Rízstől lesz üzemanyag-takarékos a gumi?

2014.10.07. 16:02

A Goodyear üzemanyag-hatékony futófelületté alakítja a rizsháncsot

A rizs betakarítása során keletkezett hulladék abroncsminőségű szilikává alakul át

 

 A rizsháncsból származó hulladékot, mely ez idáig hulladéklerakókban végezte, mostantól a Goodyear Abroncs- és Gumigyár az üzemanyag-hatékony abroncsok gyártása során hasznosítja. A Goodyear mai bejelentése szerint a villamos energia előállításához elégetett rizsháncs után visszamaradt hamut az abroncsaiban használt szilika környezetbarát forrásaként fogja felhasználni.

rízs.jpg

A vállalat az elmúlt két év során ohioi Innovációs Központjában vizsgálta a rizsháncsból származó szilikát, és azt találta, hogy az abroncs teljesítményére gyakorolt hatása megegyezik a hagyományos forrásokból származó szilikáéval. A Goodyear jelenleg potenciális beszállítókkal folytat tárgyalásokat az abroncsaiban használni kívánt, rizsháncshamuból származó szilika megvásárlásáról.

A rizsháncshamu felhasználásával a Goodyear számára alternatív szilikaforrás válik elérhetővé, s egyben segít csökkenteni a lerakókba kerülő rizsháncshulladék mennyiségét” – mondta el Joseph Zekoski, ideiglenes műszaki vezető. „Ez is jól példázza a Goodyear elkötelezettségét az innováció és a környezet iránt.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének adatai szerint a világ éves rizstermése meghaladja a 700 millió tonnát, a rizsháncs megsemmisítése pedig környezetvédelmi kihívást jelent. Emiatt, illetve a lerakókba jutó hulladék mennyiségének csökkentése érdekében a rizsháncs gyakran elégetésre kerül villamos energia előállításához.

Az abroncs futófelületének előállításakor a gumihoz kevert szilika fokozza az abroncs szilárdságát és csökkenti a gördülési ellenállást, ami jobb üzemanyag-hatékonyságot eredményez, emellett az abroncs húzóerejére is pozitív hatással lehet a nedves utakon.

A Goodyear innovációs törekvései az abroncsok környezetbarátabbá tételére irányulnak – anyaguk, teljesítményük és a gyártási folyamat tekintetében egyaránt” – mondta el Zekoski. „Folyamatosan kutatjuk például a lehetőségeket az abroncsok üzemanyag-hatékonyságának fokozására. Emellett arra is törekszünk, hogy a kőolajszármazékokat megújuló anyagokkal, többek közt szójababolajjal váltsuk fel abroncsainkban.”