Már nem elégszünk meg a középszerűvel, mindig jobb, erősebb és csendesebb motorokra van szükségünk. Természetesen szennyezzen kevesebbet, ez már törvényi előírás is.

Nem véletlen, hogy 2018-ban már nagyon kevés gyártó fejleszt önmaga, saját magának motort. Tiszta lapról tervezni egy motort, ami az elkényeztetett vásárlóknak és a folyamatosan szigorodó törvényi előírásoknak is megfelel, már nem olcsó. Ráadásul a modellciklusok is rövidülnek, a törvényi környezetvédelemre vonatkozó előírások is gyorsan szigorodnak.
Nincs már új a nap alatt, de a meglévő technikai megoldásokat úgy kombinálni, hogy megfelelő termék essen le a futószalag végéről, már nem egyszerű. A Nissan Qashqai, a kategória a legnagyobb darabszámban értékesített crossovere tavaly újult meg, idén meg a hajtáslánc korszerűsödött. Az új Euro 6 C/D normák, valamint a bevezetésre került WLTP fogyasztási normák is arra kényszerítik a gyártókat, hogy a motorjaik a valós életben is produkálják a katalógusadatokat, legalábbis közelebb legyenek a valósághoz, mint a korábbi NEDC mérési ciklus szerint.
A gyakorlati megvalósítás nem egyszerű, nem is olcsó. A tervezés, tesztelés, majd a gyártás és gyártás minőségbiztosítás olyan költségeket ró a gyártókra, hogy egyedül már nagyon kevesen vállalják új motorcsalád tervezését. A Renault-Nissan a Daimler AG-vel közösen fejlesztette a Nissan esetében a Qashqaiban bemutatkozó új 1,3-as direkt befecskendezős, turbós benzinmotorját. A tervezés megoszlásáról keveset lehet tudni, folyosói pletykák arról beszélnek, hogy a hengertömb és a forgattyús mechanizmus a Renault-Nissan-tól származik, de a hengerfej tervezésében nagyobb szerep jutott a Daimler AG-re. A motor négy év alatt készült el, eközben több mint 40 ezer üzemórát mentek a tesztmotorok, és több mint 300 ezer valós kilométert futottak extrém körülmények között.
A 16 szelepes motor szakít a hagyományos, négy szelep között központosan elhelyezett gyújtógyertyás felépítéssel. Inkább a benzinbefecskendezőt helyezték a négy szelep közé, a gyertya pedig oldalról gyújtja meg a 250 bar nyomással befecskendezett üzemanyagot. A kipufogó- és a szívóoldalon is folyamatosan változó idejű szelepvezérlés van, a szelephimbák görgővel kapcsolódnak a vezérműtengelyekhez. A hengerfej kialakítása, metszete jellegzetes háromszöget formáz, amelynek a kompaktság mellett előnye a rövid kipufogócsatornák egészen a turbóig. A turbófeltöltő nagyon kis méretű, kis tehetetlenségű egység, a nyomásszabályzást pedig elektromosan vezérelt megkerülőcsatorna (wastegate) nyitásával végzik.
Az 1332 köbcentis motor 140 és 160 lóerős változatban érhető el. A 160 lóerős változat nem csak a 6 fokozatú kézi váltóval, hanem az új DCT duplakuplungos automata váltóval is rendelhető. Mindkét motorváltozat benzinmotorokra tervezett részecskeszűrővel (GPF) van felszerelve, így részecskekibocsátásuk minimális.
Ezek a tények és a marketing, de milyen az autó használat közben? Rögtön feltűnik, hogy a viszonylag kis lökettérfogatú négyhengeres nemcsak nagyon halkan, de nagyon rezgésmentesen is jár. Alapjáraton sem hang, sem rezonancia nem jut az utastérbe. A duplakuplungos 7 fokozatú váltó okosan van a motorhoz programozva, mert már kétezres fordulat alatt terhelhető és kihasználja a motor nyomatékát. A motor leginkább úgy viselkedik, mint egy 2500 köbcentis szívómotor, a nyomatéka is ahhoz hasonlóan magas, 260 Nm 2000-tól 3500-ig. A 160 lóerő már 5500-as fordulaton megjön, nem kell pörgetni. A turbó szinte késedelem nélkül reagál, nem érezhető turbólyuk, csak hosszabb motorfékek után alszik kicsit be a duplakuplungos váltó, ilyenkor nehezebben találja a megfelelő fokozatot.
A 160 lóerő bőven elegendő a Qashqaihoz, jól lehet nyomatékból autózni vele, ha pedig durvábban bánunk a gázpedállal, a fordulatot magasabban tartva szinte sportos. Csak a kanyarokban józanodunk ki az alulkormányozottság, meg a tömeg miatt. Normál közlekedés esetén a 7 liter alatti fogyasztás könnyedén megvalósítható, ez pedig a jármű tömegét és felépítését tekintve nagyon jónak tekinthető. Nem szabad elfeledkeznünk a dízel motorokról sem, noha az utóbbi idők környezetvédelmi hisztériái miatt a dízelek értékesítése csökkenni fog. Az új dízelmotor - bár nevében maradt 1.5 dCi - az alkatrészeinek 90%-a módosult.
