Nyomokban Yamahát tartalmaz
Használtteszt: Toyota Corolla TS - 2005.
Kevés autóbuzi álmodozik egy pezsgőszínű, ötajtós Corolláról, a Toyotánál a kétezres évek elején mégis elérték, hogy felnőtt emberek egymást tapossák érte, amikor felbukkan belőle egy jó állapotú, eladó példány. Ehhez a Yamahával közösen fejlesztett, 8250-ig forgó, 192 lóerős, változó szelepemelésű szívómotorra és még néhány módosításra is szükség volt. A tökéleteshez közeli állapot fenntartásához meg egy fanatikus tulajdonos kell, aki még akkor is hajlandó rá több százezer forintot költeni, amikor nincs semmi baja.
...csak akarni kell
Hadobás Marci nem egy tipikus toyotás, és most nem arra gondolok, hogy sokkal sportosabban vezet az átlagnál, hanem arra, hogy nem próbálja megúszni a karbantartást a japán autója megbízhatóságával és tartósságával takarózva. Nemcsak tud és akar is költeni rá, hanem rendszeresen figyeli, hogy éppen mi kezd elfáradni, megöregedni rajta, és abban a pillanatban rendeli a gyári cseredarabot, veszi a kezébe a csavarhúzót, és előzi meg a bajt. Fanatizmusát tavaly a MűhelyPRN-ben is bizonyította, ahol ijesztő árajánlat helyett vételi ajánlatot kapott.
Nem hozzáférhetetlen, de ritka darabnak számító Corolla TS-ét persze előbb meg kellett szereznie. Toyota márkaszervizben dolgozó karosszérialakatosként jól ismerte a típust, kifejezetten ilyet keresett, és amikor egy képek nélküli hirdetésre jelentkezett, kiderült, hogy a műhelyben már többször is láthatta, ugyanis hozzájuk hordták kötelező szervizre. Az első tulajos, tényleg megkímélt csúcskivitelt a kollégái is szerették volna megvenni, végül az ő nevére került az akkor 16 éves hot hatch. Ahelyett, hogy örült volna a kivételes állapotnak, elkezdett listát írni.
Ami nem romlott el...
Nem elégedett meg azzal, hogy vezetett a szervizkönyv, arra törekedett, hogy a már akkor is értékesnek számító hobbiautója tökéletes vagy annál egy kicsit jobb legyen. Három és fél év alatt megszabadult a legkisebb korróziótól is, időrendi sorrendben (a teljesség igénye nélkül) cserélt már kipufogódobot, -tartókat és tömítéseket, szelepfedél-tömítést és lift csavarokat – ez állítja a vezérműtengely benyitásának mélységét –, hajtókarcsapágyat, első toronycsapágyakat, valamint stabpálcákat, illetve hátsó fékcsöveket, és a szereplés után beszerelt egy felújított, bontott kormányművet.
A leginkább karbantartásnak számító javításokban előnyt jelentett saját tudása és persze a kedvezménnyel megvásárolt alkatrészek is, de a végösszeg így is karcolja az egymilliót, ami a beavatkozásokat igazoló számlákkal együtt a lehető legjobb ajánlólevél lesz, ha Marci egy nap kicseréli egy GR Yarisra. Ebbe az autóba legfeljebb egy muzeális minősítésen tudna belekötni a bizottság, ugyanis saját ízlése szerint a tetőkárpitot feketére cserélte, és a hátsó ablakokkal együtt a lámpákat is lesötétítette. Minden más tuningelem a Toyota Team Europe kiegészítője.
Keveset sejtet
Az Európában 2001 és 2006 között kapható TS egy igazi sleeper volt, csak kevesen nézték sportmodellnek. A szolid külső megfelelt a kor divatjának, de az E12-es Corolla egyébként is a kevésbé vérpezsdítő formavilágú kompaktok közé tartozott, ráadásul a frissítés előtt még a lökhárító- és küszöbtoldatokat is lespórolták róla, nem szólva a hátsó légterelőről, amit Marci is utólag szerzett be saját, frissített példányára. A japánok úgy gondolhatták, hogy senkinek semmi köze ahhoz, mit tud, a legtöbb figyelmességet az kapta, aki fizetett érte, a vásárló.
Beszállásnál először a TS küszöbburkolat tűnik fel, majd a piros-fekete sportülések, a fehér számlapos műszerek, a piros cérnával varrott bőrkormány és végül a fém pedálok. Őszintén belegondolva ennyi különcködés éppen elég, de a Honda Civic Type R piros szőnyegére és komolyabb sportüléseire azért irigykednék. Még akkor is, ha egyébként a Corolla TS ülését az első pillanatban megszerettem, a végén sajnáltam is, hogy ki kellett szállnom belőle. Az egyik legnagyobb riválisával szemben viszont van egy ütőkártyája, a meglepően nagy literteljesítménye.
