrevezető lehet. A stuttgarti csúcsmodell valóban kiváló gyors utazókocsi bolondbiztos futóművel, erős és szépen éneklő motorokkal, hatékony fékrendszerrel, de még véletlenül sem sporteszköz. Van ugyan egy gomb, amellyel sportos és kényelmes hangolás között választhatunk - ez áthangolja a légrugós futóművet, a váltó kapcsolási pontjait, és ha van ilyen az autóban, az aktív lengéscsillapítást is.
Komfort állásban finoman imbolygó luxushajó lesz az S osztályból, a sport fokozat inkább csak arra elég, hogy határozottabbá tegye az autó viselkedését, és így egy-egy gyorsabb kanyarban se rettegjünk. A svájci Alpok szerpetinjein megpróbáltuk néhányszor kihozni a nagy vasat a béketűréséből, de nem igazán sikerült A legtöbb, amit elértünk, némi gumi- és fékszag volt; győzött a bekapcsolódó ESP és a biztonság mindenek felett.
A biztonság egyébként is erős oldala az S osztálynak: az autó különféle szenzorok segítségével folyamatosan figyeli a környezetét, és veszélyes helyzetben mindent megtesz a bent ülők túléléséért. A továbbfejlesztett PRE-SAFE rendszer már nemcsak a biztonsági övek megfeszítésével, a légzsákok készenlétbe helyezésével és az ülés oldalpárnáinak felfúvásával készül a csattanásra, hanem az ablakokat is becsukja, a fékasszisztens Plus pedig előre kiszámolja a baleset elkerüléséhez szükséges fékerőt, és bármekkora pedállenyomásra azonnal a fékekre szabadítja.
Ráadásul az éjszakai baleseti kockázat csökkentésére egy aktív infravörös éjjellátó berendezést is kifejlesztettek, amely anélkül duplázza meg a látótávolságot, hogy vakítaná a szembejövő forgalmat. Az éjjellátó képe a sebességmérő helyén, a műszerfal közepén jelenik meg, szemmel tartása sem okoz különösebb problémát.
A biztonsági felszerelésekre persze ritkán van szükség, viszont az új S osztályba több szokatlan kényelmi extra is jutott. Az egyik a multikontúr ülés, amely már az elődmodellben is elérhető volt, de most állítólag még gyorsabban működik. A külön-külön felfújható párnák segítségével beállítható, hogy egyes részein milyen mértékben támassza a testünket, de nem ez az igazi érdekesség.
A menetdinamikai funkció bekapcsolása után kanyarban a külső ív felé eső oldalt pumpálja fel a rendszer, így a sportülésekhez hasonló oldaltartást ad, egyenesben viszont kényelmes, puha fotelben terpeszkedhetünk. A rendszernek van ugyan egy kis késése, de utcai körülmények között jó szolgálatot tesz. A másik extra a négyfokozatú masszírozó: ez állítólag idegnyugtató hatású, és az utasüléseben helyet foglaló kollégának tetszett, de engem vezetés közben inkább idegesített.
Egy másik újdonság a városi közlekedésben jöhet jól: a DISTRONIC PLUS a Mercedes új sebesség-, illetve követésitávolság-tartó automatikája. Ebben az az újdonság, hogy már 0 és 200 km/h között folyamatosan működik, azaz viszonylag egyenes úton, illetve kisebb sebességnél a pedálok érintése nélkül is közlekedhetünk, a gyorsításokat és lassításokat a beállított sebességhatárig a rendszer végzi helyettünk.
Az érzés szokatlan: amikor 130-as tempóval haladva megláttam az előttem tornyosuló kocsisort, reflexszerűen belefékeztem, de a harmadik- negyedik alkalommal már sikerült rábíznom magam az autóra. A legjobban dugóban való araszoláskor jött a segítség: ilyenkor minden pedálozás nélkül követhettük az előttünk haladót.
A típus alapára 22,122 millió forint, ezért a felsorolt különlegességek nagy részét meg sem kapjuk. Az alapkivitel hosszú karosszériával ráadásul már 24,205 millió forinttal csökkentheti a családi vagyont. A V8-asért rövid kivitelben 27,221, sofőrös változatban 28,721 milliót kérnek. A későbbi tervekről egyelőre annyit tudunk, hogy az 517 lóerős V12-es S600-as és az első dízel, a hathengeres S320 CDI 2006 elején érkezik, de később jön egy V8-as dízelmotorral felszerelt autó, és jövő ősszel érkeznek a négykerék-hajtású változatok is.