A legnagyobb különbség a vizes töltőlevegő hűtő, az 1500 bar-ról 2000-re növelt befecskendezési nyomás és az Adblue-adalék. A maximális teljesítmény 110 lóerőről 115-re emelkedett, a nyomatékmaximum pedig 250 fordulattal lejjebb költözött. A tartós maximális nyomaték ugyan maradt 260 Nm, de 15 másodpercre az overboost funkció +25Nm-t rá tud tenni. Ez jól jöhet egy kigyorsításnál vagy előzésnél. Az új motorral szerelt Qashqai-ok már kaphatók.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Végsebességet tesztelhetett egy félcédulás a 21-es főúton
Vagy a megengedett sebesség kétszeresét próbálta elérni.
- Hírek
A McLaren is harcba száll a Le Mans-i 24 órás megnyeréséért
Továbbra is hatalmas siker a Hypercar széria.
- Hírek
Kamion és autó ütközött frontálisan az M0-son
A baleset Törökbálint közelében történt.
- Hírek
F1 kibeszélő: Piastri egyre jobb, Norris egyre rosszabb, válság a Red Bullnál
Még ha Oscar Piastri győzelme nem is forgott veszélyben, bőséggel akadt érdekes és izgalmas történés a legutóbbi Forma 1-es nagydíjon.
- Nepperűző
Húsz év után cserélnénk családi Volkswagent, de mire?
Ezúttal is hosszú távra tervezünk, 4-4,5 millió forint a keret.
- Gumidoktor
Elcseszte a gumis a forgásirányt, lehet belőle szálszakadás?
Négy új gumi közül egyet rosszul szereltek fel, de mentem már vele párezer kilométert. Sérülhetett a gumi?
- Technika
Két hét után tréleren, de Csabi szereti a Model 3-atMűhelyPRN: Tesla Model 3 Long Range – 2019.
A Model 3 a használt villanyautók egyik legjobb ár/érték arányú választása, hibái viszont lehetnek, amikre lehet költeni a pénzt. Guru az adásban!
- Közélet
Ti kértétek, kipróbáltuk: Renault Scenic 370 000-ért 😱😱😱 - Murvaélet Extra
Ezt az autót ti kértétek, úgyhogy visszamentünk és leteszteltük.
- Hírek
Majdnem tömegszerencsétlenségbe torkollott egy idős ember rosszulléte
Csoda, hogy senki sem sérült meg.
- Tesztek
Elém forró aszfaltot öntsetek!Teszt: Kia EV6 e228 RWD GT-Line - 2025.
Ha tetszik az EV6 új arca, és a megnövelt akkukapacitással is elégedett vagy, már csak egyvalamire fogsz vágyni: tükörsima utakra.
- Hírek
44 ezer Audit hívnak vissza, a fél modellpaletta érintett
A probléma digitális műszeregységgel kapcsolatos.
- Hírek
Újabb tanulmány jósol milliós áremelkedést az USA autópiacán
Ezúttal a Goldman Sachs készült el a saját előrejelzésével, ami 2000 és 4000 dollár közötti drágulást feltételez.
- Tesztek
Vagány, molett macskaMenetpróba: Ford Puma Gen-E – 2025.
Az elektromos Puma papíron baromi ígéretes tárgy, de tényleg ott van benne a Ford legendás fűszerezése?
- Belsőség
340 milliárd forint nyomában
A milliárdos kár is le van tojva, csak az ego ne sérüljön.
- Hírek
Kipróbálnák a távvezérelt közlekedési lámpákat és megemelnék a sebességhatárokat Floridában
Gyorsabban mehetnének az amerikai államban az autósok.
- Hírek
Ez már az új Hyundai Ioniq modell lehet
Lehet, hogy az Ioniq 4, de lehet, hogy nem.
- Tesztek
Becserkésztük az új KIA EV3-at!
Megérkezett egy újabb fontosnak vélt modell a pukkadásig duzzadt elektromos autó piacon. Külsőre is kellőképpen érdekes ahhoz a KIA EV3, hogy részletesebben is foglalkozzunk vele, mégis talán használat közben derül fény az igazi értékeire.
- Hírek
Három jármű ütközött az Üllői úton, az utat lezárták
A fővárosi hivatásos tűzoltók áramtalanítják a járműveket, aki teheti, kerüljön.
- Hírek
Egy férfi fűnyíróval, a másik pedig lovaskocsival ment az autópályára
A szomszédban is vannak furcsa sofőrök.
- Hírek
Menőbb külsővel és sok apró finomítással támad a 2025-ös Toyota GR Yaris
A mérnökök elsősorban az aerodinamikán és a vezethetőségen dolgoztak, de a váltót is finomhangolták.
- Hírek
Fontos mérföldkövet ért el a Tesla akkumulátorgyártásban
Sikerült olcsóbbá tenniük az előállítást.
- Hírek
A BYD lényegében megoldotta a villanyautózás utolsó problémáját
Öt perc alatt 400 kilométer elég lesz?
- Hírek
Kihajítják a négyhengerest a C 63 AMG-ből
Egészen más hajtáslánc várható, de nem biztos, hogy olyan, amire a vevők vágynak.
- Hírek
Öt új helyszínre telepítenek traffiboxokat Budapesten
Az önkormányzat célja, hogy 2030-rafelére csökkentse a halálos közlekedési balesetek számát
