Kereskedőként árulta újszerűnek, cselesen adta el – rommá volt törve
Mai történetünkben egy használt autó kereskedő hirdette a vasat újszerűként, de az adásvételire már egy magánszemély neve került. A légzsáklámpa kigyulladt, a márkaszerviz szerint rommá volt törve, az eladó hárít.
Tisztelt Totalcar,
Használt autóval kapcsolatos szavatossági ügyben kérném a segítségüket.
Az autó egy 2019-es Audi A4 amelyet használtként vásároltam közel 3 hónapja egy használt autó kereskedésben. Azért esett a választásom a konkrét autóra, mert jó garanciális feltételekkel kínálta a régóta működő autókereskedés.

Az autót 3 hónapig eseménytelenül használtam, aztán egyik indítás után felvillant a légzsák lámpa. Elvittem az autót a közeli márkaszervizbe - hiszen amúgy is esedékes volt a szerviz- , ahol közölték, hogy az autó korábban rommá volt törve. Azonnal jeleztem is az eladónak a problémát, aki viszont nemes egyszerűséggel elhajtott.
Azt mondta a telefonban, hogy ő azt az autót magánszemélyként adta el nekem, ezért a kereskedése nem tartozik semmilyen garanciával az autóért. Zavaromban azt sem tudtam mit mondhatnék. Megnéztem az adásvételit és tényleg nem az autókereskedés, hanem a kereskedő, mint magánszemély az eladó. Én ezt eddig nem figyeltem. Most mi lesz a garanciával, ki fogja megjavítani az autót? Az autót közel 12 millióért vettem, a márkaszerviz szerint hetet ér.
Tisztelettel: Kázmér
Kedves Kázmér!
Tisztázzuk mindjárt az elején, hogy használt autóra garancia nincs, szavatosság van. Ezt a vásárlók sokszor keverik, pedig teljesen mást jelent mindkét fogalom. Ebben a helyzetben viszont úgy sejtem, hogy nem a véletlenek együtthatása teremtette a helyzetet, én tudatos sunnyogást érzek a háttérben.
HASZNÁLT AUTÓ VÁSÁRLÁSAKOR KIEMELT FONTOS, HOGY KI A JÁRMŰ ELADÓJA!
A fogyasztóvédelmi szabályok ugyanis eltérő szavatossági (tévesen sokan azt hiszik a szavatosság egyenlő a garanciával) szabályokat állapítanak meg kereskedőtől és magánszemélytől való vásárlás esetére.
KERESKEDŐTŐL VETT AUTÓ ESETÉN:
A szavatossági idő 2 év, azonban ez közös megegyezéssel lerövidíthető egy éves időtartamra. Nagy könnyítés a vásárló számára, hogy a szavatosság első 12 hónapjában a jog azt vélelmezi, hogy a jármű hibája már az átadáskor is jelen volt és erről a vevőt senki sem tájékoztatta (ún. rejtett hiba).
Vagyis a vevőnek csak be kell jelentenie a hibát a kereskedő részére, a hiba okát nem kell sem vizsgáltatnia sem bizonyítania. Amennyiben a kereskedő nem tudja igazolni, hogy a hiba a vevő használati szokásai miatt jelentkezett, illetve nem állt fenn a vásárláskor vagy természetes kopás / elhasználódás eredménye, akkor ki kell javíttatnia a hibát a saját költségén, kicserélni az autót vagy árleszállítást alkalmazni, illetve visszavásárolni az autót az eredeti vételáron.

Magánszemélytől vásárolt autó esetén:
A szavatossági idő csupán 1 év és a hiba utólagos bizonyítása is a vevőt terheli. Magyarul, ha vevőként nem tudja igazolni, hogy rejtett hibáról van szó és az nem a vásárlás utáni helytelen használatból ered, úgy az eladó mentesülhet a szavatosság alól és saját zsebre megy majd a javítás.
Éppen emiatt nem mindegy, hogy pontosan ki az eladó és ezt tudják a simlisebb kereskedők is. Gyakran megesik, hogy a nepper által hirdetett, kereskedésben megtekintett és átvett autó eladója végül magánszemély lesz. Az is előfordul, hogy a szerződésen szereplő eladó német magánszemély - na, akkor lesz csak igazán gondban a vevő.

KÁZMÉRNaK RÉSZBEN SZERENCSÉJE VOLT, HISZEN A kereskedésben vett autó eladója legalább magyar.
Amennyiben sikerül igazolni, hogy az autó korábban sérült volt, és a kókler javítás miatt világít a légzsáklámpa - erre a márkaszerviz írásos véleménye tökéletes elegendő -, valamint azt, hogy erről nem tájékoztatták a vásárláskor, magánszemélyként az eladó lesz köteles helytállni az általános szavatossági szabályok szerint.
Fontos tudni, hogy magánszemélyek közötti adásvétel esetén továbbra is él az a fogyasztóvédelmi szabály, amely szerint a vevő is megjavíthatja / megjavíttathatja a hibás autót az eladó költségére, amennyiben az eladó erre nem hajlandó - és utólag jogosan nyújthatja be a számlát.
Az ezzel járó jogi hercehurcát azonban jó szívvel nem tudom ajánlani senkinek. Sokkal inkább azt, hogy olvassátok el a szerződést, mielőtt aláírjátok!
Használt autót vennél?
Válaszd Totalcheck szolgáltatásunkat és nézesd át a kiszemelt vasat még mielőtt aláírod az adásvételi szerződést!

