Az amerikai biztosítók által pénzelt IIHS a kompakt szabadidő-autók tetőszerkezetének teherbírását vizsgálta, annak érdekében, hogy kiderüljön, egy-egy borulásos balesetnél mekkora veszélynek vannak kitéve az utasok.
Az IIHS saját eljárást dolgozott ki a tetőszerkezetek vizsgálatára: egy fémlappal nyomják össze a tető egyik oldalát, és azt mérik, hogy az autó súlyának hányszorosát viseli el a szerkezet, míg 5 hüvelykkel, azaz 127 milliméterrel beljebb nem nyomódik. Ezzel a méréssel a felboruló autó tetejére nehezedő terhelést próbálják szimulálni, és mint kiderült, az egyes modellek közt igen jelentős a különbség a tetőkeret szilárdságát tekintve. A mérési eredményeket négy osztályba sorolja az IIHS: a jó minősítést azok a járművek kapják, amelyeknél az arányszám 4 fölé esik, a következő, elfogadható kategória határa 3,25, az épp megfelelő szintet 2,5-ig kapják meg a járművek, ez alatt pedig már a gyenge osztályzat jár. Az intézet mérései alapján négy típus, a VW Tiguan, a Subaru Forester, a Honda Element és a Jeep Patriot kapta meg a legjobb osztályzatot, a Suzuki Grand Vitarát, a Chevrolet Equinoxot, a Toyota RAV4-est, a Mitsubishi Outlandert és a Nissan Rogue típust elfogadhatónak minősítették, a Honda CR-V és a Ford Escape az épp megfelelő kategóriába esett, míg a Kia Sportage a gyenge osztályzatot kapta.
Az amerikai intézet az első, amely szabványos vizsgálatot vezetett be az autók tetejének szilárdsági vizsgálatára, annak ellenére, hogy a biztonsági szakértők évek óta szorgalmazzák egy hasonló mérési módszer bevezetését, és az eredmények nyilvánosságra hozatalát. Az utóbbi időben ugyanis egyre több a magas építésű hobbiterepjáró az utakon, sőt, a személyautók átlagmagassága is jelentősen megnőtt az utóbbi tíz évben, így egyre gyakoribbak a borulással végződő balesetek, a korábbi töréstesztek azonban semmilyen információt nem nyújtottak ezzel a balesettípussal kapcsolatban.
Úgy néz ki, egyelőre elsősorban Észak-Amerikában veszik komolyan ezt a kérdést: az egyetlen, összehasonlító törésteszteket végző független európai szervezet, az EuroNCAP nemrég újította meg értékelési módszereit , de mérési sorozatuk továbbra sem tartalmazza a tető szilárdsági vizsgálatát.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Egy pillanatnyi kihagyás is elég volt: fejtetőn kötött ki az M0-son
Az esetről videó is készült.
- Hírek
A bő ezer lóerős sportautóiról híres Koenigsegg atyja egy GR Yarissal jár a mindennapokban
Korábban egy öreg Mazda MX-5-öt hajtott, amit még az egyetemi évei alatt vásárolt.
- Hírek
Máris emelkedni kezdtek a használt autók árai az USA-ban
Valószínű, hogy vámok miatt az árak a kereslettől függetlenül emelkedni fognak.
- Hírek
Bunkert épített egy öreg családi egyterűből, csak egy temus markoló kellett hozzá
Ásott egy nagy lyukat a 6000 dolláros markolóval, amit a Temuról rendelt.
- Hírek
Összefogna Kína az EU-val: örülhetnek az autóvásárlók?
Ez lenne a válasz az amerikai csapásokra.
- Hírek
Piastri behúzta a mozgalmas Bahreini Nagydíjat, Verstappen csak a hatodik
Történésekben nem volt hiány a szezon negyedik versenyén, de Oscar Piastrit senki sem tudta zavarba hozni.
- Hírek
Egy csomó budapesti utat lezárnak a hétvégén
Térképen mutatjuk, mire számíthatnak az autósok.
- Hírek
Itt az új elektromos Mazda, ami nagy eséllyel Európában is kapható lesz
Az elektromos 6-os után érkezik az elektromos CX-60.
- Hírek
Az F1-es Bahreini Nagydíj legnagyobb kérdései
Szinte nem is lehetne nagyobb különbség a múlt hétvégi Japán Nagydíj, valamint a most következő Bahreini Nagydíj között.
- Hírek
Videó: Így lesz egy laza torlódásból baleset az autópályán
Csak egy kis figyelmetlenség és rossz helyzetfelismerés kell, és máris összecsattan több autó.
- Égéstér
Ezeket vennénk 1 millióért
A fillérekből fenntartható városi minik és a családi használatra is alkalmas kombik, egyterűek mellett hobbi célra is választottunk sportos vagy veteránkorú típusokat.
- Hírek
Új átkelőhely nyílt a magyar határon
A nagyhódosi átkelőnél személygépjárművel és gyalogosan lehet áthaladni.
- Hírek
Megvadult a sofőr: direkt a szembesávba kormányozta az Ignist
A Suzuki vezetőjét kérdőre vonták az eset után.
- Közélet
Ez téged is érint! Drasztikus változás a forgalmiknál
2025. április 1-től Magyarországon új típusú forgalmi engedélyeket vezettek be, a részleteket csak most tudtuk meg.
- Hírek
Hyundai: Egy-két generáció múlva ismét a fizikai gombok hódítanak az autók beltereiben
A Hyundai Motor Group formatervezési főnöke szerint ez csak egy átmeneti korszak.
- Hírek
Már a Nürburgringen tesztelik az elmúlt évek legszebb BMW-jét
Az autót még 2024 májusában mutatták be egy gyönyörű koncepció formájában.
- Hírek
Vadiúj pickupot visz az USA-ba a Kia
Nem a tavaly ősszel bemutatott Tasmant viszik Amerikába: egy teljesen új, tisztán elektromos modell készül.
- Hírek
Bezuhant az olaj, sokkal olcsóbbak lehetnek az üzemanyagok?
Trump veri a mellét a csökkenő olajárat látva, pedig nem kéne.
- Hírek
A hibridek vs villanyautók: 65:51
Kevésbé vonzóak a tisztán elektromosok az amerikai vevők számára.
- Hírek
Újra készülhet manuális váltós Ferrari, de ha csak kicsit vagy gazdag, nem kapsz belőle
Gianmaria Fulgenzi termékfejlesztési vezető utalt rá, hogy ez nem elképzelhetetlen a jövőben.
- Hírek
Vészintézkedések bevezetéséről döntött a hátbadöfött szövetséges
Próbálja levegőhöz juttatni megszorongatott autómárkáit a dél-koreai kormány.
- Hírek
Trump vámjai jelenthetik az utolsó szöget az Alfa Romeo és a Maserati koporsójában
A Stellantis egyre kevésbé teheti meg, hogy életben tartja a küszködő márkáit.
- Közélet
Ennyit költünk a TC flottára egy évben
Kiszámoltuk, egy év alatt mennyit fordítunk a saját autóink fenntartására. Az összeg ijesztő is lehet, pedig az üzemanyagot kivettük a képletből.