Egy korszak lenyomata
Amiért ebben a hot hatch-ben igazán rajongani érdemes, az a motor. A Yamahával közösen fejlesztett, 2ZZ-GE kódú, 1,8 literes szívó benzines 7600-as fordulaton 192 lóerőt, 6800-nál 180 Nm nyomatékot ad le, extraként a változó szelepnyitás mellett változó szelepemelésre is képes. Ezt jelzi a neve is, VVTL-i, vagyis Variable Valve Timing and Lift-intelligent. Utóbbi arra utal, hogy a szelepállító rendszerbe jutó olajnyomást a motorvezérlő állítja. Különlegessége, hogy 6200-as fordulat fölött (legalább 60 fokos vízhőfok esetén) megváltoztatja a szelepemelés mértékét. De mi a trükkje?
A Honda VTEC rendszeréhez hasonló, attól mégis eltérő megoldást választottak. Mind a két vezérműtengelyen dupla bütyök van, a kisebbik 6200 alatt emeli a szelephimbákat, fölötte az olajnyomás hatására egy stift helyzetbe hozza a nagyobbikat, ami abban a pillanatban átveszi a feladatát, több benzint és levegőt juttatva az égéstérbe. A teljesítmény itt feltűnően, de nem zavarbaejtően ugrik meg, mégiscsak szívómotorról van szó. Előnye, hogy ha nem tapossuk, kultúráltan járhatunk vele dolgozni, hétvégén viszont miénk a világ.
Merj gyors lenni!
Ezzel a módszerrel a fogyasztást is kordában tarthatjuk, és 8-9 literes átlaggal eljárhatunk, a japánosan zengő motort tiporva ennek búcsút inthetünk. Ez aligha ér meglepetésként bárkit, aki szeret tempósan vezetni. Azt már többen kifogásolhatják, hogy pont emiatt a kétlépcsős rendszer miatt közúton korlátozottan élvezhető a tudása. Ha van is lehetőség a pörgetésére, a hatfokozatú kézi váltóval játszva egy nagyon szűk tartományban kell tartani ahhoz, hogy elővegye a lehengerlő arcát. Jól gondolod, elsősorban versenypályán lehet jót autózni vele.
Marci kedvesen felajánlotta, hogy vezessem a kedvencét, de amikor látta, hogy mennyire kesztyűs kézzel bánok a szent gráljával, inkább maga mutatta meg, mire képes a Corolla TS a forgalomtól távol. A megítélésére jellemző kettősség, vagyis az elismerés és a fanyalgás talán annak köszönhető, hogy a világ egyik legjobb literteljesítményű és egyik legtöbbet forgó szériamotorja, ami 2002-ben megkapta az Év Motorja díjat, egy prózai autóba került átlagos, elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros futóművel, igaz, kétcentis ültetéssel és első-hátsó toronystabilizátorral.
Van másik!
A magyarázat, hogy ezt a motort nem kifejezetten a Corollába szánták, inkább a Celicába, ahol egy kupékarosszériával és hátul kettős keresztlengőkaros futóművel párosították össze. A helyét mégis a Lotus Elise-ben és az Exige-ben találta meg, akkor is, ha azokat a motorokat az angolok áthangolták. Akinek szimpatikus ez a koncepció, és szeretne több nyomatékot alacsonyabb fordulaton, megtalálja a kiemelt európai piacokon rendelhető kompresszoros Corolla TS-ben, ami 8000-nél tud 225 lóerőt, de a 230 Nm-hez elég 3600-ig pörgetni.
Maga a három-, vagy ötajtós karosszéria mindkét változatban 1,3 tonna körüli, a szívó 8,4 a kompresszoros 6,9 másodperc alatt van 100-on, a végsebességük 225 és 235 km/h. Ezt még a német autópályán sem lehet kihasználni, legfeljebb a célegyenesben számíthat, de aligha nyert volna bárki bármilyen futamot emiatt egy ilyen Corollával. A legtöbb vevő csak élvezte, hogy ugyanazt a megbízható, jól összerakott családi autót vezeti, mint a szomszéd, annyi különbséggel, hogy ő legalább úgy érezheti, nemcsak az eszével, hanem a szívével is választott.
Érdemes ilyet venni?
Ha te is így tennél, nem kell megijedni tőle, törődést igénylő, de strapabíró konstrukció. Jelenleg három szívót és két kompresszorosat hirdetnek a Használtautó.hu-n. A két véglet 1,6 és 5,1 millió forint, jelentős a különbség az eladó darabok között. Marci szerint ritka, hogy az övéhez hasonlóan patika állapotú TS-től megválnak. Érdemes minél jobbat választani, mert a kihegyezett technika miatt költeni mindenképpen kell majd rá, csak nem mindegy, mennyit. Amelyik a húszas éveit túléli, joggal pályázhat az értékes veterán szerepére, azt hiszem, megéri kitartani!
Mielőtt bármilyen használt autót megvenne, kérdezze le kártörténetét a Totalcar kártörténeti adatbázisban.