Figyelem, csak akkor írj, ha elfogadod, hogy a történeted feldolgozhatjuk.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Olaszország kedvence volt az öreg Ypsilon, az újjal durván bezuhantak az eladások
A rendkívül gyenge eladásokat valószínűleg több tényező összjátéka okozza.
- Hírek
Még idén nyáron visszatérhetnek a V8-as Hemi motorok
Egy szivárogtatás szerint három különböző méretben kezdik meg a híres V8-as motorok gyártását.
- Hírek
Döbbenet! Úgy tűnik, tényleg kirúgja két futam után a szenvedő újonc versenyzőjét a Red Bull!
A Japán Nagydíjon így már Yuki Tsunoda lehet Max Verstappen csapattársa.
- Hírek
Ha a Teslának Gigafactoryja van, akkor ez mi?
Óriási gyártóbázis épít a BYD. Már most 60 ezren dolgoznak, élnek ott, de 200 ezerre növelhetik majd a létszámot.
- Hírek
Olcsó villanyautóból durva versenygép? Jön a Hyundai Insteroid
Egy Inster alapú versenyautóról mutatott néhány kedvcsináló képet a Hyundai.
- Hírek
Az autósok agyát is összehabarják Trump cikk-cakkos vámfenyegetései
Büntetővámok lesznek, csak nem tudni, kire vonatkoznak. E
- Közélet
Ha nem tolatva állsz be a parkolóhelyre, hamar kész a baj!
Az autózásban is el lehet spórolni dolgokat, de könnyen visszaüthet, ha rutinból parkolunk.
- Hírek
Erre nem vagy félkészülve: Nissan Muranóból csinálnak GT-R-t
Valaki nagyon vágyott egy SUV GT-R-re.
- Hírek
Cukorkával csalogatják a villanyautósokat, hogy éjszaka töltsék autóikat
Havi háromezer forintot lehet spórolni az autók sz éjszakai töltéssel Floridában.
- Hírek
Még mindig lehet foglalót tenni az új Tesla Roadsterre, pedig már öt éve hitegetnek vele
Először 2020-ra ígérték a megjelenését, utána 2021-re, majd 2022-re és így tovább 2025-ig.
- Technika
A Ford anno csinált egy hátsókerekes Focust, 420 lóerős V8-as motorral
Azt akarták demonstrálni, hogy az új külön is megvásárolható motorjuk milyen könnyen elfér a kisebb motorterekben is.
- Hírek
A Hyundai ráönt egy csomó pénzt az amerikai piacra
A Hyundai és a Kia azt tervezi, hogy a jelenlegi 700 ezer darabos autógyártó kapacitást 1,2 milliósra növeli.
- Hírek
Bréking: Itt a legújabb Nissan Leaf!
A harmadik generáció jelentősen más lesz, mint eddig.
- Hírek
Mi történik, ha 23 ezer liter tej ömlik az útra? Büdös lesz
Egy tartálykocsit vontató kamion felborult Baltimore közelében.
- Hírek
Méretes jégtáblákkal bombázta egy kamionos az autósokat az M7-esen
Valószínűleg elfelejtette indulás előtt letakarítani.
- Hírek
A Xiaomi egyetlen autója kelendőbb, mint a Ford vagy a GM villanyautói egyben
A kínai telefongyártó az autópiacon is nagyon sikeres hazájában.
- Hírek
BMW-s szakemberekkel erősít a Xiaomi Európában
Európa sem marad ki a Xiaomi autóiból.
- Hírek
Végre egy rendes hibrid rendszeren dolgozik a Volkswagen
A Volkswagen eddig csak plug-in hibrid és lágy hibrid rendszereket kínált.
- Hírek
Újabb kínai autómárka érkezik Európába, 1000 kereskedés megnyitása a cél
A márka 2025 végéig 10 országban nyitna kereskedéseket. Elsőként Németország, Norvégia, Dánia és Hollandia kerülhet sorra.
- Hírek
F1: az Audi nagyon nem örülne a V10-es motorok visszatérésének
Bár a gyártó közleménye diplomatikusan fogalmaz, egyértelmű üzenetet hordoz.
- Hírek
Feketelista készül a szabálytalankodó autósokról
A sebességtúllépők mellett az ittas vezetők és a mobilozók is felkerülnek a visszaesők listájára.
- Hírek
H-alakú váltót szabadalmaztatott elektromos autóiba a Ford
Jó vagy felesleges ötlet?
- Hírek
Valaki épített egy RC autót, 44 köbcentis, V8-as motorral
Az apró motornak elképesztően jó hangja van és egész hevesen mozgatja az autót, amibe beszerelték.
- Hírek
Már az FBI foglalkozik a Tesla-vandálokkal
Trump belső terrorizmusnak nevezte, úgyhogy ennek megfelelően kezelik a helyzetet.
